Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZŁOTO.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZŁOTO."— Zapis prezentacji:

1 ZŁOTO

2 Złoto łacińska nazwa- aurum, symbol Au liczba atomowa 79 Sztabki złota

3 Złoto znane już w starożytności!!
Złoto było znane już w starożytności, świadczą o tym bogato zdobione maski faraonów. Egipskie hieroglify z okresu około 2600 lat p.n.e. opisują, że król Mitannii Tuszratta miał złota „więcej, niż brudu” w Egipcie. Egipt, a szczególnie Nubia, miały wystarczające zasoby, by uczynić je obszarami, gdzie wydobywało się najwięcej złota przez długi okres historii. Najstarszą znaną mapą jest mapa znana jako papirusowa mapa z Turynu (ok lat p.n.e.)], która pokazuje plan kopalni złota w Nubii.

4 Właściwości fizyczne złota
Najbardziej miękki i kowalny metal Jest żółte podczas gdy inne metale są szare lub srebrno-białe

5 Występowanie W przyrodzie występuje bardzo rzadko, najczęściej w stanie rodzimym lub w postaci roztworów stałych Złoto znajdowane jest w rudach złożonych ze skał mających bardzo małe lub mikroskopijne ilości złota. Takie rudy złota często są znajdowane wraz z kwarcem lub siarczkami, takimi jak „złoto głupców”, którym jest piryt. Złoża zawierające takie rudy nazywane są złożami żyłowymi

6 Zastosowanie W jubilerstwie W dentystyce Dawniej w lecznictwie
Do wyrobu monet

7 Metal Szlachetny nazywane metalem szlachetnym ponieważ jest odporne na poszczególne kwasy, ale roztwarza się w wodzie królewskiej (łac. aqua regia, nazwana tak ze względu na to, że rozpuszcza właśnie metal kojarzony z władzą królewską). Roztwarza się również w zasadowych roztworach cyjanków, które były używane do wydobywania złota. rozpuszcza się również w rtęci, tworząc amalgamat. Złoto jest nierozpuszczalne w kwasie azotowym, który roztwarza srebro i metale nieszlachetne, co przez długi czas było wykorzystywane jako próba na obecność złota (np. w monetach).

8 Kolorowe złoto! różowe złoto, może być wytworzone poprzez dodawanie różnych ilości miedzi i srebra. Stopy zawierające pallad i nikiel tworzą tzw. „białe złoto”, które często jest wykorzystywane w jubilerstwie. Mniej popularnymi są stopy złota zawierające dodatki manganu, glinu, żelaza, irydu i innych pierwiastków, które nadają złotu bardziej niezwykłe kolory, jak na przykład niebieski.

9 Białe złoto Różowe złoto

10 Źródła Encyklopedia Powszechna PWN Warszawa 1987
Karolina Gawłowska


Pobierz ppt "ZŁOTO."

Podobne prezentacje


Reklamy Google