Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Przeczytaj... Pomyśl... Zdecyduj...

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Przeczytaj... Pomyśl... Zdecyduj..."— Zapis prezentacji:

1 Przeczytaj... Pomyśl... Zdecyduj...
PALENIE TYTONIU I TY Przeczytaj... Pomyśl... Zdecyduj...

2 Składniki dymu tytoniowego
Dym tytoniowy składa się z prawie 4.000 związków chemicznych, z tego ponad 40 to substancje rakotwórcze. Ich działanie nie jest ograniczone jedynie do palaczy tytoniu, ale także dotyczy wszystkich tych osób (mężczyzn, kobiet i dzieci), które przebywają w pomieszczeniach, gdzie występuje dym tytoniowy (tzw. "palenie bierne").

3 Dym tytoniowy od a do z ... trochę szczegółów
Aceton - rozpuszczalnik, składnik farb i lakierów. Amoniak - stosowany w chłodnictwie, składnik nawozów mineralnych. Arsen - stosowany także jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie. Benzopiren - związek o właściwościach rakotwórczych, wykorzystywany w przemyśle chemicznym. Butan - gaz pędny, używany do wyrobu benzyny. Chlorek winylu - związek używany np. do produkcji plastiku. Posiada właściwości rakotwórcze. Ciała smołowate - są odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych u człowieka. Cyjanowodór - kwas pruski, gaz używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa. DDT - insektycyd polichorowy

4 Abc ...ciąg dalszy Dibenzoakrydyna - używana przy produkcji barwników. Posiada właściwości rakotwórcze. Dimetylonitrozoamina - związek wykorzystywany w przemyśle chemicznym. Fenole - niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów. Formaldehyd - związek stosowany m.in. do konserwacji preparatów biologicznych, np. żab. Kadm - silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych. Metanol - silne trujący związek chemiczny, używany do produkcji benzyn silnikowych. Naftyloamina - wchodzi w skład barwników, używanych w przemyśle drukarskim. Posiada właściwości rakotwórcze.

5 Abc ... to jeszcze nie koniec
Nikotyna - działa obkurczająco na ściany naczyń kwionośnych (w tym także naczyń wieńcowych zaopatrujących serce), zwiększa ciśnienie krwi, jest odpowiedzialna za niefizjologiczne przyspieszenie akcji serca oraz zaburzenia rytmu serca, a także wpływa negatywnie na gen p53, który powstrzymuje niekontrolowany rozwój komórek, czyli powstawanie nowotworów. Piren - związek używany w syntezie organicznej. Polon - radioaktywny pierwiastek, odkryty przez naszą rodaczkę Marię Skłodowską-Curie. Posiada właściwości rakotwórcze. Tlenek węgla (czad, CO) - zmniejszając zawartość tlenu we krwi, w znaczny sposób utrudnia pracę serca i dotarcie tlenu do różnych części i narządów organizmu człowieka. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów. Toluidyna - stosowana w syntezie chemicznej. Posiada właściwości rakotwórcze. Uretan - związek o właściwościach rakotwórczych

6 to prawdziwy Czarnobyl !
Wniosek jest prosty: Dym papierosowy to prawdziwy Czarnobyl !                                             

7 Tytoniowy Czarnobyl... Palaczom szkodzi nie tylko nikotyna, czy dioksyny, ale także substancje radioaktywne zawarte w dymie papierosowym. Wypalając dwie paczki papierosów dziennie, w ciągu roku można otrzymać aż 4 razy większą dawkę promieniowania jonizującego niż ta, którą otrzymali w ciągu 2 lat od katastrofy w Czarnobylu mieszkańcy najbardziej zagrożonych rejonów Polski. Niewiele mówi się o szkodliwości izotopów radioaktywnych zawartych w papierosach. Każdy palacz wie natomiast, że niebezpieczne dla zdrowia związki są zawarte w substancjach smolistych.

8 Tytoniowy Czarnobyl... cd.
Chociaż w tytoniu znajduje się wiele izotopów radioaktywnych, badania wykazały, że do dymu przedostaje się tylko polon i ołów. Skąd się one biorą w tytoniu? Do atmosfery trafiają jako produkty rozpadu promieniotwórczego, a następnie opadają na powierzchnię. W rezultacie kumulują się w naziemnych częściach roślin, również tytoniu. W przeprowadzonych badaniach dowiedziono, że 87% ogólnej ilości polonu w roślinie trafia do liści.

9 Tytoniowy Czarnobyl... cd.
Tytoń ma wysoką temperaturę żarzenia (dochodzącą do 900°C), co powoduje, że w procesie palenia papierosów przekształceniom chemicznym ulegają prawie wszystkie zawarte w nim składniki. W dymie obecnych jest związków chemicznych, w tym ponad 40 substancji rakotwórczych. Oznacza to, iż w postaci dymu przedostają się one do naszego organizmu. Dla tego typu zagrożeń nieskuteczne okazują się stosowane w większości papierosów filtry. Ponad połowa polonu i ołowiu zawartego w tytoniu trafia do organizmu palacza.

