Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jan Paweł II - droga do beatyfikacji

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jan Paweł II - droga do beatyfikacji"— Zapis prezentacji:

1 Jan Paweł II - droga do beatyfikacji

2 18 maja 1920 – w Wadowicach przychodzi na świat Karol Józef Wojtyła
Ważne daty: 18 maja 1920 – w Wadowicach przychodzi na świat Karol Józef Wojtyła 16 października 1978 – wybór na Papieża (pontyfikat trwał 26 lat i 5 miesięcy) 2 kwietnia 2005 o godzinie – Jan Paweł II odchodzi do Domu Ojca (pogrzeb odbył się 8 kwietnia) źródło ilustracji:

3 jako ksiądz (a nawet już papież) jeździł na nartach
Aktywność fizyczna grała w życiu Jana Pawła II dużą rolę, miał fantastyczną kondycję: w latach młodości bardzo lubił grać w piłkę nożną (ulubiona pozycja – „na bramce”) jako ksiądz (a nawet już papież) jeździł na nartach kochał górskie wyprawy (góry były jego żywiołem) pływał na kajakach z młodzieżą pływał pół godziny na basenie prawie każdego dnia, nawet wtedy, gdy był już papieżem źródło ilustracji:

4 Jan Paweł II – poeta, dramatopisarz.
Jako uczeń gimnazjum wykazywała się już wielkimi zdolnościami pisarskimi. Rozpoczął nawet studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku polonistyka. Przed wyborem na Stolicę Piotrową powstały m.in. takie utwory jak: poematy „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Pieśń o blasku wody” chyba najbardziej znane dramaty: „Brat naszego Boga” (utwór poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu), „Przed sklepem jubilera” (niezwykle trafne i wciąż cieszące się popularnością rozważania o sakramencie małżeństwa) Najbardziej znany utwór poetycki, to „Tryptyk rzymski” – napisany w 2002 roku. źródło ilustracji:

5 Wykazywała wielkie zamiłowanie do teatru, chciał nawet zostać aktorem.
Karol Wojtyła – aktor. Wykazywała wielkie zamiłowanie do teatru, chciał nawet zostać aktorem. W czasie II wojny światowej brał udział w konspiracyjnym teatrze. Od tamtej pory silnie związała się z koncepcją teatru Mieczysława Kotlarczyka - Teatrem Żywego Słowa (znanym później jako Teatr Rapsodyczny). Zagrał m.in.. rolę króla Bolesława Śmiałego w przedstawieniu na podstawie „Króla Ducha” Juliusza Słowackiego. Co najważniejsze, umiejętności nabyte podczas tych teatralnych doświadczeń, wykorzystywał później jako papież, np. bardzo charakterystyczne dla Jana Pawła II operowanie słowem i pauzą, które podkreślały wagę jego słów. źródło ilustracji:

6 1951 r. – początki Środowiska - „Mówcie mi Wujku!”
Wyprawy na kajaki były przede wszystkim związane z tworzeniem tzw. „Środowiska”. 1951 r. – początki Środowiska - „Mówcie mi Wujku!” 1953 r. – pierwsza wyprawa kajakowa Podczas wypraw kajakowych tworzyła się szczególna wspólnota między Karolem Wojtyłą a młodymi ludźmi. Podczas wycieczek dzielono się obowiązkami, prowadzono długie rozmowy w czasie spływów kajakowych i przy wieczornych ogniskach, radzono się Wujka w wielu kwestiach, także osobistych, jak np. małżeństwo. „Środowisko” Wujka liczy sobie już 3 pokolenia i ponad 200 osób! źródło ilustracji:

7 Kiedy nastąpił wybór? (16 X 1978)
Jakie słowa obwieściły wybór? (Habemus papam - łac. mamy papieża) Ile lat trwał pontyfikat? (26 lat i 5 miesięcy) Po śmierci papieża Jana Pawła I, który kierował Kościołem tylko 33 dni, kolegium kardynałów 16 października 1978 wybrało następcę kardynała Karola Wojtyłę, przybrał wówczas imię Jan Paweł II, aby nawiązać do kierunku swoich poprzedników. Jan Paweł II był pierwszym papieżem Słowianinem i od ponad czterystu lat pierwszym, który nie był Włochem. Jego pontyfikat jako jeden z najdłuższych w historii, trwał prawie 27 lat. źródło ilustracji:

