Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SYLWETKI WIELKICH POLAKÓW

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SYLWETKI WIELKICH POLAKÓW"— Zapis prezentacji:

1 SYLWETKI WIELKICH POLAKÓW
Mała Szkoła Wielka Szansa Zad. nr 2 - Koło Humanistyczne Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany na podstawie umowy ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach

2 Mikołaj Kopernik Mikołaj Kopernik (ur. 19 lutego 1473 w Toruniu, zm. 24 maja 1543 we Fromborku) – polski astronom, autor dzieła De revolutionibus orbium coelestium (O obrotach sfer niebieskich) przedstawiającego szczegółowo i w naukowo użytecznej formie heliocentryczną wizję Wszechświata. Wprawdzie koncepcja heliocentryzmu pojawiła się już w starożytnej Grecji, to jednak dopiero dzieło Kopernika dokonało przełomu i wywołało jedną z najważniejszych rewolucji naukowych od czasów starożytnych, nazywaną przewrotem kopernikańskim.Od 1497 roku sprawował funkcję kanonika warmińskiego, od 1503 scholastyka wrocławskiego, a od 1511 kanclerza kapituły warmińskiej.Był wybitnym polihistorem Renesansu, zajmował się między innymi astronomią, matematyką, prawem, ekonomią, strategią wojskową, astrologią, był także lekarzem oraz tłumaczem.

3 Mikołaj Kopernik

4 Adam Mickiewicz Adam Bernard Mickiewicz (ur. 24 grudnia 1798 w Zaosiu lub Nowogródku, zm. 26 listopada 1855 w Konstantynopolu) – polski poeta, działacz i publicysta polityczny. Obok Juliusza Słowackiego i Zygmunta Krasińskiego uważany za największego poetę polskiego romantyzmu oraz literatury polskiej, a nawet za jednego z największych na skalę europejską. Określany też przez innych, jako poeta przeobrażeń oraz bard słowiański. Członek i założyciel Towarzystwa Filomatycznego. Jeden z najwybitniejszych twórców dramatu romantycznego zarówno w ojczyźnie, jak i w zachodniej Europie. W okresie pobytu w Paryżu był wykładowcą literatury słowiańskiej w Collège de France. Znany przede wszystkim jako autor ballad, powieści poetyckich, dramatu Dziady oraz epopei narodowej Pan Tadeusz uznawanej za ostatni wielki epos kultury szlacheckiej w Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

5 Adam Mickiewicz

6 Fryderyk Chopin Fryderyk Franciszek Chopin (ur. 22 lutego lub 1 marca 1810 roku w Żelazowej Woli, zm. 17 października 1849 roku w Paryżu) – polski kompozytor i pianista.Chopin jest uważany za jednego z najważniejszych kompozytorów romantycznych, a także za jednego z najważniejszych polskich kompozytorów w historii. Był jednym z najsłynniejszych pianistów swoich czasów, często nazywany poetą fortepianu. Elementem charakterystycznym dla muzyki Chopina jest pogłębiona ekspresja oraz czerpanie z wzorców stylistycznych polskiej muzyki ludowej. Tworzył głównie utwory fortepianowe: koncerty, etiudy, scherza, mazurki, walce, preludia, polonezy. Jego przyjaciółką i kochanką była słynna francuska pisarka George Sand.

7 Fryderyk Chopin

8 Jan Matejko Jan Alojzy Matejko (ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof. Tworzył wielkie kompozycje przedstawiające sceny z dziejów Polski m.in. militarne sukcesy oraz przyczyny upadku kraju. W latach 1852–1858 studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie, której później był dyrektorem (od 1873). Jego uczniami byli m.in. Maurycy Gottlieb, Jacek Malczewski, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański. Podczas powstania styczniowego Matejko dowoził broń do obozu Langiewicza i wspierał powstańców finansowo. Był twórcą kartonów do malowideł ściennych w kościele Mariackim, zaangażował się w odbudowę sukiennic, bronił zabytków Krakowa przeznaczonych do rozbiórki.

9 Jan Matejko

10 Henryk Sienkiewicz Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz pseudonim Litwos (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz i publicysta pochodzenia tatarskiego. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 1905 za powieść Quo vadis, jeden z najpopularniejszych pisarzy polskich przełomu XIX i XX wieku.Henryk Sienkiewicz był kawalerem francuskiej Legii Honorowej i członkiem zagranicznym Serbskiej Akademii Nauk i Umiejętności.

