Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk"— Zapis prezentacji:

1 Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk
PIERWSZA POMOC Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk

2 CELE: 1. Przypomnimy sobie numery alarmowe
2. Nauczymy się jak udzielać pierwszej pomocy w przypadku zatrzymania krążenia lub oddychania: Resustycytacja krążeniowo – oddechowa Pozycja boczna – ustalona 3. W praktyce wykonamy masaż serca i sztuczne oddychanie na manekinie.

3 Każdy z nas może być uczestnikiem lub świadkiem tragicznego zdarzenia
Każdy z nas może być uczestnikiem lub świadkiem tragicznego zdarzenia. Do wypadków dochodzi niespodziewanie i w rozmaitych okolicznościach – w domu, na wycieczce czy podczas podróży. Czas biegnie wówczas dramatycznie szybko i zmusza nas do natychmiastowego działania. Bierne oczekiwanie na profesjonalną pomoc ratowników może się źle skończyć dla poszkodowanego. Jeśli np. nie schłodzimy poparzonego miejsca, rana będzie większa i głębsza, a nieudrożnienie dróg oddechowych u osoby, która przestała oddychać, doprowadzi do jej śmierci. Od momentu zatrzymania krążenia i oddychania w ciągu czterech minut dochodzi do nieodwracalnych zmian w wyniku niedotlenienia w mózgu.

4 Kodeks karny Art.162 § 1 i 2 §1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu zagrożenia bezpieczeństwa, niebezpieczeństwa utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Nie popełnia przestępstwa ten, kto nie udziela pomocy, do której jest konieczne poddanie się zabiegowi lekarskiemu albo w warunkach, w których możliwa jest niezwłoczna pomoc ze strony instytucji lub osoby do tego powołanej.

5 TELEFONY ALARMOWE

6 TELEFONY ALARMOWE 0-601-100-100 - Numer Ratunkowy na wodach (WOPR)
Numer Ratunkowy w górach (GOPR)

7 CO POWINNO ZAWIERAĆ ZGŁOSZENIE GDY WZYWAMY POGOTOWIE
dokładny adres z nazwą miejscowości co się stało ilość osób poszkodowanych stan poszkodowanego nazwisko i telefon

8 Resuscytacja krążeniowo-oddechowa
Zespół zabiegów, których zadaniem jest podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych, tj. co najmniej krążenia krwi i ewentualnie oddychania. Nazywana jest także podstawowym podtrzymaniem życia. Nieodwracalne zmiany w mózgu u poszkodowanego przebywającego w normalnych warunkach termicznych zaczynają się już po 4-6 min. niedotlenienia, a zmiany w sercu po min. A - airways - drogi oddechowe - zapewnij poszkodowanemu drożność dróg oddechowych i dostęp do powietrza B - breathing - oddech - zapewnij poszkodowanemu "oddech" - jeśli poszkodowany nie oddycha przystąp do sztucznego oddychania C - circulation - krążenie - zapewnij poszkodowanemu "krążenie" - jeśli nie wyczuwasz pulsu przystąp do masażu serca

9 "Czy wszystko w porządku?"
Zadaniem osoby udzielającej pierwszej pomocy jest utrzymanie przy życiu poszkodowanego i nie dopuszczenie do powstania dalszych powikłań do chwili przybycia lekarza bądź karetki pogotowia ratunkowego. 1. Upewnij się, czy poszkodowany i wszyscy świadkowie zdarzenia są bezpieczni Sprawdź reakcję poszkodowanego: delikatnie potrząśnij za ramiona i głośno zapytaj: "Czy wszystko w porządku?"

10 Jeśli poszkodowany reaguje:
zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna, l regularnie oceniaj jego stan.

11 Jeśli poszkodowany nie reaguje:
głośno zawołaj o pomoc, odwróć poszkodowanego na plecy, a następnie udrożnij jego drogi oddechowe:

12 oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej,
Utrzymując drożność dróg oddechowych wzrokiem, słuchem i dotykiem poszukaj prawidłowego oddechu oceń wzrokiem ruchy klatki piersiowej, nasłuchuj przy ustach poszkodowanego szmerów oddechowych, staraj się wyczuć ruch powietrza na swoim policzku W pierwszych minutach po zatrzymaniu krążenia poszkodowany może słabo oddychać lub wykonywać głośne, pojedyncze westchnięcia. Nie należy ich mylić z prawidłowym oddechem. Na ocenę wzrokiem, słuchem i dotykiem przeznacz nie więcej niż 10 sekund. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy.

13 Jeżeli oddech jest prawidłowy: ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej
Pozycja bezpieczna – zabezpiecza ona przed zapadaniem się języka, zmniejsza ryzyko zachłyśnięcia się treścią żołądka podczas wymiotów czy zakrztuszenia się śliną. Obniża ona ryzyko dalszych uszkodzeń. Zapewnia utrzymanie drożności dróg oddechowych i brakiem ucisku na klatkę piersiową, co pozwala swobodnie oddychać.

14 Pozycja boczna ustalona

15 Jeżeli oddech nie jest prawidłowy
Postępowanie: Klęknij przy poszkodowanym, ułóż nadgarstek jednej ręki na środku klatki piersiowej poszkodowanego, ułóż nadgarstek drugiej ręki na już położonym. Spleć palce obu dłoni i nie uciskaj na żebra, nadbrzusze lub koniec mostka. Ręce wyprostuj w łokciach i pochyl się nad poszkodowanym. Uciskaj klatkę piersiową rytmicznie i krótko ok.100 razy na minutę na głębokość ok. 4-5 centymetrów. Uciskaj klatę piersiową w cyklach 30:2 30 uciśnięć / 2 oddechy ratownicze

16 Połącz uciskanie klatki piersiowej z oddechami ratowniczymi
Postępowanie: Po wykonaniu 30 uciśnięć klatki piersiowej udrożnij drogi oddechowe Otwórz usta poszkodowanego, połóż dłoń na jego czole, ostrożnie odegnij głowę. Skrzydełka nosa zaciśnij palcem wskazującym i kciukiem. Obejmij szczelnie usta poszkodowanego swoimi ustami wdmuchuj powoli powietrze do ust poszkodowanego przez około 1 sekundę, czynność powtórz dwukrotnie. Obserwuj jednocześnie czy klatka piersiowa się unosi.

17 Kontynuuj resuscytację do czasu gdy:
przybędą wykwalifikowane służby medyczne i przejmą działania, poszkodowany zacznie prawidłowo oddychać, ulegniesz wyczerpaniu.


Pobierz ppt "Opracowała : Anna Kozak Malwina Wojtas - Wlaszczyk"

Podobne prezentacje


Reklamy Google