Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraje Południowej Europy

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraje Południowej Europy"— Zapis prezentacji:

1 Kraje Południowej Europy

2 Portugalia, Hiszpania, Andora, Francja, Monako, Włochy, San Marino, Watykan, Malta, Chorwacja, Grecja , Cypr

3 Witamy na wycieczce po krajach Europy Południowej 
Wsiadamy do samolotu 

4

5

6 WALORY POZAPRZYRODNICZE
Zabytki architektury antycznej, Gościnność, Oryginalna kuchnia, Drogi dojazdowe i lotniska, Dobrej jakości hotele i restauracje folklor

7 Witamy w Portugalii! Język urzędowy: portugalski Stolica: Lizbona
Głowa państwa: prezydent Aníbal Cavaco Silva Szef rządu: premier Pedro Passos Coelho Powierzchnia: km² PKB na osobę: USD Waluta: Euro Religia: Katolicyzm

8 Krajobraz, rzeźba terenu Portugalii, rzeki i góry
Większą część terytorium Portugalii zajmują wyżyny i góry, niziny natomiast występują wzdłuż wybrzeży morskich oraz w dorzeczu dolnego Tagu i Sado. Najdłuższa rzeka to: Mondego (220 km). Do Portugalii należą atlantyckie wyspy: Azory i Madera.

9 Gospodarka Portugalia jest jednym z najszybciej rozwijających się krajów Europy, ale nadal zalicza się do najbiedniejszych krajów UE; Portugalia posiada nieliczne złoża surowców mineralnych; wydobycie rud wolframu, pirytów rud uranu oraz niewielkich ilości rud żelaza, cyny i węgla kamiennego.

10 Rolnictwo Rozwinięte jest sadownictwo i warzywnictwo; uprawa winorośli, oliwki, cytrusy, figowce i migdałowce, na wyspach także — ananasów i bananów;

11 Zabytki: Torre de Belém – militarna budowla w Lizbonie. Przez wieki wieża służyła jako punkt obserwacyjny dla żeglarzy.

12 Zabytki: 2. Klasztor zakonu Chrystusa w Tomarze
1.Historyczne centrum Porto 2. Klasztor zakonu Chrystusa w Tomarze

13 Ciekawostki Od około VIII do mniej więcej XIII wieku Portugalia rządzony był przez Maurów. Był to lud mułzułmański z północnej Afryki. Przyniósł n ze sobą do Portugalii własną kulturą i zwyczaje. Czy wiecie, dlaczego tak wielu ludzi w Anglii lubi dziś herbatę? Zawdzięczamy to portugalskiej księżnice Katarzynie de Braganca, poślubionej w 1662 roku angielskiemu królowi Karolowi II. Na przyjęciach podawano herbatę, więc napój ten stał się tak modny i popularny Niesamowity festiwal Sao Joao odbywa się każdego lata w mieście Porto. Mieszkańcy miasta wychodzą na ulice żeby toczyć walki na... pory!

14

15 Witamy w Hiszpanii! Język urzędowy: hiszpański Stolica: Madryt
Głowa państwa: król Jan Karol I Szef rządu: premier Mariano Rajoy Powierzchnia: km² PKB na osobę: USD Waluta: Euro Religia: Katolicyzm

16 Rzeźba terenu Hiszpania jest krajem wyżynno-górskim Są to: Meseta Iberyjska, która wznosi się średnio do 600 m n.p.m. Na granicy z Francją rozpościerają się niedostępne Pireneje. Na południu Góry Betyckie.

17 Gospodarka Hiszpania jest zaliczana do grupy państw wysoko rozwiniętych. Na obszarze Hiszpanii znajduje się wiele złóż surowców naturalnych. Do najważniejszych należy węgiel kamienny, rudy żelaza i piryty. wolfram, cyna oraz niewielkie ilości ropy naftowej.

18 Rolnictwo Do głównych upraw Hiszpanii należą pomarańcze, mandarynki, kasztany, migdały, granaty, banany, winne latorośl i oliwki. Ponadto dobrze rozwinięta jest uprawa ziemniaków i buraków cukrowych.

19 Najciekawsze zabytki La Sagrada Família secesyjny kościół w Barcelonie w Katalonii, uważany za główne osiągnięcie jej projektanta, katalońskiego architekta Antoniego Gaudí. Mimo że budowa rozpoczęła się w 1882 nie została jeszcze zakończona.

20 Najciekawsze zabytki cd.
Alhambra (arab. "czerwona wieża") – warowny zespół pałacowy w Grenadzie w andaluzyjskim regionie Hiszpanii, zbudowany w latach 1232–1273 i rozbudowywany do XIV wieku.

