Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

ZJAWISKA METEOROLOGICZNE

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "ZJAWISKA METEOROLOGICZNE"— Zapis prezentacji:

1 ZJAWISKA METEOROLOGICZNE
Przygotowali: Natalia Bartosz, Julia Szczepańska, Oraz Arkadiusz Krzywonos :D

2 Prezentacja. Prezentacja dotyczy zjawisk atmosferycznych w książce „W pustyni i w puszczy”.

3 Burza piaskowa. W książce „W pustyni i w puszczy” występuje wiele zjawisk pogodowych. Jednym z nich jest burza piaskowa. Powstaje podczas upału, w rozpalonym powietrzu potężny podmuch unosi tumany piasku, które tworzą czarną chmurę zakrywającą niebo.

4 Burza piaskowa. „Wiatr nadchodził. W oddali pojawiła się jakby ciemna chmura, która nadleciała z niepojętą szybkością. W ludzi i zwierzęta uderzyło jakby skrzydło ptaka. Tumany pyłu zakryły niebo, zakryły słońce i na świecie uczynił się mrok. Ludzie zaczęli tracić się z oczu, a najbliższe nawet wielbłądy majaczyły jak we mgle…”

5 Fatamorgana Fatamorgana jest obrazem powstającym jako złudzenie optyczne przedmiotów rzeczywistych. Na pustyni powstają obrazy oaz, miast oraz rzek.

6 Fatamorgana. „ Jakoż istotnie w oddali błyszczały wysoko wzniesione wiatraki studni amerykańskich podobne do wielkich białych gwiazd. Na zielonym tle drzew widać je było tak dokładnie, że bystry wzrok Stasia mógł odróżnić pomalowane na czerwono brzegi skrzydeł.”

7 Śpiewające piaski Śpiewające piaski to zjawisko występujące podczas pory suchej – oznacza, że przez dłuższy okres nie będzie deszczu. Nazwa „śpiewające” wzięła się od dźwięku występującym w związku z tym zjawiskiem.

8 Śpiewające piaski. „Było to coś podobnego do cienkiego, metalicznego głosu piszczałki. Staś przerwał rozmowę z Nel i począł nasłuchiwać. Po chwili takie cieniutkie i żałosne głosy odezwały się z wielu stron naraz.”

9 Białe godziny Białe godziny to skwar afrykańskiego południa.

10 Białe godziny. „O tej porze dnia wszyscy podróżnicy zatrzymują się na popołudniowy wypoczynek i chronią się pod cień wielkich drzew, są to bowiem „białe godziny”- godziny upału i milczenia, podczas których słońce praży niemiłosiernie i spoglądając z wysoka, zdaje się szukać kogo by zabić”

11 Pora deszczowa Pora deszczowa to okres w ciągu roku charakteryzujący się intensywnymi opadami deszczu.

12 Burza podzwrotnikowa Gdy w Afryce występuję burza podzwrotnikowa ziemię ogarnia wówczas ciemność , widać tylko błyskawice i słychać potężne grzmoty. Zrywa się wtedy silny wicher.

13 Inne zjawiska Inne zjawiska meteorologiczne występujące w książce to deszcz, wichura i burza.

14 Źródła c:

15 Źródła.

16 The end :D .


Pobierz ppt "ZJAWISKA METEOROLOGICZNE"

Podobne prezentacje


Reklamy Google