Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

B E Z P I E C Z N E W A K A C J E !.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "B E Z P I E C Z N E W A K A C J E !."— Zapis prezentacji:

1 B E Z P I E C Z N E W A K A C J E !

2 Aby zachować bezpieczeństwo podczas wakacji musisz zwrócić uwagę na pewne rzeczy. Zapamiętaj wszystkie rady przedstawione w tej prezentacji.

3 Burza Gdy huczą grzmoty, szumi ulewa, nie chroń się nigdy pod wysokie drzewa.

4 BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel
BURZA - kiedy zaskoczy Cię w górach, wyłącz tel. komórkowy i inne elektroniczne przedmioty, które posiadasz przy sobie. Jak najszybciej przejdź do pobliskiego schroniska lub przeczekaj ją siadając na plecaku w leśnej gęstwinie. Podczas burzy unikaj samotnie rosnących drzew, szczytów, grani, cieków wodnych, podnóża ścian skalnych, wejść do jaskiń, okolic przewodów wysokiego napięcia.

5 Bezpiecznie na górskim szlaku
Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu. Nie zbaczaj nigdy ze szlaku W czasie burzy unikaj przebywania na otwartych przestrzeniach, pod pojedynczymi lub wysokimi drzewami, w okolicach metalowych przedmiotów: łańcuchy, klamry, drabinki. Unikaj strumieni, stawów.

6 Woda zdrowia doda Pamiętaj o spożywaniu dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu organizmu, Woda oczyszcza organizm ze szkodliwych substancji.

7 Bezpiecznie na górskim szlaku
Nigdy nie choć w góry nocą. Do wzywania pomocy najlepiej służy telefon komórkowy. We mgle wzywamy pomoc gwizdkiem (6 sygnałów na minutę, potem kolejna minuta ciszy); w nocy przyda się latarka (również 6 sygnałów). Pożyteczny będzie również kompas i mapa, czerwone race. Pomimo pięknej pogody należy zaopatrzyć się w ciepłą odzież. Gdy na szlaku zastanie cię noc i nie będziesz pewny kierunku, w którym znajduje się schronisko, wezwij pomoc a w ostateczności przygotuj miejsce do noclegu.

8 W GÓRY ZABIERAJ PODRĘCZNĄ APTECZKĘ. POWINNA ONA ZAWIERAĆ:
- 2-3 bandaże zwykłe - plaster na rolce - bandaż elastyczny - wodę utlenioną - chustę trójkątną - min. 1 parę rękawiczek lateksowych - wyjałowione opatrunki TELEFON ALARMOWY GOPR: 985

9 W GÓRY ZABIERAJ: - dokładną mapę terenu - telefon komórkowy (z dobrze naładowaną baterią) - numer ratunkowy GOPR: ubranie przeciwdeszczowe oraz wiatrochronne - dodatkowe okrycie, np. bluzę, długie spodnie, - podręczną apteczkę, latarkę, zapałki - wodę - prowiant - pieniądze

10 POSŁUCHAJ PRZESTRÓG GÓRALA !
„Z górami nie ma żartów. Warunki atmosferyczne zmieniają się z godziny na godzinę Musisz więc mieć wzgląd na:

11 MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie
MGŁĘ - znacznie utrudnia ona orientację w terenie. Kiedy podczas wędrówki nieznanym szlakiem mgła staje się bardzo gęsta, jeśli to możliwe, zawróć do punktu z którego przyszedłeś (tą drogę znasz) lub zatrzymaj się czekając na lepszą widoczność. Uwaga! Mgła rozprasza fale akustyczne - kiedy ktoś woła o pomoc, jego głos może być słyszalny z zupełnie innej strony.

12 kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ostrymi promieniami słonecznymi.
SŁOŃCE - jego promienie mogą spowodować udar cieplny nawet w pochmurne dni. Wystarczy, że jest wilgotno i gorąco. Letnie nakrycie głowy oraz zastosowanie kremów z filtrem UV ochroni Cię przed ostrymi promieniami słonecznymi.

