Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Polscy Patrioci – Wiek XIX.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Polscy Patrioci – Wiek XIX."— Zapis prezentacji:

1 Polscy Patrioci – Wiek XIX

2 Co to jest Patriotyzm? Patriotyzm to postawa społeczno polityczna oparta na zasadach miłości i przyjaźni do ojczyzny , jedności i solidarności z własnym narodem, poczuciem więzi społecznej i wspólnoty kulturowej z innymi członkami narodu. Patriotyzm to forma ideologii narodowej postulująca podporządkowanie i poświęcenie dążeń osobistych sprawom narodu i ojczyzny, jeżeli tego wymaga ich dobro.

3 c.d. Patriotyzm nie jest uzależniony od obywatelstwa - można być patriotą wobec jakiegoś kraju nie posiadając równocześnie jego obywatelstwa - to częsta sytuacja w przypadku dysydentów i emigrantów politycznych. Cechy, które kiedyś nazywano "cnotami obywatelskimi" - uczestnictwo w życiu publicznym, przedkładanie potrzeb państwa nad swoje i starania w dążeniu do poprawy państwa - dziś należałoby nazwać raczej "cnotami patriotycznymi". Podsumować można, że obywatelstwo to termin urzędowy, a patriotyzm - ideologiczny.

4 Bardzo trudno mówić jest o patriotyzmie równocześnie skupiając się tylko na wieku XIX, ponieważ patriotyzm kształtowany jest od pokoleń. W każdym wieku inaczej jest on interpretowany i pokazywany. W XIX wieku nie było zbyt wielu wojen, które odegrały by większą rolę, ale żyło w nim wielu znanych kompozytorów, malarzy i innych patriotów, którzy okazywali go na swój sposób. Większość osób sądzi, że patriotą jest człowiek, który walczy za swój kraj. Otóż te osoby mylą się, ponieważ kochać swój kraj to nie znaczy tylko walczyć za niego, ale i również dbać i pielęgnować go, aby nie został zaniedbany i zapomniany.

5 Patrioci Polscy w wieku XIX
W wieku XIX w Polsce żyło wielu patriotów, którzy za swe działania zostali docenieni. Można wyróżnić m.in. , Izaak Kramsztyk, Tomasz Chołodecki, Jan Matejko, Karol Szajnocha, Fryderyk Chopin , Adam Mickiewicz , Juliusz Słowacki, Henryk Sienkiewicz, Cyprian K. Norwid, Stanisław Wyspiański i wielu innych znakomitych patriotów.

6 Jan Matejko – słynny malarz
Jan Matejko – ur. 24 czerwca 1838 r. w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 r. w Krakowie. Słynny malarz, twórca obrazów batalistycznych i historycznych , historiozof. Syn Franciszka i Joanny, miał dziesięcioro rodzeństwa. Matejko zasłyną z takich dzieł jak: „Bitwa pod Grunwaldem”, „Hołd Pruski”, „Stańczyk” i wiele innych. Uczniami Matejki byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski Stanisław Wyspiański.

7 Adam Mickiewicz Adam Mickiewicz – ur. 24 grudnia 1798 r. w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 r. w Konstantynopolu. Polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Uważany za jednego z największych poetów polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej. Syn Mikołaja i Barbary Mickiewiczów. W 1834 r. ożenił się z Celiną Szymanowską, z którą miał sześcioro dzieci. Mickiewicz zmarł nagle podczas epidemii cholery (coraz więcej ludzi uważa, że mógł zostać też otruty arszenikiem). Napisał takie dzieła jak: „Sonety Krymskie”, „Pan Tadeusz”, „Liryki lozańskie” i wiele innych.

8 Henryk Sienkiewicz Henryk Sienkiewicz – ur. 5 maja 1846 r. w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 r. w Vevey. Polski nowelista, powieściopisarz i publicysta pochodzenia tatarskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich. Henryk Sienkiewicz napisał wiele powieści i nowel takich jak: „Janko Muzykant”, „Latarnik” oraz Trylogie: „Ogniem i mieczem”, „Potop” i „Pan Wołodyjowski”. Wiele z nich mają swoje adaptacje filmowe.

9 Juliusz Słowacki Juliusz Słowacki – ur. 4 września 1809 r. w Krzemieńcu, zm. 3 kwietnia 1898 r. w Paryżu. Jeden z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu, dramaturg i epistolograf. Obok Mickiewicza i Krasińskiego określany jako jeden z Wieszczów Narodowych. Syn Euzebiusza i Salomeii. Słowacki umarł na gruźlicę i został pochowany na paryskim cmentarzu Montmartre. 14 czerwca 1927 r. ekshumowano jego szczątki do Polski i złożono na Wawelu w jednej z krypt. Juliusz Słowacki był ulubionym poetą Józefa Piłsudskiego i to właśnie na jego polecenie przeniesiono zwłoki poety. Słowacki napisał takie wiersze jak: „Do matki”, „Oda do wolności”, „Testament mój” oraz wiele innych wierszy jak i również powieści poetyckich, dramatów i poematów.

10 Dawniej, a Dziś W XIX wieku była bardzo duża liczba ludzi którzy kochali swój kraj i bronili go przed najeźdźcami. Było wielu poetów, którzy pisali wiersze chwalebne o swoim kraju. Było wielu kompozytorów, którzy tworzyli piękne utwory na cześć swojej ojczyzny i było wielu innych znakomitych ludzi, którzy oddali swoje życia za ojczyznę. Tylko, że w każdym zdaniu musimy stawiać słowo „było”, bo w naszych czasach chyba nie znaleźlibyśmy zbyt wielu tak wielkich patriotów. W sumieniu odpowiedzmy sobie na takie pytania: Czy możemy określić siebie takim mianem? Czy jesteśmy patriotami?

11 Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.I
Fryderyk Chopin Tomasz Chołodecki

12 Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.II
Karol Szajnocha Izaak Kramsztyk

13 Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.III
Stanisław Wyspiański Cyprian K. Norwid

14 Zdjęcia innych wielkich patriotów cz.IV
Zygmunt Krasiński Aleksander Zarzycki

15 Prezentacje wykonali:
Wiktoria Szyfner Tomasz Stachowicz Maksymilian Wiatr Bartosz Marchewka Bartłomiej Piwnica Kamil Burczy Kornel Kużdżał Filip Jaszcz

16 Dziękujemy za uwagę Źródła: Muzyka: www.wikipedia.org
Muzyka: Wolfgang Amadeusz Mozart – Marsz Turecki Dziękujemy za uwagę


Pobierz ppt "Polscy Patrioci – Wiek XIX."

Podobne prezentacje


Reklamy Google