Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Artur Szymański prezentuje: Życie i twórczość Adama Mickiewicza

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Artur Szymański prezentuje: Życie i twórczość Adama Mickiewicza"— Zapis prezentacji:

1 Artur Szymański prezentuje: Życie i twórczość Adama Mickiewicza

2 Zaosie- obraz N. Ordy z lat 70 XIX w.
Miejsce urodzenia Zaosie- obraz N. Ordy z lat 70 XIX w. Adam Mickiewicz urodził się 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku.

3 Świadectwo szkolne A. Mickiewicza
Dzieciństwo i młodość Nowogródek Świadectwo szkolne A. Mickiewicza Mickiewicz wychowywał się w Nowogródku, gdzie w 1815 roku ukończył szkołę powiatową.

4 Studia w Wilnie Uniwersytet Wileński
Po ukończeniu szkoły w Nowogródku, Mickiewicz zaczął studiować literaturę na Uniwersytecie Wileńskim.

5 W latach 1819-1823 Mickiewicz uczył w szkole powiatowej w Kownie.
Praca w szkole Fotografia Kowna. Budynek zaznaczony na żółto to szkoła w Kownie, a miejsce pokolorowane na zielono to drzwi, przez które codziennie Mickiewicz wychodził po lekcjach na rynek miasta. W latach Mickiewicz uczył w szkole powiatowej w Kownie.

6 Podróże Podróże Mickiewicza po Europie Wschodniej w latach 1815-1829
Dowiedziawszy się o wybuchu powstania w Polsce, Mickiewicz wyruszył w 1831 roku z Rzymu do Wielkopolski. Podróże Mickiewicza po Europie Zachodniej w latach

7 Paryż- druga „nielubiana ojczyzna”
W lipcu 1832 roku, po czteromiesięcznym pobycie w Dreźnie, Mickiewicz wyjechał do Paryża, który od tej chwili stał się jego domem i drugą, jak mówił, „nielubianą” ojczyzną.

8 W 1834 roku poeta ożenił się z Celiną Szymanowską. (powyżej)
Ślub W 1834 roku poeta ożenił się z Celiną Szymanowską. (powyżej)

9 Fotografia Jeziora Genewskiego, nad którym znajduje się Lozanna.
Praca w Lozannie Fotografia Jeziora Genewskiego, nad którym znajduje się Lozanna. Od jesieni 1839 do wiosny 1840 wykładał literaturę łacińską w Lozannie.

10 Wieża Eiffla- symbol miasta
Wykłady w Paryżu Wieża Eiffla- symbol miasta Od grudnia 1840 do maja 1844 poeta prowadził kurs literatury słowiańskiej w College de France w Paryżu.

11 Spotkanie z Towiańskim
Andrzej Towiański- fotografia z epoki W lipcu 1841 roku Mickiewicz poznał Andrzeja Towiańskiego i z niebywałą żarliwością stał się rzecznikiem Sprawy i naczelnikiem paryskiego Koła Towiańczyków. Po rozłamie założył w 1846 roku własne Koło, którego pracom przewodził w 1847 roku.

12 Zabytki z Włoch i Turcji Koloseum i Błękitny Meczet
Tworzenie Legionów Zabytki z Włoch i Turcji Koloseum i Błękitny Meczet W 1848 organizuje we Włoszech Legion Polski. We wrześniu 1855 wyjeżdża do Turcji z misją mającą wesprzeć formowanie polskich legionów do walki z Rosją w wojnie krymskiej.

13 katedra Notre-Dame w Paryżu
Praca w Paryżu katedra Notre-Dame w Paryżu W marcu 1849 roku Mickiewicz założył i redagował w Paryżu dziennik polityczny "La Tribune des Peuples", gdzie ogłosił blisko dziewięćdziesiąt artykułów. W 1852 roku rozpoczął pracę w Bibliotece Arsenału.

14 Katedra na Wawelu w Krakowie
Śmierć Katedra na Wawelu w Krakowie Mickiewicz umarł w Stambule 26 XI 1855 roku prawdopodobnie na cholerę i został pochowany na cmentarzu polskim w Montmorency, skąd w roku jego prochy przeniesiono do krypty katedry wawelskiej.

15 Pomniki Mickiewicza Pomnik Mickiewicza- Wilno Pomnik Mickiewicza- Lwów
Pomnik Mickiewicza- Kraków Pomnik Mickiewicza- Warszawa

16 Wielki dzieła Adama Mickiewicza
„DZIADY” „KONRAD WALLENROD ” „PAN TADEUSZ”

17 www.onet.pl www.cartall.pl www.deagostini.pl www.gimpiat.hg.pl
KONIEC POMYSŁ I WYKONANIE: Artur Szymański ZDJĘCIA zostały zaczerpnięte z: „Multimedialnej Encyklopedii powszechnej Onetu.pl” „Encyklopedii Omnia” „Lektur na CD” firmy Cartall. „Atlas Świata 2002” firmy Cartall


Pobierz ppt "Artur Szymański prezentuje: Życie i twórczość Adama Mickiewicza"

Podobne prezentacje


Reklamy Google