10 Tytoniowy Czarnobyl... cd.
Na podstawie badań prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim stwierdzono, że osoba wypalająca półtorej paczki papierosów dziennie otrzymuje w ciągu 1 roku taką dawkę promieniowania jonizującego, jakby przeszła około 300 badań rentgenowskich. Wiadomo przecież, że tego typu badania nie powinny być robione częściej niż 1-2 razy w roku bez negatywnych skutków dla zdrowia.

11 Wrażliwi na tytoń Nastolatki, kobiety i ludzie białej rasy najszybciej uzależniają się od nikotyny - wskazują wyniki badań ankietowych oraz testów przeprowadzonych w ostatniej dekadzie w USA i Kanadzie. Łącznie w sondażu wzięło udział ponad osób. "Najbardziej wrażliwe na nikotynę (psychoaktywny składnik dymu tytoniowego) są organizmy białych dziewcząt w wieku poniżej 18 lat, najmniej - mężczyzn po pięćdziesiątce. W tym drugim wypadku rasa nie ma już jednak większego znaczenia", mówi Denise Kandel, psycholog z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku.

12 Szybkie działanie Pierwsze objawy uzależnienia od nikotyny mogą pojawić się u ludzi już po kilku dniach palenia, a nawet po wypaleniu zaledwie kilku papierosów - uważają uczeni amerykańscy. Podważa to obiegowe opinie o stopniowym rozwoju uzależnienia.

13 szybkie działanie... cd. Uczeni zaobserwowali, że wiele dzieci uzależnia się od nikotyny w przeciągu kilku dni lub tygodni okazjonalnego palenia. Spośród przebadanych nastolatków wielu wypalało jedynie jednego papierosa na miesiąc. Ponad 60% z nich wykazywało mimo to objawy uzależnienia nikotynowego już po 4 lub 2 tygodniach, a nawet po kilku dniach od zapalenia pierwszego papierosa. Najbardziej powszechnymi objawami uzależnienia były nadpobudliwość, ogólna nerwowość, głód nikotynowy.

14 Pod rozwagę: Dla zakochanych
Palenie sprawia, że usta pachną jak stara popielniczka. Chcecie się całować z popielniczką?                                     

15 Dla kobiet dbających o urodę
Palenie tytoniu przyspiesza starzenie się skóry (m.in. szarzenie i powstawanie zmarszczek) oraz powoduje zażółcenie zębów.

16 Dla przyszłych matek Na podstawie badań 12.000 noworodków
stwierdzono, że gdy matka pali do 9 papierosów dziennie, rodzą się dzieci lżejsze średnio o 100 gramów. Gdy pali ponad 10 papierosów dziennie - deficyt zwiększa się do 200 gramów. Dzieci te mają statystycznie większe zagrożenie tzw. zespołem nagłej śmierci noworodka. PALENIE TYTONIU W CIĄŻY                                

17 Dla przyszłych ojców Palenie tytoniu wywołuje impotencję u mężczyzn!
Impotencja to schorzenie, które dotyka w przybliżeniu 1 na 10 mężczyzn w wieku lat, czyli ok. 1,25 mln mężczyzn w samej tylko Polsce.

18 Dla tych, co wiedzą lepiej, bo ich dziadek palił i dożył 79 lat
Uwierz statystyce. Obserwując przez 20 lat grupę brytyjskich lekarzy, stwierdzono, że w grupie palaczy było 360 raków płuc, w grupie niepalących - 10. U palaczy miało miejsce zawałów serca, u niepalących - 4 razy mniej.

19 Dla statystyków Dym tytoniowy zawiera ponad szkodliwych substancji, z tego 40 o udowodnionym działaniu rakotwórczym. Z powodu palenia tytoniu każdego dnia umiera na świecie 10 tys. osób, a w ciągu całego roku liczba ta sięga 3,5 mln osób. W Unii Europejskiej palenie tytoniu odpowiada za ponad 500 tys. zgonów rocznie.

20 Statystyk ciąg dalszy... W Polsce tytoń pali około 10 mln Polaków.
Codziennie umiera z tego powodu ponad 100 osób. Palenie tytoniu powoduje każdego roku wnaszym kraju przypadków raka płuc. Przed wojną produkowaliśmy 7,5 miliarda sztukpapierosów. Dzisiaj ponad 100 miliardów.

21 Dla tych, co lubią marzyć...
Pewnego dnia przestaje palić 10 milionów Polaków. O ile zdrowszy będzie nasz naród! Zasadą młodzieży stanie się: „Jestem Europejczykiem, nie palę!”

22 Zajrzyj na strony: http://palenie.esculap.pl/
OBJAWY ODSTAWIENIA (RZUCENIA) PALENIA                                       

23 Tu znajdziesz ciekawe zakładki:
HISTORIA PALENIA TYTONIU DLACZEGO PALIMY ? BIERNE PALENIE TYTONIU CZY JESTEŚ JUŻ UZALEŻNIONY? WPŁYW PALENIA NA NARZĄDY CZŁOWIEKA TYTONIOWA TWARZ SZKOŁA PRZETRWANIA, CZYLI... RZUCAMY PALENIE WSPOMNIENIA PALACZY TYTOŃ W KARYKATURZE

24 Zanim zapalisz – pomyśl!

25 Czy obejrzysz jeszcze raz?
Zależy od Ciebie!


Pobierz ppt "Przeczytaj... Pomyśl... Zdecyduj..."

Podobne prezentacje


Reklamy Google