Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała: Iwona Kowalik

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała: Iwona Kowalik"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała: Iwona Kowalik
TAJEMNICZA LICZBA 7 Opracowała: Iwona Kowalik

2 W starożytności niektórym liczbom przypisywano moc magiczną
W starożytności niektórym liczbom przypisywano moc magiczną. Ów mistycyzm liczbowy został zapoczątkowany przez Pitagorasa i jego uczniów. Za ich pośrednictwem rozpowszechnił się po całej Grecji i w szczątkowej postaci przetrwał aż do naszych czasów. Stąd na przykład mamy feralną trzynastkę. Jednak największą moc magiczną przypisywano starożytności liczbie 7. Wiele faktów historycznych i kulturalnych, wiele dzieł rąk ludzkich powiązano siódemką. Oto niektóre nich:

3 Siedem cudów świata starożytnego
PIRAMIDY EGIPSKIE Na szczególną uwagę zasługuje piramida Cheopsa zbudowana około 2800 lat p.n.e. Obwód jej podstawy wynosi prawie kilometr, a wysokość 146,6 m.

4 Siedem cudów świata starożytnego
LATARNIA MORSKA Zbudowana była na wyspie Faros (Pharos), niedaleko ujścia Nilu. Miała 170 m wysokości była zbudowana z białego marmuru. Budowlę wieńczyła kopuła wykonany z brązu posąg Posejdona (7 m wysokości). Na jej szczycie co noc rozpalano olbrzymi ogień, którego blask przy dobrej pogodzie było widać nocą odległości blisko 60 km.

5 Siedem cudów świata starożytnego
WISZĄCE OGRODY królowej babilońskiej Semiramidy  Zbudowane rzekomo w VII w. p.n.e. Ogrody Semiramidy składały się z piętrzących się jeden nad drugim tarasów, na których rosły drzewa krzewy sprowadzone z różnych krajów świata.

6 Siedem cudów świata starożytnego
MAUZOLEUM Grobowiec zbudowany w mieście Halikarnasie, w Azji Mniejszej, ku czci króla Mauzolosa przez jego żonę Artemizję w IV w. p.n.e.

7 Siedem cudów świata starożytnego
ŚWIĄTYNIA ARTEMIDY w Efezie (Azja Mniejsza) Była to największa świątynia grecka, długości 105 m, szerokości 50 m i wysokości 18 m (IV w. p.n.e.).

8 Siedem cudów świata starożytnego
KOLOS RODYJSKI Posąg boga Heliosa postawiony ok. 290 r.  p.n.e. Miał 32 m wysokości, był odlany ze spiżu i stał u wejścia do portu na wyspie Rodos.

9 Siedem cudów świata starożytnego
POSĄG ZEUSA OLIMPIJSKIEGO w Olimpii Dzieło wielkiego rzeźbiarza Fidiasza z V w. p.n.e. Miał 14 m wysokości.

10 Siedmiu mędrców starożytności
Kleobulos z Lindos Periandros z Koryntu Pittakos z Mityleny Tales z Miletu Salon z Aten Chilon z Lacedemonii Bias z Prieny

11 Siedem dni w tygodniu ustanowione najprawdopodobniej przez Mojżesza, na pamiątkę 7 dni stworzenia świata. Pierwszy dzień tygodnia to niedziela, ostatni – sobota. Siedem tonów gamy: do – re – mi – fa – sol – la – si. Nazwy te powstały w średniowieczu i są to pierwsze zgłoski słów rozpoczynających 7 wierszy modlitewnego hymnu, ułożonego przez mnicha Aretiusa. Siedem sztuk wyzwolonych: artes liberales, dzieliły się na dwa stopnie: niższy (trivium): gramatyka, retoryka, dialektyka i wyższy (quadrivium): arytmetyka, geometria, astronomia i muzyka.

12 Siedem krów tłustych i siedem krów chudych znamy z przypowieści biblijnego Józefa, który został sprzedany przez swoich braci Egipcjanom jako niewolnik. Józef zinterpretował sen faraona o krowach tłustych i chudych, a potem sen o siedmiu kłosach, pełnych i pustych oraz przepowiedział siedem lat urodzajnych plonów, po których nastąpi siedem lat głodu.

13 Siedem grzechów głównych: w religii chrześcijańskiej to: pycha, chciwość, nieczystość, zazdrość, nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu, gniew i lenistwo. Siedem cnót głównych: pokora, szczodrobliwość, czystość, miłość, umiarkowanie, cierpliwość i gorliwość w dobrym. Siedem sakramentów świętych: Chrzest, Bierzmowanie, Eucharystia, Pokuta, Namaszczenie chorych, Kapłaństwo i Małżeństwo. Siedmiu szermierzy chrześcijaństwa — zbiorowa nazwa dawana w opowiadaniach średniowiecznych narodowym świętym patronom: Anglii (Jerzy), Szkocji (apostoł Andrzej), Irlandii (Patryk), Walii (Dawid), Francji (Dionizy), Hiszpanii (apostoł Jakub, syn Zebedeusza) i Włoch (Antoni Padewski). Święty Patryk

14 „Pater noster” („Ojcze nasz”), Modlitwa Pańska składa się z siedmiu próśb (Ew. wg Mat. 6, 9-13);
Dla Greków i Rzymian liczba - siedem była symbolem pomyślności związanym z okresowymi zmianami faz księżyca. Starożytni filozofowie przypisywali siódemce szczególne własności opieki i władzy nad światem, poprzez oddziaływanie siedmiu planet. Rzym zbudowano na siedmiu wzgórzach: Palatyn, Kapitol, Kwirynał, Wiminal, Eskwilin, Celius i Awentyn. Palatyn Kapitol

15 Goci wierzyli w siedmiu bogów.
Chaldejczycy wierzyli w siedem światów. Mahometanie mają siedem niebios i siedem piekieł. Pielgrzymi muzułmańscy 7 razy obchodzą Kaabę w Mekce. Siedem stopni wtajemniczenia przewidywały różne wschodnie obrządki. Jest siedmiu japońskich bogów szczęścia (od XVI w.): Bisiamon Daikoku, Bisu, Fukurokudziu, Dziurodzin, Hotel, Benzen. Kaaba

16 W dawnej Irlandii uznawano siedem świętych drzew wróżby i talizmanów: jabłoń (najświętsze, drzewo nieśmiertelności), brzoza, leszczyna albo jesion, ostrokrzew, dąb, wierzba, olcha. Za ścięcie każdego z nich karano śmiercią. brzoza wierzba dąb Jest jeden siedmiogwiazdkowy hotel na świecie. Mieści się w Dubaju.

17 Bohaterowie słynnej legendy to Siedmiu śpiących z Efezu
Bohaterowie słynnej legendy to Siedmiu śpiących z Efezu. W czasie prześladowań chrześcijan w r. 250, za rządów cesarza Decjusza, siedmiu żołnierzy chrześcijańskich schroniło się do jaskini pod Efezem, gdzie zasnęli snem cudownym. Za panowania Teodozjusza II (408—450) jaskinię otwarto i żołnierze się zbudzili. Tęcza składa się z siedmiu kolorów. Na Wielki Wóz (gwiazdozbiór znany jako Wielka Niedźwiedzica) składa się siedem gwiazd.

18 Szekspir wyróżnił siedem okresów życia człowieka: niemowlę, uczeń, kochanek, żołnierz, sędzia, chudy pantalon, drugie niemowlęctwo („Jak wam się podoba”).


Pobierz ppt "Opracowała: Iwona Kowalik"

Podobne prezentacje


Reklamy Google