Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Kraje partnerskie programu Comenius

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Kraje partnerskie programu Comenius"— Zapis prezentacji:

1 Kraje partnerskie programu Comenius
POLSKA WŁOCHY TURCJA SŁOWACJA

2 POLSKA Rzeczpospolita Polska
państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi km ², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej. Od zachodu graniczy z Niemcami, od południa z Czechami i Słowacją, od wschodu z Ukrainą i Białorusią, od północnego wschodu z Litwą oraz od północy z Rosją poprzez jednostkę administracyjną o nazwie obwód kaliningradzki. Ponadto większość północnej granicy Polski wyznacza wybrzeże Morza Bałtyckiego. Polska wyłączna strefa ekonomiczna na Bałtyku graniczy ze strefami Danii i Szwecji.

3 Warszawa Miasto stołeczne Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Mazowszu, nad Wisłą. Warszawa jest ośrodkiem naukowym, kulturalnym, politycznym oraz gospodarczym na skalę europejską. Mieszczą się w niej siedziby parlamentu, Prezydenta RP, Rady Ministrów i innych władz centralnych. Warszawa jest także stolicą województwa mazowieckiego. Warszawa jest jedynym miastem w obecnych granicach Polski odznaczonym Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari.

4 Mazury Mazury zostały uznane przez Polaków najpopularniejszym regionem Polski wschodniej.

5 Bieszczady Bieszczady zalicza się do Karpat, a dokładniej do Beskidów Wschodnich. Pasmo leży w granicach trzech państw: Polski, Ukrainy i Słowacji.

6 Puszcza Białowieska W Puszczy Białowieskiej niepodzielnie króluje żubr.

7 Bory Tucholskie Wypad do Borów Tucholskich to zadanie dla wymagających Bory, to bory. Dzikie, często bezludne, czyste i nieskażone ludzką ręką, czasem przerażająco (dla mieszczucha) ciche.

8 Pieniny i Przełom Dunajca
Pieniny leżą na pograniczu Polski i Słowacji. Na długości ok. 30 kilometrów pasmo gór aż dwukrotnie przecina Dunajec. Malowniczy krajobraz lasów, skałek wapiennych i rzeki często wypełniają żeglujący turyści - spływy na tratwach Przełomem Dunajca są niezwykle popularne

9 Jura Krakowsko-Częstochowska
Polska Południowa, Ojcowski Park Narodowy. Najmniejszy, ale wyjątkowo urokliwy park narodowy w Polsce. Tworzą go jaskinie, doliny, wąwozy i skupiska skał, z których najpopularniejsza to Maczuga Herkulesa. Ojcowski Park Narodowy chętnie odwiedzają amatorzy wspinaczki skałkowej

10 Słowiński Park Narodowy
Okolice Łeby warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na znajdujące się tam ruchome wydmy, olbrzymie jezioro Łebsko i szerokie piaszczyste plaże.

11 WŁOCHY Włochy (Republika Włoska – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8. Państwo leżące w Europie Południowej, posiadające na swoim terytorium dwie enklawy: San Marino na północy i Watykan na terenie stolicy kraju, Rzymu. Włochy cechuje wyżynny i górzysty krajobraz. Praktycznie cały kraj reprezentuje klimat podzwrotnikowy i roślinność śródziemnomorska. Całkowita granica lądowa Włoch wynosi 1932,2 km. Sąsiadują z Francją – 488 km granicy, Szwajcarią – 740 km, Austrią – 430 km i Słowenią – 232 km). Wewnątrz terytorium Włoch znajdują się ponadto dwa państwa- enklawy: San Marino (39 km granicy) i Watykan (3,2 km).

12 Watykan Watykan, Państwo Watykańskie– miasto-państwo europejskie, enklawa w Rzymie. Najmniejsze państwo świata pod względem powierzchni. Watykan to siedziba najwyższych władz Kościoła katolickiego, gdzie rezyduje papież.