21 Ciekawostki Podczas letnich festynów mieszkańcy Katalonii mają zwyczaj tworzenia wież z ludzi! Wspinają się jedni na drugich, próbując utworzyć jak najwyższą basztę. Niektórym udaje się dojść nawet do 9 poziomów! Hiszpanie zwykle jedzą dwa śniadania. Potem jeszcze popołudniową przekąskę, obiad, podwieczorek i wreszcie olbrzymią kolację, często już o północy! Sposobem na zabicie głodu jest podjadanie tapas.

22

23 Witamy we Włoszech! Język urzędowy: włoski Stolica: Rzym
Głowa państwa: prezydent Giorgio Napolitano Szef rządu: premier Mario Monti Powierzchnia: km² PKB na osobę: USD Waluta: Euro Religia: Katolicyzm

24 Rzeźba terenu Włochy wraz ze swymi dwiema największymi wyspami są obszarem górzystym i wyżynnym. Najwyższy szczyt to Mont Blanc o wysokości 4807 m n.p.m. Górzyste wyspy Włoch są zdominowane przez obszary górskie i wyżynne. Najwyższe wzniesienie Sycylii i wszystkich wysp włoskich to – Etna o wysokości 3323 m n.p.m.

25 Gospodarka Włochy należą pod względem gospodarczym do najważniejszych krajów Europy i świata. We Włoszech wydobywa się węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropę naftową, gaz ziemny, siarkę, rudy żelaza, cynku i ołowiu.

26 Rolnictwo Głównymi zbożami uprawianymi na obszarze całego kraju są pszenica: i kukurydza. W północnej części kraju uprawia się jęczmień i ryż. Ogromną rolę odgrywa uprawa owoców winorośli. Ponadto zbiera się duże ilości jabłek, śliwek, truskawek, pomarańczy i mandarynek, cytryn oraz kiwi, pomidorów, kapusty, kalafiorów, cebuli oraz selerów.

27 Najciekawsze zabytki Koloseum, oficjalnie w starożytności Amfiteatr Flawiuszów– amfiteatr w Rzymie, wzniesiony w latach do 80 n.e. przez cesarzy z dynastii Flawiuszów. Rzymianie często spędzali tam całe dnie. Walki gladiatorów odbywały się późnym popołudniem, ale wcześniej organizowano udawane pojedynki na drewniane miecze i pokazywano egzotyczne zwierzęta, np. słonie, które prezentowały cyrkowe sztuczki.

28 Ciekawostki Pizza „Margherita” zawdzięcza swoją nazwę włoskiej królowej! W 1889 roku szef kuchni przegotował dla królowej Margherity, pizzę z serem mozzarellą, pomidorami i bazylią. Danie to tak jej posmakowało, że kucharz nazwał je jej imieniem W Wenecji wody morskich przypływów często wzbierają w kanałach i zalewają niektóre części miasta.

29

30 Witamy w Grecji! Język urzędowy: grecki Stolica: Ateny
Głowa państwa: prezydent Karolos Papoulias Szef rządu: premier Lukas Papadimos Powierzchnia: km² PKB na osobę: 27 311 USD Waluta: Euro Religia: Prawosławie

31 Rzeźba terenu Blisko 81% powierzchni Grecji zajmują pasma górskie które przyjmują przebieg południkowy. Najwyższy szczyt to Olimp, który wznosi się na 2917 m n.p.m.

32 Surowce mineralne Na terenie Grecji występują różnorodne, lecz na ogół mało zasobne złoża surowców mineralnych. Nierzadko spotyka się rudy metali. Rudy żel.aza, sól kamienną i piryty

33 Najciekawsze zabytki Akropol – w starożytnej Grecji osiedle, miasto lub jego część znajdująca się na wysokim wzgórzu, cytadela z pałacami i świątyniami. W starożytnej Grecji ludzi chowali się na nim gdy miasto atakowali wrogowie.

34 Najciekawsze zabytki Kościół na wyspie Santorini

35 Zabytki Grecji Miasto Heraklion

36 Zabytki Grecji Wyspa Rodos

37 Kraje o największych dochodach z turystyki:
Hiszpania Francja Włochy

38 Źródła: portalwiedzy.onet.pl wikipedia.pl Podręcznik do geografii Nowa Era 2 Gimnazjalny Atlas Geograficzny Dziękujemy za uwagę przygotowały: Oliwia Gawron, Oliwia Lewandowska, Zuzanna Stefaniak


Pobierz ppt "Kraje Południowej Europy"

Podobne prezentacje


Reklamy Google