13 Aby unikać zagrożeń czy
wypadków każdą wyprawę należy starannie przygotować.

14 Czy lubisz wyprawy w góry?

15

16 PRZED WYRUSZENIEM W GÓRY NALEŻY:
1. zaplanować wyprawę od A do Z; 2. sprawdzić lokalizację schronisk i innych obiektów na trasie naszej wędrówki; 3. opracować skróconą drogę powrotu lub zejścia ze szlaku; 4. sprawdzić warunki pogodowe; 5. poinformować kogoś (znajomego, właściciela kwatery, pracowników schroniska) dokąd się udajemy i kiedy zamierzamy powrócić, a także zostawić swój numer telefonu; 6. w drogę należy wyruszać rano, gdyż pogoda psuje się zwykle wczesnym popołudniem; 7. mierzyć siły na zamiary.

17 ZIMNO - jedno z największych górskich zagrożeń
ZIMNO - jedno z największych górskich zagrożeń. Przy wysiłku fizycznym w niskiej temperaturze Twój organizm traci dużo energii na walkę z zimnem, co powoduje spadek wydolności fizycznej. Dlatego odpowiedni, dopasowany do warunków atmosferycznych ubiór to sprawa podstawowa przy wyruszaniu w góry. Przed wyruszeniem na szlak nawet w upalny dzień wrzuć do plecaka długie spodnie i bluzę. Na szczycie może leżeć śnieg.

18 Bezpiecznie poza domem
Wracając do domu, nie korzystaj z tzw. „okazji”, nie znasz kierowcy, nie wiesz, jakie ma zamiary; Nie zostawiaj szklanych opakowań w lesie, w ten sposób możesz wywołać pożar; Będąc pod namiotem, nie zostawiaj w nim cennych rzeczy, kusisz w ten sposób złodzieja;

19 Bezpiecznie poza domem
Jeżeli znajdziesz niewypał w lesie, NIE RUSZAJ GO!, zabezpiecz miejsce i zawiadom policję; Pamiętaj, by maszerując wzdłuż drogi po zmroku, mieć przy sobie światła odblaskowe. Z każdego telefonu możesz bezpłatnie powiedomić o wypadku policję (997), pogotowie ratunkowe(999) oraz straż pożarną (998) Wystrzegaj się nawiązywania kontaktów z nieznajomymi osobami, oferującymi szczególnie „korzystne” interesy lub przystąpienie do „podejrzanych” grup religijnych.

20 WIATR - wiejący z dużą siłą obniża sprawność fizyczną, wyziębia ciało, a w skrajnych przypadkach utrudnia oddychanie Podczas wiatru najlepiej przysłonić usta chustą .

21 Pamiętaj! na jakie niebezpieczeństwa jesteś narażony w lesie.

22 Lubisz odpoczywać w lesie?

23 Ukąszenia i użądlenia W razie ukąszenia przez żmiję zygzakowatą należy założyć na ranę opatrunek, unieruchomić kończynę, a następnie wezwać pomoc lekarską. Użądlenia pszczół, os i szerszeni są szczególne niebezpieczne w okolicach gardła i nosa. W razie użądlenia należy wyjąć żądło, ucisnąć ranę aż do pojawienia się krwi, zastosować zimny opatrunek a w razie potrzeby (zaburzenia pracy serca, oddechu, silne drętwienie) wezwać pomoc. Po każdej leśnej wędrówce należy skontrolować ciało i sprawdzić, czy nie ma na nim klesza. Należy go wykręcić pęsetą. Wszelkie rumienie po ukąszenie należy skonsultować z lekarzem.

24 Omijaj żmiję! Jad żmii zygzakowatej jest mieszaniną kilku toksyn o różnorakim działaniu: uszkadzającym układ nerwowy, powodującym martwice tkanek, zmniejszającym krzepliwość krwi, zmiany rytmu pracy serca.

25 Ukąszenie kleszcza może powodować boreliozę lub kleszczowe zapalenie mózgu.
Na łono przyrody zawsze wybieraj się w odpowiednim stroju. Obowiązkowe są długie, dopasowane na dole spodnie (nawet podczas upału), solidne buty, koszula z długim rękawem i zapinanymi mankietami oraz kołnierzem, który chroni kark. Pamiętaj o kapeluszu lub czapce. Posmaruj odkrytą skórę specjalnym preparatem odstraszającym kleszcze, np. Mugga lub Autan. Po powrocie do domu sprawdź dokładnie skórę na całym ciele, np. podczas kąpieli.

