Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Portu galia.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Portu galia."— Zapis prezentacji:

1 Portu galia

2 Geografia Portugali

3 Portugalia jest państwem położonym w południowo - zachodniej Europie nad Oceanem Atlantyckim. Graniczy z Hiszpanią. Powierzchnia tego kraju to 92 tysięcy km², a zamieszkuje go 10 milionów osób. Stolicą jest Lizbona. Portugalia leży w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Na północy dominuje krajobraz wyżynno - górski. Główne pasma górskie to: Sierra de Estrela z najwyższym szczytem Estrelą (1991 m. n.p.m.), Sierra do Gerez, Sierra de Marao. Niziny występują na wybrzeżu. Głównymi rzekami kraju są Duero, Tag i Gwadiana. Portugalia posiada dwie wyspy na Oceanie Atlantyckim: Maderę i Azory. Klimat jest łagodny z silnymi wpływami oceanu.

4 Historia

5 Początki Portugalii sięgają XI wieku, kiedy to doszło do zjednoczenia niezależnych państewek pod rządami dynastii burgundzkiej. Alfons III w XII wieku dokonał zjednoczenia prowincji. W XV i XVI wieku tworzyło się potężne imperium morskie i kolonialne. W 1580 roku Portugalia zawarła unię personalną z Hiszpanią. W tym samym czasie została pozbawiona części posiadłości kolonialnych przez Niderlandy. Kolejny sojusz zawarto z Anglią w 1640 roku. Od 1807 do 1810 trwała napoleońska okupacja, a w 1822 roku Portugalia utraciła swoją najważniejszą kolonię - Brazylię. W XIX wieku korupcja staję się jedną z przyczyn upadku i bankructwa państwa. Monarchię obalono w 1910 roku. Od 1916 do 1918 kraj zaangażował się w wojnę po stronie Ententy. Premier Salazar w 1932 roku rozpoczął trwające przeszło trzydzieści lat rządy dyktatorskie. Lata 60. i 70. to czas kolonialnych konfliktów. W 1974 nastąpił lewicowy przewrót wojskowy zwany rewolucją goździków. Od 1976 roku, kiedy to powołano konstytucyjne rządy wielopartyjne, Portugalia weszła na drogę demokracji, a w 1985 stała się członkiem Unii Europejskiej.

6

7 Herb Portugalii Niebieski krzyż na srebrnej tarczy był herbem pierwszego króla Afonso Henriquesa (I poł. XII w.). W herbie zamieścił on też dodatkowo srebrne koła, które podkreślały jego prawo do bicia monet. Jego syn, król Sancho I, zamienił krzyż na pięć niebieskich tarcz ze srebrnymi kołami. Zgodnie z portugalską legendą oznaczają one pięć klęsk, jakie zadał jego ojciec Maurom. Król Afonso III w herbie dodał zewnętrzne czerwone pole z siedmioma złotymi zamkami. W 1813 roku cały herb umieszczono na wizerunku sfery armiliarnej, przyrządu do nawigacji, nawiązując do czasów wielkich podróży morskich Portugalczyków.

8 Flaga Portugalii Jest w kształcie prostokąta podzielonego na dwa pionowe pasy: zielony i czerwony. Na złączeniu pasów umieszczony jest herb Portugalii. Czerwień symbolizuje krew i nawoływanie do zwycięstwa. Zieleń nie ma tradycji w portugalskiej symbolice, a jej znaczenie nie jest do końca jasne. Biel oznacza pokój i harmonię. W centrum flagi znajduje się herb. Astrolabium - dawny przyrząd astronomiczny, na którym znajduje się herb symbolizuje odkrycia geograficzne i podboje morskie, które uczyniły Portugalię potęgą.

9 Hymn Portugalii A Portuguesa (Portugalka, Pieśń Portugalii) to hymn państwowy Portugalii. Utwór został skomponowany w 1891 roku, autorem słów jest Henrique Lopes de Mendonça, muzykę skomponował Alfredo Keil. W 1910 roku Portugalkę zatwierdzono jako oficjalny hymn republiki. A Portuguesa Heróis do mar, nobre povo, Naçao valente e imortal Levantai hoje de novo, O esplendor de Portugal Entre as brumas da memória, Ó pátria sente-se a voz Dos teus egrégios avós Que há-de guiar-te a vitória. Ref.: As armas! As armas! Sobre a terra e sobre o mar! As armas! As armas! Pela Pátria lutar! Contra os canhoes marchar, marchar!

10 Lizbona – stolica Portugalii

11 W stolicy Portugalii - Lizbonie, mieszka prawie 600 tysięcy osób
W stolicy Portugalii - Lizbonie, mieszka prawie 600 tysięcy osób. Jest miastem malowniczo położonym na wzgórzach na brzegu estuarium Tagu. Stanowi główny port morski, węzeł komunikacji lotniczej, ośrodek przemysłowo - handlowy, a także centrum kulturalne kraju. Posiada 3 uniwersytety, wiele muzeów i bibliotek. Do najważniejszych zabytków należą klasztor Hieronimitów z XVI wieku, wieża w Belem położona w wodach Tagu.

12 cO warto zobaczyć

13 Algarve to łagodny klimat, wspaniałe słońce, ciepłe i spokojne wody oceanu, cudowne piaszczyste plaże, ale także gwar słynnych kurortów. Jest rajem dla miłośników słońca i oceanu. Region przez cały rok cieszy się ogromną popularnością wśród turystów.

14

15 Fátima To przede wszystkim słynne na całym świecie Sanktuarium Maryjne. Centrum miasta pełne jest turystów i sklepów, straganów oraz stoisk z pamiątkami. Znajdują się tutaj także bardzo drogie restauracje. W mieście jest około 8 tysięcy mieszkańców i 10 tysięcy miejsc noclegowych. Betonowy plac przed świątynią dwa razy większy od placu św. Piotra w Rzymie. Na niedzielnej mszy w niedzielę część osób ubrana jest w stroje z epoki objawień. Po mszy ludzie zasiadają w okolicy Sanktuarium i wyciągają kosze piknikowe - tak wygląda niedzielny obiad.

16 Porto to drugie, obok Lizbony, ważne miasto Portugalii. Położone jest nad rzeką Douro (Złotą). Najstarsza część Porto została w roku 1996 wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W mieście widoczne są ślady bogactw, jakie napływały tu z nowo odkrytych ziem od początku XV wieku. Mieszkańcy Porto szczycą się, że ich miasto nigdy nie zostało zdobyte

17

18 Wykonali: Kacper. U Mateusz. D Hubert Michno Dawid Prucnal
Michał Lorenc Wykonali: Dziękujemy za uwagę!!


Pobierz ppt "Portu galia."

Podobne prezentacje


Reklamy Google