Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej"— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego ZAJĘCIA „Z JĘZYKIEM NIEMIECKIM DOOKOŁA ŚWIATA” UCZESTNICY: Karina Szczęśniak Sebastian Dąbrowski Magdalena Wawrzyniak Michał Mędoń Daria Mroczka Bartosz Kotowski Ewelina Lewandowska Hubert Gaj Wiktoria Bosek Mateusz Węsławowicz Robert Ratajczak

2 Deutschland - der Stolz Europas.
Prezentację opracowali uczniowie kółka „Z językiem niemieckim dookoła świata”.

3 Wyprawa do perły Europy.
Wspólnie z uczestnikami projektu współfinansowanego przez Unię Europejską, zrobiliśmy prezentację – przewodnik po Niemczech, który ma na celu ukazanie wam, jaką potęgą jest to piękne, niemieckojęzyczne państwo z cudowną historią, wspaniałą geografią, smaczną kuchnią i ciekawymi specjałami. Zaczynajmy!

4 O czym mowa? Niemcy… Każdy uczeń szkoły podstawowej, wie, że Niemcy to państwo bardzo podobne, jeżeli chodzi o ukształtowanie terenu i tradycje, do Polski, lecz rzadko, kto wie, że właściwa nazwa to Republika Federalna Niemiec. Stolicą tej potęgi jest Berlin, położony w północno-wschodniej części kraju. Ok. 36 tys. kilometrów kwadratowych jest podzielone na 16 landów, z czego każdy ma odrębne zwyczaje, nieco upodobnione do ogólnych. Poznajmy bliżej Niemcy!

5 Historia. Niemcy zawsze odgrywały ważną rolę w losach Europy. Początkowo Prusy, następnie Niemcy, potem NRD a dopiero teraz RFN. Zawsze był to kraj bogaty, a ludność żyła w dostatku. Mimo burzliwej historii aktualnie Niemcy są najgęściej zaludnionym krajem na świecie, ma najpiękniejsze autostrady, jest bardzo nowoczesne, aczkolwiek nie zaginęła w nich tradycja oraz temperament i waleczność.

6 Południe – góry, kotliny.
Geografia. Ukształtowanie powierzchni Niemiec, jest bardzo podobne, do terenu Polski. Północ – niziny; Południe – góry, kotliny. Leżą nad morzem Bałtyk i nad Morzem Północnym. Graniczy z 9. państwami, w tym z Polską.

7 Nazwa landu: Polska nazwa:
Powierz. : Ludność : Baden-Württemberg Badenia-Wirtembergia 35,75 10,74 Bayern Bawaria 70,55 12,47 Berlin 0,89 3,43 Brandenburg 29,47 2,52 Bremen Brema 0,40 0,66 Hamburg 0,75 1,78 Hessen Hesja 21,11 6,06 Mecklenburg-Vorpommern Meklemburgia 23,18 1,66 Niedersachsen Dolna Saksonia 47,62 7,97 Nordrhein-Westfalen Nadrenia Północna 34,08 17,93 Rheinland-Pfalz Nadrenia-Palatynat 19,85 4,02 Saarland Saara 2,57 1,03 Sachsen Saksonia 18,42 4,18 Sachsen-Anhalt Saksonia-Anghalt 20,45 2,37 Schleswig-Holstein Szlezwik-Holsztyn 15,78 2,83 Thüringen Turyngia 16,17 2,26 Ludność wyrażona w milionach! Powierzchnia w tysiącach!

8 Na mapie obok jest pokazane
Ukształtowanie 16 landów. Kolejno od góry : Szlezwik; Maklemburgia; Hamburg; Brema; Nadrenia Północna; Brandenburgia; Berlin; Saksonia-Anhalt; Westfalia; Hesja; Turyngia; Saksonia; Bawaria; Badenia-Wirtemburgia; Saara; Nadrenia-Palatynat

9 Miasta. Każde państwo ma co najmniej 3 miasta, którymi może się pochwalić. Tak właściwie, to każde niemieckie miasto jest warte zwiedzenia, lecz ja zrobię ranking trzech najpiękniejszych. Ciekawe kto zajmie pierwsze miejsce. ( ;

10 Miejsce piąte – Bonn! Piękne miasto, położone w Westfalii, jego historia sięga czasów germańskich, czyli ok lat! Zasłużone 5. miejsce!

11 Miejsce czwarte - Drezno!
Drezno stanowi rolę węzła komunikacyjnego, ze względu na wielkie lotnisko, piękne centra handlowe i wiele innych ciekawych zabytków oraz nowinek architektonicznych.

12 Miejsce trzecie – Stuttgart!
Cudowne miasto, stolica Bdenii-Wirtembergii, Chodząc po pięknych uliczkach owego miasta możemy zobaczyć wspaniałe zabytki oraz odziane w cudowną architektoniczną szatę uczelnie wyższe.

13 Miejsce drugie – Hamburg!
Największy port oraz wielki ośrodek techniczny robią Republice Federalnej Niemiec duży zastrzyk finansowy. To miasto otrzymało tytuł „Europejskiej Stolicy Czystości”!