13 Rzym Rzym - miasto położone w środkowych Włoszech, nad rzeką Tyber, w jej dolnym biegu, na wyżynnym, wapiennym obszarze niedaleko wybrzeża morskiego. Stolica kraju i siedziba najważniejszych instytucji życia politycznego i gospodarczego; drugi po Mediolanie ośrodek finansowy i gospodarczy państwa .

14 Wenecja Wenecja to absolutnie wyjątkowe miasto, perła Włoch. Warto ją zobaczyć chociaż raz w życiu, a gromadzenie zabytków jest tu ogromne.

15 Toskania Toskania (Toscana) kojarzy się z klasycznymi włoskimi krajobrazami, znanymi zarówno z renesansowych obrazów, jak i podróżniczych programów telewizyjnych. Średniowieczne miasta na wzgórzach, rzędy wysmukłych cyprysów, winnice i gaje oliwne oraz malowniczo usytuowane wille i domki to obrazy, które od dawna uwodzą przybyszów, zwłaszcza z północnej Europy.

16 San Marino San Marino to jeden z mniejszych krajów Europy, który otoczony ze wszystkich stron jest przez Włochy położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów, których najwyższym szczytem jest Monte Titano o wysokość 749 m.n.p.m. Śródziemnomorski klimat San Marino charakteryzuje się ciepłymi latami i łagodnymi zimami. Przez San Marino przepływają także rzeki San Marino i Marano. Rzeka San Marino jest dopływem rzeki Marecchia, a rzeka Marano znajduje swoje ujście w Morzu Adriatyckim.

17 Sycylia Mało jest osób, które potrafią oprzeć się urokowi Włoch. A kto raz odwiedzi południe tego kraju, będzie chciał wrócić. Sycylię - największą wyspę Morza Śródziemnego charakteryzuje niepowtarzalny górzysty krajobraz, przechodzący w rozległe równiny oraz wybrzeże o długości 1039 km z piaszczystymi, żwirowymi i skalistymi plażami.

18 TURCJA Turcja – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym). Turcja jest podzielona na 81 prowincji . Każda prowincja dzieli się na podprowincje . Prowincje mają zazwyczaj nazwę miasta, które jest jego stolicą, wyjątek stanowią: Hatay (stolica Antakya), Kocaeli (stolica Izmit) i Sakarya (stolica Adapazarı).

19 Ankara Ankara – stolica Turcji jest położona w Centralnej Anatolii, jest ważnym ośrodkiem handlowym i przemysłowym. Jest siedzibą rządu tureckiego oraz wszystkich międzynarodowych ambasad. W przeszłości miasto było znane z hodowli kóz angora, kotów angora oraz białych królików angora, gruszek, miodu i winogron.

20 Stambuł i region Marmara
Malowniczy, różnorodny, niesamowity. Stambuł to wyjątkowe miejsce – przyznają to wszyscy, którzy go odwiedzili. Dawniej stolica trzech wielkich imperiów: Rzymskiego, Bizantyjskiego i Osmańskiego. Do dziś przechowuje dziedzictwo minionych czasów. Swoją olbrzymią różnorodnością od zawsze fascynuje przybywających tu z różnych stron świata podróżników. Urzeka niezliczonymi muzeami, kościołami, pałacami, potężnymi meczetami, bazarami i wieloma innymi atrakcjami turystycznymi.

21 Izmir i region egejski Izmir to tureckie miasto położone na egejskim wybrzeżu. W dzisiejszych czasach jest to bardzo atrakcyjne miasto z wielkim portem i wieloma atrakcjami.

22 Antalya i Region Śródziemnomorski
Malowniczo położona stolica Riwiery Tureckiej jest największym miastem śródziemnomorskiego wybrzeża Turcji. Otoczona pasmem gór, w wielu miejscach niemal pionowo schodzących do morza, kusi olbrzymią ilością zabytków oraz wspaniałymi hotelami.

