Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich jest dostępna w.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich jest dostępna w."— Zapis prezentacji:

1

2

3

4 Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina
Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich jest dostępna w każdym sklepie Palenie papierosów przypomina rosyjską ruletkę: nikt z biorących udział w grze nie jest bezpieczny, zawsze ktoś musi zginąć… Jedyne pytanie to kto i kiedy?

5 Około 4 tys. toksycznych substancji między innymi:
Co kryje się w dymie? Około 4 tys. toksycznych substancji między innymi: aceton, amoniak, arsen, ciała smołowate, cyjanowodór, fenole, metanol, nikotyna, polon, tlenek węgla

6 ACETON Rozpuszczalnik wykorzystywany
w przemyśle chemicznym, składnik farb i lakierów.

7 NIKOTYNA Małe dawki pobudzają czynność układu
nerwowego, większe wywołują zatrucie organizmu (porażenie układu oddechowego) i śmierć (wystarczy dawka 50 – 60 g nikotyny).

8 Amoniak Gaz drażniący i parzący. Składnik nawozów mineralnych, stosowany w chłodnictwie.

9 ARSEN Stosowany jako popularna trutka na szczury i inne gryzonie.

10 CIAŁA SMOŁOWATE Odpowiedzialne za powstawanie nowotworów złośliwych.

11 CYJANOWODÓR Bardzo silna trucizna –
gaz używany do ludobójstwa w komorach gazowych.

12 FENOLE Niszczą rzęski nabłonka w oskrzelach.

13 METANOL Alkohol metylowy, powoduje utratę wzroku, a nawet śmierć; opary działają drażniąco na błony śluzowe.

14 POLON Promieniotwórczy pierwiastek chemiczny.

15 Silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych.
KADM Silnie trujący metal o właściwościach rakotwórczych.

16 TLENEK WĘGLA (CO) Toksyczny gaz, którego wdychanie powoduje śmierć.

17 BUTAN Gaz pędny, używany do wyrobu benzyny.

18 Ty także musisz znaleźć swoją drogę, aby rozstać się z nałogiem.

19 Co może być twoją motywacją?

20 Zgaś papierosa dla zdrowia
Substancje występujące w dymie papierosowym wywołują wiele chorób. Najpoważniejsze z nich to:

21 NOWOTWORY ZŁOŚLIWE Płuc, gardła, krtani, przełyku, jamy ustnej, miedniczek nerkowych, pęcherza moczowego, trzustki, żołądka, nosa, warg, wątroby oraz białaczka.

22

23 Ich bezpośrednia przyczyną są zmiany w kodzie genetycznym spowodowane substancjami chemicznymi z dymu papierosowego.

24 SCHORZENIA UKŁADU KRĄŻENIA
Choroba wieńcowa serca, nadciśnienie, miażdżyca, tętniak aorty, choroby naczyń mózgowych. Podczas palenia dochodzi do skurczu tętnic, dlatego mniej krwi i tlenu dociera np. do mięśnia sercowego i mózgu. Może być to przyczyną zawału serca czy udaru mózgu.

25

26 ALERGIĘ Dym tytoniowy jest alergenem i u osób cierpiących na alergię może wywołać efekt zatkanego lub cieknącego nosa, jak i załzawione oczy, kichanie, kaszel, uczucie duszności, bólów głowy, nudności, senności oraz inne typowe objawy.

27 ZERWIJ Z NAŁOGIEM DLA URODY
Dym papierosowy źle wpływa na cerę. Dermatolodzy opisują zespół „tytoniowej twarzy”: niedotlenionej, bladej, poszarzałej. z pryszczami

28 Dzieje się tak, ponieważ zapalenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry, który utrzymuje się nawet przez 1,5 godz. Zakłóca to produkcję kolagenu (skóra cieńsza i bardziej pomarszczona).

29 ZEPSUTE ZĘBY Palenie papierosów będzie zawsze przeszkodą w osiągnięciu ładnego wyglądu. Układ odpornościowy palaczy jest znacznie osłabiony, co aż 6-krotnie zwiększa ryzyko powstawania i rozwoju chorób przyzębia. Substancje smoliste zmieniają ponadto kolor szkliwa zębów na żółtawy, a z czasem brunatny, pojawiają się plamy nikotyny, kamień nazębny, parodontoza i „nieświeży oddech”.

30 Palce i paznokcie robią się żółte, ich płytka jest poszarpana, łamliwa i rozdwajająca.

31 PRZESTAŃ PALIĆ DLA DZIECKA
Ok. 20% kobiet w ciąży pali papierosy. Z tego powodu dziecko nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, przez co rodzi się mniejsze i słabsze oraz bardziej podatne na choroby. Dzieci, które wdychają dym są słabsze, mają kłopoty z koncentracją, częściej chorują.

32

33 Dym tytoniowy zabija także niepalących!
BIERNE PALENIE, czyli wdychanie dymu tytoniowego z papierosa palonego przez inną osobę w tym samym pomieszczeniu (np. męża, ojca, matkę) jest równie niebezpieczne. Boczny strumień dymu tytoniowego zawiera 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż dym wdychany przez aktywnych palaczy.

34

35 Prognozy : Co 13 sekund ktoś umiera z powodu palenia tytoniu.
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w Polsce prawie co drugi zgon mężczyzn w wieku lat jest rezultatem palenia papierosów. Gdy dzisiejsza młodzież osiągnie wiek średni, umierać będzie na skutek palenia prawie 10 mln osób rocznie. Jeśli nic się nie zmieni w tej dziedzinie, będziemy świadkami wielkiej, dobrowolnej samozagłady.

36 HEJ MAŁOLATY, PALENIE TO SAME STRATY!!!

37 SPRAWDŹ ILE OSZCZĘDZISZ RZUCAJĄC PALENIE
nie palisz zyskujesz możesz kupić jeden dzień ok. 10 zł np. trzy paczki gumy tydzień ok. 70zł np. gra miesiąc ok. 280 zł np. perfumy rok ok zł np. komputer 10 lat ok zł np. samochód

38 Palenie zabija!


Pobierz ppt "Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina Nikotyna – jest narkotykiem jak morfina i heroina. W przeciwieństwie do nich jest dostępna w."

Podobne prezentacje


Reklamy Google