Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Niemcy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Niemcy."— Zapis prezentacji:

1 Niemcy

2 Ogólne informacje Niemcy, państwo związkowe w środkowej Europie, nad Morzem Bałtyckim i Morzem Północnym Powierzchnia: 357 tys. km2 Ludność państwa: 81,8 mln mieszkańców Gęstość zaludnienia: 229,3 os/km2 Język: niemiecki Podział administracyjny: 16 krajów związkowych Stolica: Berlin Waluty: euro Święta państwowe: 3 X  — Dzień Jedności Niemiec

3 1.Strophe Deutschland, Deutschland über alles,
über alles in der Welt, wenn es stets zu Schutz und Trutze brüderlich zusammen hält. Von der Maas bis an die Memel, von der Etsch bis an den Belt. Deutschland, Deutschland über alles, über alles in der Welt. 2.Strophe Deutsche Frauen, deutsche Treue, deutscher Wein und deutscher Sang, sollen in der Welt behalten ihren alten schönen Klang. Uns zu edler Tat begeistern unser ganzes Leben lang. Deutsche Frauen, deutsche Treue, deutscher Wein und deutscher Sang. Hymn Autorem słów hymnu niemieckiego jest August Heinrich Hoffmann von Fallersleben. Pieśń powstała w roku Komponowano ją głównie w czasach wojennych. Opowiadała ona o dążeniu do jedności przez Niemców podczas pierwszego rozbicia państwa niemieckiego.

4 Berlin - stolica Niemiec
Berlin – stolica Niemiec o powierzchni 892 km2. Miasto zamieszkuje około 3,4 mln mieszkańców. Na jego obszarze znajdują się liczne muzea, Brama Brandenburska, gmach opery, katedra, kościół Pamięci.

5 Historia 843 - Podział państwa Franków, na wschód od Renu - wyodrębnione królestwo, określane później jako niemieckie Otto I koronowany w Rzymie na cesarza rzymskiego Wystąpienie Marcina Lutra zapoczątkowało reformację Bauernkrieg wojna chłopska, rozbicie Niemiec na część północną - protestancką, południową - katolicką W Augsburgu zawarto pokój religijny do Wojna trzydziestoletnia, głównym polem walk były obszary niemieckie, gdzie liczba ludności uległa znacznemu zmniejszeniu Pokój westfalski - Rzesza rozpadła się na około 300 księstw Fryderyk I Hohenzollern koronowany na króla Prus 1772 do Prusy wzięły udział w rozbiorach Polski Wojny napoleońskie - koniec I Rzeszy, określanej jako Sacrum Imperium Romanum Germanicae Nationis czyli Święte Cesarstwo Rzymskie Narodu Niemieckiego Wojna prusko-austriacka - wzmocnienie pozycji Prus 18 stycznia 1871 w Wersalu po zwycięstwie nad Francją kanclerz Otto von Bismarck proklamował powstanie II Rzeszy 11 listopada kapitulacja Niemiec w I wojnie światowej, koniec II Rzeszy powstanie Republiki Weimarskiej 30 stycznia Adolf Hitler powołany na kanclerza 8 maja kapitulacja Niemiec - koniec III Rzeszy

6 Geografia

7 Położenie Niemcy leżą między Morzem Północnym i Morzem Bałtyckim na północy, Alpami na południu, rzeką Ren na zachodzie i Odrą na wschodzie. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią.

8 Ukształtowanie powierzchni
Na północy leży Nizina Niemiecka. Dalej na południe znajdują się Średniogórze Niemieckie, Wyżyna Szwabsko-Bawarska oraz Alpy na samym południu. Głównymi rzekami Niemiec są Ren i Łaba. Wybrzeże Bałtyku ma słabiej rozwiniętą linię brzegową. Wybrzeże zachodnie jest odgrodzone od morza sztucznie wzniesionymi groblami. Równiny na północy Niemiec wchodzą w część największej Niziny Europy, Niziny Środkowoeuropejskiej. Wzniesienia występują zwłaszcza na Pojezierzu Maklenburskim.

9 Obszar Niemiec ze względu na zróżnicowane ukształtowanie terenu należy do kilku regionów klimatycznych. Średnie miesięczna temperatura powietrza kształtuje się odpowiednio: - styczeń 1°C - wybrzeże i północny-zachód - styczeń -5°C - Wyżyna Bawarska - lipiec 17°C - wybrzeże i północny-zachód - lipiec 20°C - Wyżyna Bawarska Roczna suma opadów atmosferycznych waha się od mm, na wyżynach i nizinach osłoniętych przez masywy górskie do 1400 mm na Średniogórzu i 2000 mm w Alpach. Klimat

10 Wyspa muzeów Wyspa Muzeów w Berlinie – północna część Spreeinsel – Wyspy leżącej na rzece Sprewie w centrum Berlina – gdzie znajduje się jeden z najważniejszych kompleksów Muzealnych świata, obejmujący: -Muzeum im. Bodego -Muzeum Pergamońskie -Nowe muzeum -Starą galerię narodową -Stare muzeum W zbiorach Wyspy Muzeów znajdują się głównie eksponaty archeologiczne oraz dzieła sztuki z XIX w.

11 Brama Brandenburska Brama Brandenburska – zabytkowa budowla w Berlinie jest jednym z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowanym przez niemieckiego architekta, pochodzącego z Kamiennej Góry Carla Gottharda Langhansa. Budowana w latach

12 Zwinger Zwinger – późnobarokowy zespół architektoniczny znajdujący się w centrum Drezna. Jest zaliczany do najbardziej znaczących budowli późnego baroku w Europie. Określenie "Zwinger" pochodzi od pierwotnego położenia budynku, pomiędzy zewnętrznymi i wewnętrznymi murami obronnymi. Wzniesiony w latach 1711–1728.

13 Johann Sebastian Bach Johann Sebastian Bach, ur. 21 III 1685 w Eisenach, zm. 28 VII 1750 w Lipsku, niemiecki kompozytor i organista; jeden z najwybitniejszych twórców w historii muzyki, przedstawiciel późnego baroku Ważniejsze kompozycje: Pasja wg św. Jana , Magnificat , Msza h-moll.

14 Wykonali: -Kamil Ruta -Arkadiusz Michno -Mateusz Prucnal
-Tomasz Prucnal -Daniel Budzyń


Pobierz ppt "Niemcy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google