23 Kapadocja Kapadocja urzeka wspaniałymi i niezwykłymi pejzażami. Niepowtarzalne w swych formach cuda natury łączą się tu z dziełami ludzkich rąk, przekraczając najśmielsze nawet oczekiwania.

24 Region Morza Czarnego Bujny i zielony przez cały rok region Morza Czarnego, ze skalistymi górami, chłodnym morzem, plantacjami herbaty, orzechów, tytoniu i kukurydzy, stanowi uniklaną część Turcji. Dzięki wysokim opadom i suchemu latu, co sprzyja suszeniu orzechów na słońcu, główną domeną regionu jest rolnictwo.

25 SŁOWACJA Słowacja, Republika Słowacka – państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią (127 km), Polską (597 km), Czechami(240 km), Ukrainą (98 km) oraz Węgrami (678 km). Łączna długość granicy lądowej wynosi 1740 km. Do 1993 wchodziła w skład Czechosłowacji. Od 1 maja 2004 kraj należy do Unii Europejskiej, oraz NATO, a od 1 stycznia 2009 – do strefy euro. Stolicą państwa jest Bratysława, położona nad Dunajem przy granicy z Austrią i Węgrami. Słowacja znajduje się po południowej stronie wododziałowego łuku Karpat i – w niewielkiej części – na nizinach naddunajskich. Jest krajem górskim, ponieważ 61% jej powierzchni zajmują liczne pasma Karpat Zachodnich, takie jak: Tatry, Białe Karpaty, Małe Karpaty, Niżne Tatry, Rudawy Słowackie, Wielka Fatra, Mała Fatra oraz Karpat Wschodnich, takie jak: Bieszczady i Wyhorlat. Najwyższy punkt Słowacji stanowi tatrzański szczyt górski Gerlach (2655 m n.p.m.).

26 Bratysława Dawniej Pożoń, także Preszburg– stolica i największe miasto Słowacji pod względem liczby mieszkańców i powierzchni. Jest jedyną stolicą na świecie, która graniczy z dwoma państwami, tj. na południu z Węgrami, a na zachodzie z Austrią.

27 Karpaty słowackie Karpaty są rozległym makroregionem turystycznym Słowacji, którego cechą główną są wysokie walory środowiska tworzące tutaj idealne warunki do uprawiania narciarstwa i innych sportów zimowych ale również różnorodnych form turystyki górskiej. Oprócz tego makroregion Karpat słowackich to również uzdrowiska korzystające z wód mineralnych

28 Dolina i Jaskinia Demianowska
Dolina Demianowska jest najbardziej znaną i najpiękniejszą doliną w Niżnych Tatrach. Ma długość 15 km i jest głównym ośrodkiem ruchu turystycznego na północ od głównej grani

29 Vlkolinec Vlkolinec to wieś położona na słowackim Liptowie, administracyjnie wchodzi w skład miasta Ružomberok. We wsi zachowała się w całości typowa dla górskich obszarów Słowacji tradycyjna drewniana zabudowa. Jedyny murowany obiekt to kościółek.

30 Mała Fatra Mała Fatra - czwarte co do wysokości pasmo górskie Karpat Zachodnich - należy do najciekawszych i najczęściej odwiedzanych zakątków Słowacji. To przepiękny masyw górski z wyjątkowo bogatą roślinnością ułożoną piętrowo od podgórskich łąk po alpejskie hale.

31 Zamek w Orawie Zamek w Orawie to jedna z najpiękniejszych budowli historycznych Słowacji i jedna z najbardziej malowniczych tego typu w Europie. Zamek góruje nad regionem orawskim, najwyższa jego część wznosi się 112 metrów powyżej rzeki Orawy

32 Kraje partnerskie programu Comenius
Dziękuję za obejrzenie mojej prezentacji na temat : Wiktor Śliwiński kl. IV a Kraje partnerskie programu Comenius


Pobierz ppt "Kraje partnerskie programu Comenius"

Podobne prezentacje


Reklamy Google