Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Dżungla.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Dżungla."— Zapis prezentacji:

1 Dżungla

2 Definicja Dżungla to wiecznie zielony, wilgotny las tropikalny, pokrywający rozległe obszary Środkowej i Południowej Ameryki (dorzecze Amazonki), Kotlinę Kongo w Afryce, oraz znaczne terytoria w południowej i południowo-wschodniej Azji wraz z Archipelagiem Malajskim. Dżungla pokrywa Madagaskar, Filipiny, większą część Nowej Gwinei.          Klimat strefy przyrównikowej, gdzie występują te lasy, jest gorący i parny. Temperatura jest prawie stała przez cały rok. Ulewne deszcze padają każdego popołudnia. W porze deszczowej potoki wody nieraz całymi tygodniami bez przerwy leją się z nieba.

3 Roślinność Cechuje się bardzo bujnym rozwojem podszytu, licznie rosną w niej liany, krzewy i okazałe rośliny zielne. Powstaje w wyniku zniszczenia warstwy drzew, co umożliwia dostęp światła do dolnych warstw roślinności. Warunki takie istnieją nad brzegami rzek, na granicy lasu lub mają charakter antropogeniczny – są skutkiem wyrębów lasów.  Rozróżniamy dwa typy lasu tropikalnego: pierwotny i wtórny.

4 Pierwotny las tropikalny jest pomimo swojego bogactwa gatunków roślin bardziej dostępny. Gęste zarośla spotykamy tylko na brzegach rzek, polanach, porębach i pogorzeliskach. W lesie tym można wyróżnić kilka pięter. Najwyższe piętro to pojedyncze stare drzewa - giganty, wysokości do 60 metrów z szeroką koroną i gładkim pniem. Drugie piętro tworzą drzewa o wysokości m. Trzecie piętro to drzewa metrowe, najczęściej różne gatunki palm. Ostatnie, czwarte piętro tworzy runo leśne .Wskutek pożarów i wyrębów ogromne przestrzenie pierwotnego lasu tropikalnego zostały zastąpione przez las wtórny - chaotyczne, trudne do przejścia nagromadzenie drzew, krzewów, lian, bambusów, paproci i roślin zielnych.

5 W dżungli rosną też niebezpieczne, trujące rośliny
        W dżungli rosną też niebezpieczne, trujące rośliny. Wystarczy dotknąć pnia Mancinelli, podczas deszczu, gdy po jej pniu ścieka woda, a po chwili odczuwamy silne bóle brzucha, język puchnie tak, że trudno mówić. W Azji Południowo-Wschodniej sok rośliny o nazwie "chan", która w pierwszej chwili przypomina dużą pokrzywę, powoduje głębokie, bolesne oparzenia. