Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Szwajcaria Przygotował Konrad Ciach.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Szwajcaria Przygotował Konrad Ciach."— Zapis prezentacji:

1 Szwajcaria Przygotował Konrad Ciach

2 Języki W Szwajcarii są cztery języki urzędowe: niemiecki, francuski, włoski oraz romansz. Nauczanie w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach odbywa się w jednym z tych języków w zależności od kantonu. Na uniwersytecie studiuje się po francusku bądź niemiecku (i włosku w kantonie Ticino). Absolwent wyższej uczelni powinien móc porozumiewać się przynajmniej w trzech językach. Język angielski, mimo że nie należy do języków urzędowych, staje się coraz bardziej popularny w środowisku przemysłowym i świecie reklamy. W Szwajcarii znajduje się wiele prywatnych szkół, które słyną z wysokiego standardu kształcenia.

3 Języki

4 Geografia Szwajcaria jest górzystym państwem, bez dostępu do morza, które położone jest w Europie Zachodniej. Graniczy z pięcioma państwami: Austrią i Liechtensteinem na wschodzie, Francją na zachodzie, Włochami na południu oraz z Niemcami na północy. Jest jednym z najmniejszych państw europy – rozciągłość z północy na południe wynosi 220 km, a ze wschodu na zachód 350 km

5 Alpy Alpy zajmują południową, południowo-zachodnią i wschodnią część kraju. Na północ od Alp znajduje się Wyżyna Szwajcarska. Na północnym zachodzie wyżyna ograniczona jest przez góry Jura. Większość północnej granicy z Niemcami biegnie wzdłuż Renu, który wpływa do Szwajcarii w pobliżu Schaffhausen. Część granicy z Niemcami oraz część granicy z Austrią przebiega przez jezioro Bodeńskie, a Jezioro Genewskie stanowi część granicy z Francją.

6 Kantony Kanton – podstawowa, terytorialna jednostka administracyjna Szwajcarii. Szwajcaria jest państwem federacyjnym, składającym się z 26 kantonów i 2890 gmin, które posiadają bardzo szeroką autonomię. Aż do połowy XIX wieku kantony były samodzielnymi mini-państwami, które posiadały własne armie, same strzegły granic i biły własną monetę. Przekształcenie Szwajcarii z luźnej federacji nieposiadającej instytucji centralnych w państwo federalne nastąpiło dopiero w 1848 roku. Są to: Zurych ,Berno, Lucerna, Uri, Schwyz, Obwalden, Nidwalden, Glarus, Zug, Fryburg, Solura, Bazylea-Miasto, Bazylea-Okręg, Szafuza, Appenzell Ausserrhoden, Appenzell Innerrhoden, Sankt Gallen, Gryzonia, Argowia, Turgowia, Ticino, Vaud, Valais, Neuchâtel, Genewa i Jura.

7 Kantony Kantony z językiem innym urzędowym niż niemiecki to:
Ticino(włoski) Vaud(francuski) Neuchâtel(francuski) Genewa(francuski) Jura (francuski)

8 Największe miasta Szwajcarii
Zurych Genewa Bazylea Lozanna Berno

9 Zurych Zurych – miasto w północno-wschodniej Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim oraz rzekami Limmat i Sihl, stolica kantonu Zurychu; największe miasto i główny ośrodek gospodarczy kraju. Zurych jest największym kompleksem urbanistycznym Szwajcarii.

10 Genewa Genewa – miasto w Szwajcarii, drugie pod względem liczby mieszkańców. Położona jest w południowo-zachodniej części kraju, nad Jeziorem Genewskim i rzeką Rodan. Miasto jest stolicą francuskojęzycznego kantonu Genewa. Obszar miejski Genewy obejmuje również część Francji i liczy około mieszkańców. W Genewie mieszczą się siedziby wielu organizacji międzynarodowych, takich jak Organizacja Narodów Zjednoczonych (siedziba europejska), Światowa Organizacja Zdrowia, Międzynarodowa Organizacja Pracy, Światowa Organizacja Handlu, Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca czy CERN.

11 Bazylea Bazylea – miasto szwajcarskie u styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji, nad rzeką Ren, u ujścia rzek Birs i Wiese. Miasto Bazylea tworzy razem z gminami Riehen i Bettingen kanton Bazylea-Miasto. Miasto dzieli się na Małą Bazyleę na prawym i Wielką Bazyleę ze Wzgórzem Katedralnym na lewym brzegu Renu. Do miasta wcielono dawną osadę rybacką Kleinhüningen.

12 Lozanna Lozanna - miasto we francuskojęzycznej części Szwajcarii, położone nad brzegiem Jeziora Genewskiego, około 60 km na północny wschód od Genewy. Stolica kantonu Vaud. Ludność: 129 tys. (2007). Leży w samym środku regionu słynącego z produkcji wina.

13 Berno Berno – siedziba rządu Szwajcarii i stolica kantonu Berno.
Miasto leży nad rzeką Aare dzielącą je na dwie części połączone mostami. Założył je w 1191 roku książę Bertold V von Zähringen i, według legendy, nazwał je Bern (niem. Bär – niedźwiedź), gdyż zabił tam niedźwiedzia podczas polowania. Dziś niedźwiedź znajduje się w miejskim herbie i jest maskotką miasta. Od XIX wieku na wybiegu nad rzeką Aare (w formie fosy, stąd niem. Bärengraben) trzymane są niedźwiedzie. Dodatkowym argumentem przemawiającym za położeniem miasta było zakole rzeki otaczające centrum z trzech stron.

14 KONIEC


Pobierz ppt "Szwajcaria Przygotował Konrad Ciach."

Podobne prezentacje


Reklamy Google