14 Miejsce pierwsze – Monachium!
Nie licząc stolicy, jest to naszym zdaniem najpiękniejsze miasto w Niemczech. Jest to stolica Bawarii oraz główny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy. GRATULUJEMY!

15 Miejsce bonusowe – stolica Berlin!
Największe miasto Niemiec, które stanowi również kraj związkowy (land). Zamieszkuje ją ludzi. Jest to najpiękniejsze i najbardziej bogate w cuda architektury itp. miasto Niemiec.

16 Zabytki. Skoro już wkroczyliśmy na ranking, przedstawimy wam zestawienie pięciu najcudowniejszych zabytków Republiki Federalnej Niemiec. Zapraszamy na wirtualną podróż w najciekawsze zakątki Niemiec. ;)

17 Miejsce piąte – Porta Nigara!
Zachowana z czasów rzymskich zabytkowa brama miejska w Trewirze. Wiadomo, że teraz brama zdecydowanie różni się od czasów jej świetności.

18 Miejsce czwarte - Rezydencja w Würzburgu!
Pałac biskupi w Würzburgu, jeden z najznamienitszych zabytków architektury barokowej w Europie, porównywany często do pałaców Schönbrunn w Wiedniu oraz Wersalu. Znakomite miejsce czwarte!

19 Miejsce trzecie – łaźnie rzymskie w Poczdamie!
Kompleks obejmuje: budynek łaźni rzymskich (stąd jego nazwa), herbaciarnię, dom nadwornego ogrodnika i jego pomocników. Nasz ranking nie mógłby się obejść bez łaźni rzymskich w Poczdamie.

20 Miejsce drugie – Pawia Wyspa!
Wyspa na Haweli w południowo- zachodnim Berlinie(dzielnica Steglitz-Zehlenorf). W XVIII w. Fryderyk Wilhelm wzniósł na wyspie romantyczny pałac (maison de plaisance) otoczony parkiem (ok. 67 ha) projektu Petera Josepha Lennégo.

21 Miejsce pierwsze – Brama Brandenburska!
Zabytkowa budowla w Berlinie, jeden z charakterystycznych punktów miasta, zaprojektowana przez niemieckiego architekta G. Langhansa.

22 Demografia. Niemcy to najgęściej zaludniony kraj na świecie. Liczy sobie 82 mln. mieszkańców:

23 Teraz obejrzycie 3 slajdy dotyczące rozmaitych tradycji RFD.
Tradycje Niemiec. Teraz obejrzycie 3 slajdy dotyczące rozmaitych tradycji RFD. Święta. Kuchnia. Inne tradycje.

24 Święta w Niemczech. Boże Narodzenie w Niemczech rozpoczyna się 24 grudnia Wigilią. Niemcy jednak zaczynają świętować dużo wcześniej. Ważny jest dla nich adwent, nie tylko jako czas przygotowania duchowego, ale też radości w codziennym życiu. Święta w Niemczech nie mogą obyć się bez słynnych jarmarków świątecznych i grzanego wina. Dzieci natomiast przez cały miesiąc cieszą się z kolejnych niespodzianek wyciąganych z kalendarza adwentowego.

25 Kuchnia. Jednym z najbardziej znanych i obfitych pod względem spożywania tradycyjnego jadła niemieckiego jest Bawaria. To piękna górska kraina, gdzie królują smaczne kiełbasy, znakomite niemieckie sery, zdrowe wyroby mleczarskie a oprócz tego na stole musi pojawić się piwo, które w dużych ilościach spożywane jest na całym obszarze tego kraju. Z lubością przyglądamy się naszym zachodnim sąsiadom, kiedy świętują swoje piwne dożynki, czyli Oktoberfest. Tak więc głównym napojem podawanym do większości potraw mięsnych jest piwo i to w wielu różnych smakach.

26 Inne ciekawe tradycje Niemiec!
W Niemczech mimo tego, że jest to zjednoczony kraj, istnieje podział na 16 mniejszych państewek, zwanych Landami. Tradycje i obyczaje poszczególnych krajów związkowych podkreślają Lokalne imprezy oraz festiwale. Ludność każdego z Landów, czuje się związana z wszystkimi mieszkańcami Niemiec, a jednocześnie chce podkreślić swoją odrębność. Jeśli chodzi o karnawał, to z pewnością jest on najhuczniej obchodzony w Kolonii, Bonn czy Moguncji. W każdym mieście maja miejsce inne zwyczaje. W niektórych ludzie W odpowiedzi wkładają bardzo efektowne stroje karnawałowe, w innych natomiast maski z grymaśnymi minami. Uważa się, że najbardziej lubią bawić się Bawarczycy, ciekawe jest to, że w Bawarii święta religijne obchodzone są na przemian z pogańskimi. Niektóre z festiwali upamiętniają jakieś ważne wydarzenia historyczne, na przykład jednym z nich Kinderzehe. Niemcy na świecie słyną jednak z najhuczniej obchodzonych dożynek chmielowych. Oktoberfest sprawia, że Niemcy i turyści bawią się przy niezliczonych kuflach wspaniałego niemieckiego piwa.

27 Koniec! Serdecznie dziękujemy za obejrzenie naszej prezentacji!
Członkowie kółka „Z językiem niemieckim dookoła świata.”


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej"

Podobne prezentacje


Reklamy Google