Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

UZALEŻNIENIA -narkotyki -alkohol -papierosy.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "UZALEŻNIENIA -narkotyki -alkohol -papierosy."— Zapis prezentacji:

1 UZALEŻNIENIA -narkotyki -alkohol -papierosy

2 STOP PAPIEROSKOM

3 STOP PAPIEROSKOM

4 UZALEŻNIENIE OD PAPIEROSÓW
Uzależnienie od papierosów albo inaczej nikotynizm wydaje się być pozornie bezpieczną praktyką. Brak bezpośrednich negatywnych skutków palenia papierosów takich, jakie obserwuje się, np. u osób przyjmujących heroinę czy kokainę, warunkuje proces uzależniania od nikotyny. Tymczasem Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10 pod kodem F17 uwzględnia zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania spowodowane paleniem tytoniu. Na czym polega uzależnienie od nikotyny, jakie są skutki długotrwałego palenia papierosów i jak walczyć z tym nałogiem?

5 OBJAWY UZALEŻNIENIA OD NIKOTYNY
składają się na obraz zespołu abstynencyjnego. Objawy odstawienne pojawiają się w ciągu pierwszej godziny po zaprzestaniu przyjmowania nikotyny. Głód psychiczny to najczęstsza przyczyna powrotu do palenia tytoniu. Objawy nikotynizmu są kwestią indywidualną, ale najczęściej wymienia się takie symptomy, jak: drażliwość, poirytowanie, złość, pogorszenie koncentracji uwagi i pamięci, spadek nastroju, uczucie zmęczenia, ospałość, niepokój, lęk, zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, wzmożone łaknienie, wzrost masy ciała ,zaparcia, kurcze mięśniowe, kaszel, wzmożoną potliwośc , frustrację, spowolnienie rytmu serca.

6 O NIKOTYNIE Początkowo palenie było dobrze widzianym w eleganckim towarzystwie zwyczajem, gestem świadczącym o dobrych manierach, wysokiej klasie, kulturze i zamożności. Później stało się powszechną używką. Dla młodzieży papierosy zawsze były atrybutem dorosłości. Zazwyczaj palenie wśród młodzieży wpierw staje się stylem, sposobem dowartościowania siebie a później uzależnieniem. O szkodliwości palenia mówi się głośno w świecie od ponad 15 lat. W Polsce też pojawiały się nieśmiałe tendencje walki z nałogiem palenia. Pozytywnym działaniem w tym zakresie jest wprowadzenie zakazów palenia w środkach komunikacji, urzędach, lokalach, miejscach pracy itd. a także wyznaczenie miejsc, w których palenie jest możliwe. Szersza świadomość społeczna skutków palenia spowodowała w Polsce - podobnie jak w USA i Europie Zachodniej - zmniejszenie liczby palących. Również wiele osób uzależnionych od nikotyny uwolniło się od tego nałogu (chociaż wymagało to niekiedy wielkiego trudu).

7 STOP ALKOHOL

8 STOP ALKOHOL

9 LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU
Uzależnienie od alkoholu jest chorobą. I jak każdą inną trzeba ją leczyć. W leczeniu nie będziesz obwiniany. Nikt nie będzie Ci mówił, że masz przestać pić. Polega na tworzeniu okazji, żebyś sam odpowiedział sobie na pytania: Co dawało Ci picie, jakie wartości sprzeniewierzyłeś pijąc, kim stałeś się pijąc, po co miałbyś przestać pić i wiele innych.

10 OBJAWY ALKOHOLIZMU Dawniej alkoholizm, dzisiaj uzależnienie od alkoholu, to choroba o określonych objawach względnie łatwa do rozpoznania, którego dokonuje się w specjalistycznych ośrodkach leczenia uzależnień. Przestrzegam przed diagnozowaniem się u psychologa a nawet psychiatry bez specjalistycznego przeszkolenia...

11 LECZENIE UZALEŻNIENIA OD ALKOHOLU
Podstawową metodą leczenia uzależnienia od alkoholu są oddziaływania psychoterapeutyczne. Leczenie farmakologiczne jest, tylko metodą wspomagającą psychoterapię. Dotyczy głównie następstw przewlekłego spożywania alkoholu: zatrucie alkoholowe, alkoholowy zespół abstynencyjny...

12 STOP NARKOTYKI

13 STOP NARKOTYKI

14 Uzależnić się może każdy. Dorosły, czy dziecko – bez znaczenia
Uzależnić się może każdy. Dorosły, czy dziecko – bez znaczenia. Problem z narkotycznym uzależnieniem mają też dzieci matek, które zażywają regularnie szkodliwe substancje, nawet w trakcie ciąży. Matki te narażone są na przyspieszony poród, a ich dzieci są często opóźnione w rozwoju psychicznym i fizycznym.

15 POWODY UZALEŻNIENIA Oto niektóre z nich:      1.Chęć odurzenia się w celu chociażby chwilowego przeżycia przyjemnych wrażeń.      2.Ciekawość poznania tego co nieznane, tego co niedozwolone.      3.Nuda, brak umiejętności atrakcyjnego organizowania czasu wolnego.      4.Wpływ grupy rówieśniczej- bezsilność wobec presji środowiska rówieśniczego ze względu na dużą potrzebę akceptacji. Dotyczy to głównie osób, które nie mają wsparcia w rodzinie, które czują się wyobcowane, zagubione, nie potrafią znaleźć sobie „miejsca w świecie”. Mogą być przynajmniej członkami grupy zażywającej narkotyki, gdzie nie są wymagane żadne specjalne umiejętności, a pieniądze- przynajmniej na początku nie stanowią problemu.      5.Ucieczka od problemów zewnętrznych. Używanie narkotyków jako sposobu na odgrodzenie się od rzeczywistości jest bardzo niebezpieczne. Narkotyki nie rozwiązują bowiem żadnych problemów, a sprawiają jedynie, że na krótką chwilkę wydają się one odległe i mało istotne. Prowadzi to do schematu błędnego koła- narkotyki bowiem nie tylko pogłębiają istniejące już problemy, ale generują zupełnie nowe trudności.      6.Ucieczka od problemów wewnętrznych- emocjonalnych ( np. lękliwość, nieśmiałość), poczucia bycia niekochanym, niechcianym, braku poczucia własnej wartości- dla tych osób narkotyki są szczególnie atrakcyjne, wyzwalają w nich bowiem, choćby na moment cechy, których im brakuje, a są dla nich atrakcyjne, np. pewność siebie, poczucie siły, brak napięcia emocjonalnego.      7.Naśladownictwo osób starszych- szczególnie podatne na uzależnienie są dzieci, które widziały rodziców zażywających narkotyki.

16 UZALEŻNIENIA OD NARKOTYKÓW TRZEBA LECZYĆ
Jedną z metod jest leczenie psychiatryczne połączone z odwykiem. Umieszcza się wtedy osobę uzależnioną w szpitalu psychiatrycznym i poddaje się ją leczeniu. Choremu podaje się również zastępcze środki, które mają zniweczyć głód narkotykowy. W leczeniu pomocne są również grupy wsparcia, rozmowy z osobami, które wyszły z nałogu, a także terapia szokowa: uświadamianie skutków zażywania narkotyków, pokazywanie choremu osób które osiągnęły dno, lub umarły. Niekiedy stosuje się również terapię duchową, którą praktykuje w Polsce Kościół Katolicki.

17 KONIEC

18 PREZENTACJA KLAUDIA KOMOROWICZ


Pobierz ppt "UZALEŻNIENIA -narkotyki -alkohol -papierosy."

Podobne prezentacje


Reklamy Google