Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Http://www.bezpiecznienastoku.pl/pl/reguly_fis___bialy_kodeks Upewnij się, że znasz podstawowe zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej tzw. narciarski.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Http://www.bezpiecznienastoku.pl/pl/reguly_fis___bialy_kodeks Upewnij się, że znasz podstawowe zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej tzw. narciarski."— Zapis prezentacji:

1 Upewnij się, że znasz podstawowe zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej tzw. narciarski regulamin zwany też narciarskim savoir vivre, który obowiązuje na wszystkich stokach świata.

2 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
1. Wzgląd na innych narciarzy i snowboardzistów Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby. 2. Panowanie nad prędkością i stylem jazdy Każdy narciarz i snowboardzista musi zjeżdżać z prędkością i stylem dopasowanymi do widoczności, własnych umiejętności, terenu, warunków śniegowych i pogodowych oraz do natężenia ruchu. Pamiętaj, że zwiększenie prędkości prowadzi do zwiększonego ryzyka. 3. Wybór toru jazdy Narciarz i snowboardzista znajdujący się powyżej na stoku musi wybrać taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzom i snowboardzistom znajdującym się przed nim.

3 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
4. Wyprzedzanie Wyprzedzać wolno z góry, z dołu, z prawej lub z lewej strony, jednakże w bezpiecznym odstępie od innych narciarzy lub snowboardzistów Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i jazda do góry Każdy narciarz i snowboardzista, który wjeżdża na trasę, zamierza ruszyć z miejsca, wykonać skręt pod górę lub jechać pod górę musi upewnić się, patrząc w górę i w dół, czy może to zrobić bez zagrożenia dla innych Zatrzymanie się Tylko w razie absolutnej konieczności wolno zatrzymywać się w wąskich lub niewidocznych z góry odcinkach trasy. Po ewentualnym upadku narciarz i snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko, jak to tylko jest możliwe.

4 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
7. Podchodzenie i schodzenie Narciarz i snowboardzista, który wchodzi pieszo do góry lub schodzi pieszo w dół musi poruszać się poboczem trasy. 8. Stosowanie się do oznaczeń Każdy narciarz i snowboardzista musi stosować się do znaków i sygnalizacji ustawionych na trasach. 9. Niesienie pomocy W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do niesienia pomocy poszkodowanemu Obowiązek podania danych osobowych W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista (zarówno świadek jak i uczestnik, odpowiedzialny lub nie) ma obowiązek podania swoich danych osobowych * Tekst na podstawie znowelizowanych w 2002 roku Międzynarodowych Reguł FIS.

5 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
Na Twoje bezpieczeństwo mają także wpływ inne czynniki. Zależne w pełni od Ciebie: kondycja związana z wcześniejszym przygotowaniem się do sezonu właściwości psychiczne ( lęk wysokości, przestrzeni, strach przed prędkością ). Jeśli czujesz się niepewnie, unikaj samotnej jazdy i zawsze miej przy sobie telefon komórkowy. umiejętności i wyposażenie techniczne (umiejętności jazdy, sprzęt i ekwipunek ) znajomość i przestrzeganie „białego kodeksu” ( zasady zachowania się na stoku należy znać i obowiązkowo! ) Niezależne od Ciebie: zagrożenia związane z pogodą ( słońce = ślepota śnieżna, wiatry, mgła, lawiny, niska temperatura) i jej zmiennością, zagrożenia spowodowane przez innych narciarzy (brawura, słabe umiejętności) i ratraki, warunki terenowe ( oblodzenia, stromizny, zwężenia trasy, muldy, uskoki )

6 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
Ponadto: Pamiętaj, na stoku włóż kask, niezależnie od wieku!!! Chroń głowę! Ustawa z o bezpieczeństwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich, mówi iż dzieci do 16 roku życia muszą jeździć w kasku, a spełnienie tego obowiązku spada na rodziców i opiekunów. Warto pamiętać o goglach i to takich z filtrami UV / UVA / UVB i UVC, jak i warstwą anti-fog (ochrona przed parowaniem) Bez względu na pogodę, zawsze należy stosować krem o wysokich współczynnikach ochrony zarówno przed zimnem jak i słońcem, nie zapominając o balsamie do ust. Należy pamiętać, iż światło słoneczne jest bardzo silne, szczególnie na dużych wysokościach i niebezpieczeństwo poparzenia czy nadmiernego opalenia, jest zwiększone przez odbicie od śniegu. Przyjmuj dużo płynów, jedz słodkie przekąski, aby utrzymać poziom energii.

7 TRASY a bezpieczeństwo PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
Podstawowym warunkiem bezpiecznej jazdy jest dobranie trudności trasy stosownie do stopnia naszego zaawansowania w jeździe na nartach. Trasy zielone- Kolor zielony oznacza, że na tak oznaczoną trasę może się wybrać każdy. Są to stoki o bardzo niewielkim nachyleniu, gdzie w praktyce niemożliwe jest rozwinięcie dużej szybkości. Na zielone trasy możemy śmiało wybrać się z dziećmi oraz osobami początkującymi. Trasy niebieskie- Jest to chyba najbardziej popularny rodzaj tras. W praktyce mogą na nich jeździć wszyscy narciarze. Nie są to trasy niebezpieczne. Również dzieci można śmiało puścić na tego rodzaju teren - ale oczywiście pod stałą opieką i nadzorem dorosłych! Trasy czerwone- Bardzo zaawansowani narciarze mogą czuć się na trasach czerwonych swobodnie. Natomiast osoby jeżdżące zaledwie "dobrze" powinny tutaj uważać. Trasy czarne- Trasy czarne to rozkosz dla mistrzów, duże wyzwanie dla zwykłych narciarzy oraz horror i walka o przetrwanie dla początkujących i słabo jeżdżących.

8 PAMIĘTAJ O PODSTAWOWYCH ZASADACH NA STOKU!
Przeczytaj poradniki o bezpieczeństwie na stoku:


Pobierz ppt "Http://www.bezpiecznienastoku.pl/pl/reguly_fis___bialy_kodeks Upewnij się, że znasz podstawowe zasady Międzynarodowej Federacji Narciarskiej tzw. narciarski."

Podobne prezentacje


Reklamy Google