Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Chmury.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Chmury."— Zapis prezentacji:

1 Chmury

2 Powstawanie chmur

3

4

5

6

7 Cirrus

8 Cirrus fibratus

9 Cirrus uncinus

10 Cirrus uncinus et cirrocumulus

11 Cirrocumulus et altocumulus

12 Cirrostratus

13 Altostratus

14 Altocumulus

15 Stratocumulus

16 Stratus

17 Nimbostratus

18 Cumulus

19 Cumulonimbus

20

21 Ściana fenowa – cumulus fractus

22 Rodzaje mgieł Radiacyjna – powstaje w wyniku wychłodzenia powierzchni Ziemi i znajdujacego się nad nim powietrza, najczęściej w bezchmurne i bezwietrzne noce – dochodzi do wypromieniowaniaciepła z podłoża Adwekcyjna – napływ ciepłego i wilgotnego powietrza nad zimne podłoże Parowania – unoszenie się pary wodnej z cieplejszej wody do chłodnego powietrza

23 Rodzaje mgieł Zmieszania – mieszanie się mas powieytrza ciepłego i zimnego, najcześciej spotykane na wybrzezach w sasiedztwie zimnych prądów morskich Zboczowe – adiabatyczne ochładzanie się powietrzana dowietrznych stokach podczas jego ptrzejścia przez bariere górską

24 Smog - zanieczyszczone powietrze zawierające duże stężenia pyłów i toksycznych gazów, których źródłem jest głównie motoryzacja i przemysł. Rozróżnia się dwa rodzaje smogu:

25 1) smog typu Los Angeles (smog fotochemiczny, utleniający), może wystąpić od lipca do października przy temperaturze 24÷35°C, powoduje ograniczenie widoczności do 0,8÷1,6 km (powietrze ma brązowawe zabarwienie). Głównymi zanieczyszczeniami są: tlenek węgla, tlenki azotu, węglowodory aromatyczne i nienasycone, ozon, pyły przemysłowe. Dla wytworzenia się smogu tego typu konieczne jest silne nasłonecznienie powietrza, natomiast ani dym, ani mgła nie mają większego znaczenia.

26 2) smog typu londyńskiego (kwaśny, "siarkawy"), może wystąpić w zimie przy temperaturze -3÷5°C, powoduje ograniczenie widoczności nawet do kilkudziesięciu m. Głównymi zanieczyszczeniami powietrza są: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, pyły. Smog powoduje duszność, łzawienie, zaburzenie pracy układu krążenia, podrażnienie skóry. Wywiera również silne działanie korozyjne na środowisko.

27 Smog w Nowym Yorku

28 Pekin dzień po deszczu i w trakcie smogu

29 Londyn

30 Smog nad NY z kosmosu

31 Singapur – efekt po palących się lasów na Sumatrze

32 Prezentacje wykonała Grażyna Kowalewska nauczyciel geografii w II LO w Koninie


Pobierz ppt "Chmury."

Podobne prezentacje


Reklamy Google