26 Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych
Ogniska rozpalaj tylko w miejscach do tego przeznaczonych! W przeciwnym wypadku może dojść do pożaru lasu.

27

28

29 Lubisz odpoczywać nad wodą?

30 Kąpiele wodne Kąp się tylko w miejscach strzeżonych,

31 Należy skakać do wody w miejscach, w których znamy dno
Należy skakać do wody w miejscach, w których znamy dno. Przez jeden nieszczęśliwy skok można uszkodzić sobie kręgosłup, co skończyć się może trwałym kalectwem. Skacz do wody w miejscach do tego celu przeznaczonych!

32

33 Pomyśl, jakie niebezpieczeństwa czyhają na nierozważnych ?

34 Filtry przeciwsłoneczne
Rozważnie korzystaj z kąpieli słonecznych, Używając kremów z filtrem UV, unikniesz bolesnych poparzeń skóry.

35 Bezpiecznie nad wodą Skok na główkę do nieznanej wody grozi poważnym urazem kręgosłupa. Kąpiel w basenie przeciwpożarowym, gliniance, przy falochronie itp. jest zabroniona. Korzystanie z kąpieli, jeżeli przed chwilą zjadłeś posiłek, jest niebezpieczne.

36 Bezpiecznie nad wodą Twoje nieuzasadnione krzyki zagłuszają wołanie o pomoc osoby, której faktycznie jest ona potrzebna. Skok do wody po wysiłku fizycznym lub dłuższym opalaniu może być szokiem dla twojego organizmu. Rozważnie korzystaj z kąpieli słonecznych. Używając kremów z filtrem UV, unikniesz bolesnych poparzeń skóry.

37 Nakrycie głowy W słoneczne dni nie wychodź bez nakrycia głowy
Głowa nie jest od parady i służyć ci musi dalej. Dbaj więc o nią i osłaniaj, kiedy słońce pali.

38

39 Zadbaj o to, żeby były one wspaniałe, ale przede wszystkim
B E Z P I E C Z NE !

40

41 Kąpać się i pływać należy w miejscach d o z w o l o n y c h !
Należy zawsze słuchać poleceń ratownika!

42 Gdy jesteś rozgrzany od słońca, wchodź do wody powoli stopniowo ochładzając nią ciało. Nagłe zetknięcie gorącego ciała z wodą może spowodować tzw. „szok termiczny”, który może się skończyć nawet zawałem serca!

43 Zachowaj ostrożność podczas korzystania ze sprzętów wodnych.
Zakładaj kapok!

44

45 Uważaj!!! Woda, nawet ta pozornie bezpieczna i spokojna, jest groźnym i niebezpiecznym żywiołem!

46 Nie daj się narkotykom Narkotyki:
Bierzesz, bo chcesz być wolny, a stajesz się ich niewolnikiem. Zniekształcają obraz otaczającej człowieka rzeczywistości – „sztuczne raje”. Mogą prowadzić do rozwoju stanów depresyjnych połączonych z myślami samobójczymi „odlot donikąd”

47 Nie daj się narkotykom Użyte w większej lub silniejszej dawce niż toleruje to organizm człowieka, mogą być przyczyną śmierci. Powodują zwiększenie ryzyka zachorowalności na choroby zakaźne (żółtaczka, AIDS). W znacznym stopniu zwiększają ryzyko spowodowania wypadków drogowych.

48 Aktywny wypoczynek Spędzaj aktywnie czas wolny – uprawiaj sporty.

49 Słodycze Ogranicz spożycie słodyczy,
Poczęstunek przyjmuj tylko od osób najbliższych.

50 Światła odblaskowe Pamiętaj, by maszerując wzdłuż drogi po zmroku, mieć przy sobie światła odblaskowe.

51 P a m i ę t a j !

52 Numery alarmowe Z każdego telefonu możesz bezpłatnie powiadomić o wypadku policję (997), pogotowie ratunkowe (999) oraz straż pożarną (998), W sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia można zadzwonić również pod numer alarmowy 112.

53 Zacznij już dziś przygotowania do wyjazdu.

54 Życzę Bezpiecznych wakacji!


Pobierz ppt "B E Z P I E C Z N E W A K A C J E !."

Podobne prezentacje


Reklamy Google