Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MUZYKA JAPOŃSKA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MUZYKA JAPOŃSKA."— Zapis prezentacji:

1 MUZYKA JAPOŃSKA

2 Japońska muzyka ludowa jest bardzo charakterystyczna - chociaż mieści się w stylu muzycznym typowym dla kultury dalekiego wschodu – jest jednak bardziej harmonijna, melancholijna, wprowadzająca w nostalgiczny nastrój. Muzyka japońska, to nie tylko charakterystyczne brzmienie, ale również instrumenty.

3 Najbardziej charakterystyczne dla japońskiej muzyki instrumenty

4 Shakuhachi prosty flet bambusowy o charakterystycznym brzmieniu wykonany z korzenia bambusa. Muzyka fletu odzwierciedla filozofię „zen”, uczy koncentrować Oddech, staje się życiem. Mówił O tym, co przeżywali dawni wojownicy...

5 Koto instrument podobny nieco do cytry, uważany za narodowy instrument Japonii. Korpus zbudowany jest z dwóch kawałków drewna. Na wierzchu rozpiętych jest 13 jedwabnych strun. Gra się na nim siedząco lub klęcząco, przesuwając podstrunnikami znajdującymi się pod strunami (pod każdą struną jeden podstrunnik), w ten sposób zmieniając ton struny.

6 shamisen trójstrunowy instrument szarpany, przypominający swoją budową i sposobem grania banjo. Pudło rezonansowe (ponoć robione niekiedy ze skorupy żółwia) bywało robione ze skóry... pochodzącej z psów lub kotów, struny, podobnie jak w przypadku koto, jedwabne.

7 taiko różnych rozmiarów bębny, zbudowanych zazwyczaj ze skóry wołowej naciągniętej na drewniany korpus. Na żelaznych obręczach są umieszczane naciągi, które regulowane są na nowo przed każdą grą na instrumencie.

8 Biwa czterostrunowy rodzaj lutni o płaskiej tylnej ściance pudła rezonansowego. Struny, wykonane z jedwabiu, szarpie się drewnianym plektronem.

9 Tsuzumi bęben z grupy bębnów kelpsydrowatych. Składa się z drewnianego korpusu w kształcie klepsydry, który jest związany w ten sposób, by regulować barwę dźwięku zmieniając naprężenie sznurów, gra się na nim poprzez uderzenia ręki.


Pobierz ppt "MUZYKA JAPOŃSKA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google