Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Co to jest układ równań Układ równań – koniukcja pewnej liczby (być może nieskończonej) równań. Rozwiązaniem układu równań jest każde przyporządkowanie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Co to jest układ równań Układ równań – koniukcja pewnej liczby (być może nieskończonej) równań. Rozwiązaniem układu równań jest każde przyporządkowanie."— Zapis prezentacji:

1

2 Co to jest układ równań Układ równań – koniukcja pewnej liczby (być może nieskończonej) równań. Rozwiązaniem układu równań jest każde przyporządkowanie wartości (liczb w przypadku układu równań algebraicznych, funkcji w przypadku układu równań funkcyjnych itd.) niewiadomym, które spełniają każde z równań składowych. Innymi słowy jest to rozwiązaniem układu równań część wspólna zbiorów rozwiązań wszystkich tych równań. Układ równań nazywa się sprzecznym, jeżeli nie ma on rozwiązań.

3 Z obu równań znajdujących się w układzie równań wyliczamy wartość y np. y=1 – x, bo x+y=1

4 Postępujemy podobnie jak przy funkcji liniowej, tzn. rysujemy 2 tabelki (bo każda wartość y jest inna). Na górze tabeli umieszczamy wartość x. SĄ TO DOWOLNE LICZBY (NP. 0,1,2). Dolna część tabelki to y którego wzór przepisujemy z układu równań. Wyliczamy go podstawiając za x wartości z górnej części tabeli.

5 Rysujemy układ współrzędnych (osie x i y) i nanosimy na niego punkty z tabeli. Pamiętajmy o tym, by nie pomylić się przy wyliczaniu owych wartości!!! Współrzędne punktu w którym jedna oś przecina się z drugą są kolejno wartościami, które są rozwiązaniem danego układu równań.

6 Zawsze przed wpisaniem odpowiedzi, wykonujemy sprawdzenie. Za wartość x podstawiamy pierwszą cyfrę współrzędnych, a za y drugą. Jeśli lewa strona równania równa się prawej, to oznacza to, że poprawnie rozwiązaliśmy układ równań metodą graficzną

7 Przystępujemy do napisania odpowiedzi, co równoznaczne jest ze skończeniem rozwiązywania układu.

8 ZAPAMIĘTAJ!!! Metoda graficzna jest jedn ą z najtrudniejszych, których u ż ywamy przy rozwi ą zywaniu układów równa ń. Jest do ść czasochłonna. Zawsze musimy wszystko dokładnie sprawdzi ć, aby si ę nie pogubi ć !

9


Pobierz ppt "Co to jest układ równań Układ równań – koniukcja pewnej liczby (być może nieskończonej) równań. Rozwiązaniem układu równań jest każde przyporządkowanie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google