Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

WORD Mgr inż. Jolanta Hopciaś

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "WORD Mgr inż. Jolanta Hopciaś"— Zapis prezentacji:

1 WORD Mgr inż. Jolanta Hopciaś
Podstawy Informatyki WORD Mgr inż. Jolanta Hopciaś

2 Edytor tekstów - WORD Zbiór czynności polegających na korzystaniu z programu komputerowego do tworzenia, edytowania i redagowania tekstów nazywamy przetwarzaniem tekstu. Program WORD oferuje wiele funkcji składu komputerowego, dzięki którym użytkownik może wzbogacić wygląd dokumentów tak, aby były czytelniejsze i przyciągały uwagę.

3 Zarządzanie programem WORD
Pasek narzędzi : szybki dostęp – przyciski zapisz, cofnij i powtórz; Pasek tytułu : wyświetla nazwę aktywnego dokumentu; Wstążka – wszystkie funkcje programu zgromadzone w jednym miejscu; Karty – tworzą wstążkę; Grupy – przyciski; Pomoc.

4 Karta I – Narzędzia główne
Zawiera polecenia służące do pracy z treścią dokumentu: Schowek, Czcionka, Akapit, Style, Edytowanie.

5 Karta II - Wstawianie Zawiera polecenia dotyczące obiektów, które można wstawić do dokumentu: Strony, Tabele, Ilustracje, Łącza, Nagłówek i stopka, Tekst , Symbole.

6 Karta III – Układ strony
Marginesy, Orientacja – pionowa i pozioma, Rozmiar, Kolumny, Znaki podziału, Znak wodny, Kolor strony, Obramowanie.

7 Karta IV - Odwołania Spis treści, Przypisy dolne,
Cytaty i bibliografia, Podpisy, Indeks, Wykaz źródeł.

8 Karta V – Korespondencja Karta VI – Recenzja
Polecenie do tworzenia korespondencji seryjnej - Edytowanie kopert i etykiet Recenzja – przyciski służące do poprawiania, wstawiania komentarzy i zmieniania dokumentów : Sprawdzanie, Komentarze, Śledzenie Zmiany, Porównywanie i ochrona.

9 Karta VII - Widok Polecenia związane ze zmianą sposobu wyświetlania dokumentu: Widoki dokumentu, Pokazywanie / ukrywanie , Powiększenie, Okno i makra.

10 Poruszanie się po dokumencie - punkt wstawiania
Aby przenieść punkt wstawiania … Naciśnij… O jeden znak w lewo O jeden znak w prawo O jeden wiersz w dół O jeden wierz w górę O jedno słowo w lewo O jedno słowo w prawo Na początek bieżącej linii Na koniec bieżącej linii Na początek dokumentu Na początek poprzedniej strony Na początek następnej strony O jeden ekran w górę O jeden ekran w dół Strzałka w lewo Strzałka w prawo Strzałka w dół Strzałka w górę [Ctrl + strzałka w lewo] [Ctrl + strzałka w prawo] Home End [Ctrl + End] [Ctrl + Page Up] [Ctrl + Page Down] Page Down Page Up

11 KLUCZOWE ZAGADNIENIA Program WORD umożliwia otwieranie i przeglądanie kilka dokumentów jednocześnie, ale tylko jeden jest aktywny. Zapisując dokument programu WORD, w oknie dialogowym Zapisz jako – można podać jego nazwę, lokalizację oraz format. Dokumenty w programie WORD tworzy się, wpisując tekst w punkcie wstawiania, punkt ten możemy dowolnie przenosić w dowolne miejsce. Dokument może zostać wyświetlany na wiele różnych sposobów w zależności od tego, co jest potrzebne podczas tworzenia dokumentu, oraz tego po co dokument jest tworzony

12 Edytowanie dokumentu Wprowadzanie zmian do dokumentu,
Wprowadzanie zapisanego tekstu – blok konstrukcyjny, Zmienianie konspektu dokumentu, Znajdowanie najodpowiedniejszego słowa, Znajdowanie i zastępowanie tekstu, Poprawianie pisowni i gramatyki, Finalizowanie dokumentu.

13 Kluczowe zagadnienia Fragmenty tekstu można kopiować lub wycinać, a następnie wklejać je w dowolne miejsce. Teks t wycięty lub skopiowany jest przechowywany w Schowku pakietu Office. Jeżeli przytrafi się błąd? – Ostatnio wykonywaną czynność odwołasz, klikając przycisk Cofnij na pasku szybkiego dostępu. Nie trzeba wielokrotnie wpisywać tego samego tekstu – wystarczy zapamiętać tekst jako szybką część i wstawiać go przy pomocy myszy. Do znajdowania słów zastępczych służy w programie Word Tezaurus, a usługa badawcza to narzędzie do wyszukiwania w elektronicznych materiałach źródłowych. Możemy tworzyć konspekt dokumentu za pomocą stosowanych nagłówków Istnieje możliwość wyszukiwania wyrazów i zastępowania ich nowymi. Błędy możemy wyeliminować stosując Autokorektę.

14 Zmiana wyglądu tekstu Szybkie formatowanie tekstu i akapitów,
Ręczna zmiana wyglądu znaku, Ręczna zmiana wyglądu akapitu, Tworzenie i modyfikowanie list,

15 Kluczowe zagadnienia Szybkie style nadają dokumentowi profesjonalnego wyglądu. Podczas formatowania dokumentu mamy do dyspozycji nieskończoną liczbę kombinacji czcionek, rozmiarów stylów i efektów. Wygląd akapitu możemy zmieniać, modyfikując wcięcia odstępy i wyrównanie oraz przez określanie pozycji tabulatora. Listy punktowane i numerowane – umożliwiają przedstawienie tekstu w czytelnej i zrozumiałej formie.

16 Prezentowanie informacji w tabelach
Prezentować informacje w kolumnach, Tworzyć listy tabelaryczne, Przedstawiać informacje w postaci tabel, Formatować tabele, Przeprowadzać obliczenia w tabeli, Używać tabeli do definiowania układu strony.

17 Kluczowe zagadnienia Układ dokumentu można zmienią dzieląc tekst na kolumny. Dane mogą być przedstawiane za pomocą tabulatorów tworząc listy tabularyczne. W programie Word mamy do dyspozycji szybkie tabele Tabele można sformatować, stosując style i dodatkowe atrybuty tekstu, krawędzie i cienie. W tabeli można stosować formuły. Można wstawiać dane a arkusza Excel jako tabelę do Worda. Dane zamieszczane w tabeli ułatwiają analizę i porównywanie zawartych informacji.

18 c.d.n. 


Pobierz ppt "WORD Mgr inż. Jolanta Hopciaś"

Podobne prezentacje


Reklamy Google