Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PIERWIASTEK CHEMICZNY

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PIERWIASTEK CHEMICZNY"— Zapis prezentacji:

1 PIERWIASTEK CHEMICZNY
KOBALT PIERWIASTEK CHEMICZNY

2 COBALTUM Kobalt Co – pierwiastek chemiczny z grupy metali przejściowych układu okresowego. Posiada 26 izotopów z przedziału mas Trwały jest tylko izotop 59, który stanowi 100% składu izotopowego naturalnego kobaltu. Został odkryty w roku 1735 przez Georga Brandta. Nazwa wywodzi się od kobolda, złego ducha, krasnala lub gnoma, rzekomo podrzucającego rudy bezwartościowego wówczas kobaltu w miejsce skradzionych kruszców żelaza.

3 KOBALT

4

5 OGÓLNE INFORMACJE

6 Nazwa, symbol, l. a. kobalt, Co, 27 (łac
Nazwa, symbol, l.a. kobalt, Co, 27 (łac. cobaltum) Grupa, okres, blok 9, 4, d Stopień utlenienia II, III Właściwości metaliczne metal przejściowy Właściwości tlenków amfoteryczne Masa atomowa 58,9332 u Stan skupienia stały Gęstość 8900 kg/m³ Temperatura topnienia 1495 °C Temperatura wrzenia 2927 °C Numer CAS PubChem [3]

7 WYSTĘPOWANIE

8 Występuje w skorupie ziemskiej w ilości 20 ppm, w postaci dwóch minerałów: smaltyn i kobaltyn, które występują zwykle przy złożach siarki. Najbogatsze poznane złoża znajdują się w Afryce. Zambia i Demokratyczna Republika Kongo ,pokrywają łącznie połowę zapotrzebowania światowego na kobalt. Pozostała część światowego wydobycia pochodzi z takich krajów jak: Kanada, Kuba, Brazylia, Maroko, Botswana, Zimbabwe, Republika Południowej Afryki, Rosja, Chińska Republika Ludowa, Indonezja, Australia, Vanuatu.

9

10 ZASTOSOWANIE

11 Metaliczny kobalt jest składnikiem niektórych stopów o wysokich parametrach (tzw. nadstopy). W postaci metalicznej lub jako tlenek jest składnikiem elektrod akumulatorów litowo-jonowych, niklowo-kadmowych i niklowo-metalowo-wodorkowych. Niesymetryczne sole kobaltu np. K3CoO4 mają silne własności ferromagnetyczne i piezoelektryczne i są wykorzystywane w elektronice. Kompleksy karbonylkowe i fosfinowe są stosowane jako katalizatory wielu reakcji organicznych. Roztwory soli kobaltu (II) i (III) mają intensywną krwisto-czerwoną i niebieską barwę i są używane jako pigmenty farb oraz służą do barwienia ceramiki.

12 Kobalt jako magnes

13 Czysty kobalt stosowany jest jako dodatek do stopów magnetycznych
Czysty kobalt stosowany jest jako dodatek do stopów magnetycznych. Jest jednym z najsilniejszych postaci magnetyzmu w przyrodzie. Wśród pierwiastków, podobne właściwości wykazują również: żelazo i nikiel.

14 JEST RÓWNIEŻ STOSOWANY W JUBILERSTWIE

15

16 Izotop kobaltu - bomba kobaltowa

17

18 Izotop kobaltu - kobalt-60 - emituje promieniowanie gamma i jest wykorzystywany między innymi do napromieniowania komórek nowotworowych (urządzenie do napromieniania zmian nowotworowych z użyciem radioaktywnego kobaltu, nazywa się bombą kobaltową), a także np. do prześwietleń elementów metalowych w celu wykrycia w nich uszkodzeń, wad produkcyjnych lub defektów spawów. W taki sposób sprawdza się np. konstrukcje mostów i szyn. Czas rozpadu wynosi 5,3 roku. Izotop ten odgrywa on ważną rolę w technice i medycynie. Stosuje się go również w innych dziedzinach, m.in. do sterylizacji żywności.

19 Kobalt w jedzeniu

20

21 Kobalt to metal, którego niewiele potrzebujemy by funkcjonować, bo zaledwie ziarnko pisaku kobaltu wystarczy nam na całe życie, a jednak bez kobaltu to całe nasze długie życie byłoby niemożliwe. Jego ilość w organizmie u dorosłej osoby wynosi około 1,1 miligrama. Kobalt obecny jest w większości tkanek, ale największe jego stężenie znajduje się w wątrobie, nerkach i kościach. Kobalt w organizmie występuje przede wszystkim pod postacią witaminy B12, której funkcja jest mocno powiązana jest z syntezą kwasów nukleinowych i otoczki mielinowej komórek nerwowych. Jony kobaltu pobudzają dodatkowo biosyntezę erytrocytów – glikoproteiny wpływającej u człowieka na produkcję czerwonych krwinek.

22 Izotop kobaltu- zagrożenie

23 Izotop przechowuję się w ołowianych beczkach, które osłaniają środowisko zewnętrzne przed promieniowaniem. Po wydostaniu się na zewnątrz może dojść do skażenia środowiska i napromieniowania organizmu. To z kolei powoduje choroby skóry, raka, wymioty, a nawet śmierć.

24 ZNACZENIE BIOLOGICZNE

25 Kobalt jest jednym z mikroelementów i jest obecny w centrach reaktywności kilku enzymów. Zapotrzebowanie dobowe na ten pierwiastek jest jednak bardzo małe – 0,05 ppm. Wchodzi również w skład kobalaminy (witaminy B12). Jest konieczny dla roślin motylkowych żyjących w symbiozie z bakteriami brodawkowymi. Niedobór u ludzi i zwierząt: Zaburzenia procesu krzepnięcia krwi. Niedobór u roślin: Zahamowanie procesu wiązania azotu przez rośliny motylkowe.

26 KONIEC Damian Góralik klasa 1 „ c ”


Pobierz ppt "PIERWIASTEK CHEMICZNY"

Podobne prezentacje


Reklamy Google