Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SŁAWNI FIZYCY.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SŁAWNI FIZYCY."— Zapis prezentacji:

1 SŁAWNI FIZYCY

2 ARCHIMEDES Żył w latach p.n.e. Archimedes z Syrakuz, grecki filozof, matematyk. Był twórcą hydrostatyki i statyki. Zajmował się również astronomią – opisał ruch pięciu planet, Słońca i Księżyca wokół nieruchomej Ziemi, zbudował globus.

3 ODKRYCIA ARCHIMEDESA 1. Określił warunki pływania ciał, wprowadził pojęcie siły wyporu. 2. Podał zasadę dźwigni – sławne powiedzenie Archimedesa "Dajcie mi punkt podparcia, a poruszę Ziemię„. 3. Wprowadził pojęcie środka ciężkości i podał sposoby jego wyznaczania dla figur prostych. 4. Wprowadził pojęcie siły

4 PRAWO ARCHIMEDESA Prawo Archimedesa mówi:
Na ciało zanurzone w płynie (cieczy lub gazie) działa pionowa, skierowana ku górze siła wyporu, której wartość jest równa ciężarowi wypartego płynu. Siła ta jest wypadkową wszystkich sił parcia płynu na ciało.

5 Newton Isaac Newton angielski fizyk, matematyk, astronom, filozof, historyk, badacz Biblii i alchemik. Newton ogłosił trzy uniwersalne zasady dynamiki, prawo grawitacji, a także przedstawił wzór na obliczanie prędkości dźwięku w powietrzu.

6 I zasada dynamiki Newtona
Jeżeli na ciało nie działają żadne siły lub działające siły wzajemnie się równoważą, to ciało zachowuje swój stan to znaczy jeżeli spoczywało to nadal będzie spoczywać, a jeżeli się poruszało to nadal będzie poruszać się ruchem jednostajnym prostoliniowym.

7 II zasada dynamiki Newtona
Jeśli na ciało działa stała, niezrównoważona siła, to ciało porusza się ruchem jednostajnie przyśpieszonym.

8 III zasada dynamiki Newtona
Jeżeli ciało A działa pewną siłą na ciało B , to ciało B działa na ciało A siłą o tej samej wartości, tym samym kierunku lecz przeciwnym zwrocie Siły te nie równoważą się, ponieważ są przyłożone do dwóch różnych ciał Zasada ta zwana jest zasadą akcji- reakcji.

9 Blaise Pascal Żył w latach , matematyk, fizyk, sprecyzował pojęcia ciśnienia i próżni. W swoich opracowaniach bronił metody naukowej. Zajmował się hydrodynamiką i hydrostatyką Wśród jego wynalazków znalazły się strzykawka i prasa hydrauliczna -wykorzystująca ciśnienie hydrostatyczne do zwielokrotniania siły. W wieku 24 lat sformułował prawo ciśnienia w cieczach zwane prawem Pascala.

10 Prawo Pascala Pascal przeprowadził historyczne doświadczenie, które udowodniło, że ciśnienie wywierane na ciecz (lub gaz) rozchodzi się w niej jednakowo we wszystkich kierunkach. Doświadczenie polegało na ustawieniu szczelnej beczki przy ścianie budynku, do której doprowadzono z drugiego piętra cienką rurkę . Do rurki nalewano wody i kiedy się wypełniła - beczka zaczęła przeciekać.

11 Prawo Pascala PRASA HYDRAULICZNA
Jeżeli na ciecz lub gaz, znajdującą się w zamkniętym zbiorniku, zadziałamy dodatkową siłą, to wytworzone w ten sposób ciśnienie rozchodzi się równomiernie we wszystkich kierunkach i jest prostopadła do ścianek naczynia PRASA HYDRAULICZNA

12 Adrianna Aleksandra Anna
ŚWIAT FIZYKI Adrianna Aleksandra Anna

13 Doświadczenia

14 Dlaczego jajka wytrzymują aż tyle?
A) Krzywizna B) Wapń C) Powietrze

15 Piłeczka pingpongowa i kauczukowa
Czy piłeczka pingpongowa: A) Odbije się wyżej B) Odbije się niżej C) Odbije się jak poprzednio

16 Ciężarki na worku Jakie prawo fizyki tłumaczy zjawisko podnoszenia ciężarków za pomocą worka z powietrzem ? Dynamika płynów Zasada dźwigni Ciepło, a ciśnienie gazu

17 Worek foliowy Co spowodowało wzrost ilości powietrza w worku?
A) Większa pojemność płuc B) Podciśnienie C) Większa prędkość powietrza

18 Książki Dlaczego nie można rozdzielić książek? A) Tarcie B) Próżnia C) Brak uchwytu

19 Butelka z wodą Jaki jest szybszy sposób na opróżnienie butelki z wodą? A) Ścisnąć B) Pokręcić C) Podgrzać

20 CIEKAWOSTKI

21 Ciecz nienewtonowska Ciecz nienewtonowska- każdy płyn, który nie spełnia hydrodynamicznego prawa Newtona. W przeciwieństwie do płynu newtonowskiego, lepkość płynów nienewtonowskich nie jest wartością stałą w warunkach izobarycznych, lecz jej wartość zmienia się w czasie. Krzywa płynięcia takiego płynu nie jest funkcją liniową.

22 Bibliografia Google grafika


Pobierz ppt "SŁAWNI FIZYCY."

Podobne prezentacje


Reklamy Google