Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

... czyli krótki przewodnik o tym jak korzystać z Biblioteki

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "... czyli krótki przewodnik o tym jak korzystać z Biblioteki"— Zapis prezentacji:

1 ... czyli krótki przewodnik o tym jak korzystać z Biblioteki
Wyprawa po książki ... czyli krótki przewodnik o tym jak korzystać z Biblioteki

2 Poszukiwanie książek przez Internet
Zanim wybierzesz się do Biblioteki zastanów się jaką książkę chcesz wypożyczyć. Jeżeli posiadasz dostęp do Internetu, możesz skorzystać z zamieszczonego na stronie katalogu zawierającego informacje o zbiorach naszej Biblioteki – dzięki niemu możesz się dowiedzieć czy jest dostępna książka, która Cię interesuje. np. tytuł albo autor

3 Jak zalogować się na konto czytelnika?
Po zalogowaniu się na konto czytelnika możesz przedłużyć termin zwrotu wypożyczonej książki oraz zarezerwować pozycje, które chcesz wypożyczyć w przyszłości. Aby się zalogować: 1. Musisz być czytelnikiem naszej Biblioteki i posiadać kartę biblioteczną z kodem kreskowym. 2. Na stronie kliknij ZALOGUJ.

4 Jak zalogować się na konto czytelnika?
3. Wpisz kod kreskowy, który znajduje się na odwrocie Twojej karty bibliotecznej. kod

5 Jak zalogować się na konto czytelnika?
4. Wpisz hasło – datę Twoich urodzin pisaną łącznie w kolejności: rok, miesiąc i dzień, np 5. Wybierz oddział biblioteki MGBP Polkowice. 6. Kliknij ZALOGUJ hasło MGBP Polkowice

6 Biblioteka w Internecie
Zapraszamy również do odwiedzania strony internetowej naszej Biblioteki znajdującej sie pod adresem . Znajdziesz tam wiele przydatnych i ciekawych informacji, między innymi godziny otwarcia Biblioteki, wydarzenia, aktualności, nowości wydawnicze itd.

7 Wypożyczalnia Główna

8 Wśród regałów Książki z zakresu literatury pięknej oraz naukowej przyporządkowane są do określonych działów według zawartości treściowej i oznaczone są sygnaturą np. sygnatura oznacza Powieść polską, a sygnatura 913(4) – Geografię Europy. Symbole uporządkowane są od 0 do 9 i ułożone są w kolejności rosnącej, np. 0 Dział ogólny, 1 Filozofia. Psychologia, 2 Religioznawstwo.

9 Wśród regałów Nad regałami znajdują się tablice informujące o tym jaki poniżej znajduje się dział.

10 Wśród regałów Również na regałach znajdują się oznaczenia poszczególnych działów. Jeżeli wyszukaliśmy w katalogu internetowym interesującą nas książkę, to posiada ona określoną sygnaturę. Taką samą sygnaturę znajdziemy też na regale, na którym znajduje się książka.

11 Wśród regałów Literatura piękna podzielona jest również na działy umowne, aby ułatwić czytelnikom poszukiwania książki. Działy te dodatkowo oznaczone są kolorami: Paranormal Fantastyka obca Fantastyka polska Powieść przygodowa Romans Powieść grozy Sensacja

12 Wśród regałów Książki z określonych dziedzin wiedzy, są uporządkowane zgodnie z podziałem nauk Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (UKD). Do oznakowania działów użyto symboli cyfrowych. Główne działy to: 0 Dział ogólny 1 Filozofia. Psychologia 2 Religia. Teologia 3 Nauki społeczne. Prawo. Administracja 5 Matematyka. Nauki przyrodnicze 6 Nauki stosowane. Medycyna. Nauki techniczne. Rolnictwo 7 Sztuka. Rozrywki. Sport 8 Językoznawstwo. Nauka o literaturze. Literatura piękna 9 Archeologia. Prehistoria. Geografia. Biografie. Historia

13 Szukając tej właściwej książki
Książki w poszczególnych działach ułożone są na każdym regale w porządku alfabetycznym według nazwisk autorów zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Kolejne litery alfabetu są oznaczone rozdzielaczami alfabetycznymi.

14 Szukając tej właściwej książki
Zanim rozpoczniesz poszukiwania interesującej Cię książki, spójrz na tablice nad regałami i poszukaj na półkach określonej sygnatury lub działu umownego, który Cię interesuje. Jeżeli w dalszym ciągu odnalezienie określonego działu tematycznego lub książki będzie sprawiało Ci trudności, poproś o pomoc bibliotekarza.

15 Czytelnia

16 Nie tylko książki Czytelnia posiada obszerny zbiór bogato ilustrowanej literatury popularnonaukowej: encyklopedie, słowniki, leksykony oraz informatory. Czytelnicy mogą tu również skorzystać z komputerów z dostępem do Internetu, jak i wypożyczeń międzybibliotecznych.

17 Nie tylko książki W Czytelni można skorzystać z szerokiej gamy czasopism o różnorodnej tematyce. Istnieje także możliwość wypożyczania czasopism do domu.

18 Dział Multimedialny

19 Za niewielką opłatą udostępniamy również drukarkę oraz ksero.
Internet w Bibliotece W Dziale Multimedialnym możesz bezpłatnie skorzystać z jednego z 12 stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu, ze skanera oraz Internetu bezprzewodowego.    Za niewielką opłatą udostępniamy również drukarkę oraz ksero.

20 Nie tylko książki Możesz tu wypożyczyć: płyty CD z muzyką,
filmy i koncerty na płytach DVD i Blu-ray, kasety video , książki mówione na mp3, płytach CD oraz kasetach magnetofonowych, dokumenty elektroniczne , czasopisma oraz literaturę z zakresu muzyki.

21 Wyszukiwanie zbiorów multimedialnych
Zbiory multimedialne można wyszukać i zamówić w katalogu internetowym ( podobnie jak książki. Lista zbiorów znajduje się również w spisach, które można przeglądać na miejscu.

22 Dział Dziecięco-Młodzieżowy

23 Coś dla dzieci To wspaniałe miejsce dla dzieci i młodzieży. Obok bogatego zbioru literatury dla młodszych czytelników, można tu skorzystać również z rozmaitych materiałów audiowizualnych do gry i nauki : komputerów z dostępem do Internetu, drukarki , skanera i ksero; gier komputerowych i programów edukacyjnych; czasopism dla dzieci i młodzieży; gier planszowych, puzzli, układanek i klocków; materiałów plastycznych i zabawek.

24 Dziękujemy za uwagę i zapraszamy do Biblioteki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach


Pobierz ppt "... czyli krótki przewodnik o tym jak korzystać z Biblioteki"

Podobne prezentacje


Reklamy Google