11 Henryk Sienkiewicz

12 Maria Skłodowska-Curie
Maria Salomea Skłodowska-Curie (ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy) – polska uczona, fizyczka, chemiczka, dwukrotna noblistka.Większość życia spędziła we Francji, tam też studiowała, a następnie rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczośi, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Z jej inicjatywy prowadzono także pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. Dwukrotnie wyróżniona Nagrodą Nobla za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w roku 1903 z fizyki wraz z mężem Piotrem Curie i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 roku z chemii za wydzielenie czystego radu i badanie właściwości chemicznych pierwiastków promieniotwórczych. Jest jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych. Jest ona też jedyną kobietą, która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

13 Maria Skłodowska-Curie

14 Maria Skłodowska-Curie

15 Józef Piłsudski Józef Klemens Piłsudski (ur. 5 grudnia 1867 w Zułowie, zm. 12 maja 1935 w Warszawie) – polski działacz socjalistyczny i niepodległościowy, polityk, Naczelnik Państwa w latach 1918–1922 i naczelny wódz Armii Polskiej od 11 listopada 1918, pierwszy marszałek Polski od 19 marca 1920; dwukrotny premier Polski (1926–1928 i 1930), twórca tzw. rządów sanacyjnych w II Rzeczypospolitej wprowadzonych w 1926 po przewrocie majowym, współzałożyciel PPS i szef Wydziału Bojowego PPS (OB PPS).W młodości, podczas prowadzenia działalności konspiracyjnej znany pod pseudonimami „Wiktor” i „Mieczysław”. Wśród zwolenników Piłsudskiego, zwłaszcza z czasów służby w Legionach Polskich, używano jego przydomków – Komendant, Dziadek i Marszałek oraz Ziuk.

16 Józef Piłsudski

17 Czesław Miłosz Czesław Miłosz (ur. 30 czerwca 1911 w Szetejniach, zm. 14 sierpnia 2004 w Krakowie) – polski prawnik i dyplomata, poeta, prozaik, eseista, historyk literatury, tłumacz; w latach 1951–1989 na emigracji, do 1960 we Francji, następnie w Stanach Zjednoczonych; w Polsce do 1980 obłożony cenzurą; laureat Neustadt International Prize for Literature (1978) i Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980); profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley i Uniwersytetu Harvarda; w 1993 powrócił do kraju, członek Polskiej Akademii Umiejętności, Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, kawaler Orderu Orła Białego, wyróżniony tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata; pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

18 Czesław Miłosz

19 Jan Paweł II Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach 18 maja 1920 r. Kiedy miał dziewięć lat zmarła jego matka Emilia, a trzy lata później zmarł jego starszy brat – Edmund (zachorował na szkarlatynę). Stracił też siostrę – Olgę, która zmarła niedługo po porodzie. Papież został więc z ojcem Karolem, który samotnie go wychowywał. W 1930 r. Karol rozpoczął naukę w Państwowym Gimnazjum Męskim im. Marcina Wadowity w Wadowicach gdzie uczył się osiem lat. W 1938 roku zdał egzamin z bardzo dobrymi wynikami i rozpoczął studia polonistyczne na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.Osiem lat później otrzymał święcenia kapłańskie i wyjechał do Rzymu na studia teologiczne. Następnie został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a za cztery lata kardynałem. 16 października 1978 r wybrano Karola Wojtyłę na papieża. Przybrał on imię Jan Paweł II. Był znany z tego, że dużo podróżował po świecie, kochał dzieci i młodzież, stawał w obronie najbiedniejszych i pokrzywdzonych. Polskę po raz pierwszy od wyjazdu odwiedził 2 czerwca 1979 r. 13 maja 1981 dokonano zamachu na Jana Pawła II. Papież po wyjściu ze szpitala przebaczył zamachowcowi. Jego pontyfikat był jednym z najdłuższych w historii, a trwał 27 lat. Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. 1 maja 2011 r. został beatyfikowany.

20 Jan Paweł II

21 Jan Paweł II

22 Lech Wałęsa Lech Wałęsa (ur. 29 września 1943 w Popowie) – polski polityk i działacz związkowy. Współzałożyciel i pierwszy przewodniczący „Solidarności”, opozycjonista w okresie PRL. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1990–1995. Jeden ze 100 Najważniejszych ludzi stulecia (1999) oraz Człowiek Roku tygodnika Time (1981), laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1983).

23 Lech Wałęsa

24 Dziękujemy za uwagę Uczniowie klasy V wraz z opiekunem koła humanistycznego – Jolantą Sobieraj Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt realizowany na podstawie umowy ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego w Kielcach


Pobierz ppt "SYLWETKI WIELKICH POLAKÓW"

Podobne prezentacje


Reklamy Google