8 Jan Paweł II był wielkim humanistą, człowiekiem wszechstronnie wykształconym, oczytanym. Oprócz wcześniej wspomnianej polonistyki, studiował teologie i filozofię. Był profesorem i wykładowcą na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Jego prace naukowe, m.in.. „Osoba i czyn”, „Miłość i odpowiedzialność”, są ważnymi pozycjami w dziedzinie personalizmu (kierunek w filozofii). 2. Podczas pontyfikatu Jan Paweł II wydał: 14 encyklik adhortacje apostolskie konstytucje apostolskie listy apostolskie bulle wiele orędzi i innych dokumentów 3. Inne dzieła: „Przekroczyć próg nadziei” „Dar i Tajemnica” „Wstańcie, chodźmy” „Tryptyk Rzymski” (wcześniej wspomniany) „Testament” źródło ilustracji:

9 źródło ilustracji: www.sxc.hu
13 maja 1981 – zamach na pl. Św. Piotra dokonany przez Mehmet Ali Ağca. Jan Paweł II przebaczył swojemu oprawcy („ Modlę się za brata, który zadał mi cios, i szczerze mu przebaczam”) Papież spotkał się z Agca w więzieniu, wspólnie się modlili, korespondowali; Papież prosił o jego ułaskawienie, spotkał się także z jego matką.

10 Kim jest osoba na zdjęciu? Co ten obrazek może oznaczać?
Papież – Pielgrzym! 104 podróże zagraniczne pierwsza pielgrzymka – do Meksyku – 1979 r. ostatnia pielgrzymka – do Francji (Lourdes) – 2004 r. W podróżach spędził 586 dni; odwiedził 132 kraje na wszystkich kontynentach; przebył ok km (ponad 30 okrążeń wokół ziemi!); mówił biegle po włosku, angielsku, francusku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku. Do Polski – VII pielgrzymek (wizyt w kraju było IX, licząc 1-dniową wizytę duszpasterską w 1995r. i Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991r.) I pielgrzymka – 1979 VIII pielgrzymka źródło ilustracji:

11 PONTIFEX – budowniczy mostów!
Zdjęcie - zagadka! Jaką funkcję spełniają mosty? Jakie ma to przełożenie na życie i działalność Jana Pawła II? PONTIFEX – budowniczy mostów! Papież DIALOGU. Łączył ludzi, kontynenty, kultury: był inicjatorem wielu spotkań ekumenicznych (np. Asyż ); prowadzi dialog z muzułmanami (Casablanca / Maroko - przemówienie na stadionie do muzułmanów ); jako pierwszy papież przekroczył próg synagogi żydowskiej ( ); pielgrzymował do Ziemi Świętej ( ) – modlił się przy Ścianie Płaczu; Jan Paweł II potrafił znaleźć porozumienie z każdym człowiekiem, niezależnie od jego statusu społecznego, rasy czy wyznania religijnego! źródło ilustracji:

12 Kim był Jan Paweł II dla młodych? Jak przeżywali Jego śmierć?
„Santo subito!” Kim był Jan Paweł II dla młodych? Jak przeżywali Jego śmierć? Santo Subito! (natychmiast święty!) - to wezwanie, którym pierwsi chrześcijanie wyrażali swoje przekonanie o świętości zmarłej osoby. Santo Subito - powtórzone na placu Św. Piotra w Rzymie w czasie pogrzebu Jana Pawła II wyrażało głębokie przekonanie członków Kościoła, że na przełomie wieków wspólnotą tą kierował człowiek święty.

13 "Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie"
źródło ilustracji: "Szukałem was, teraz wy przyszliście do mnie"


Pobierz ppt "Jan Paweł II - droga do beatyfikacji"

Podobne prezentacje


Reklamy Google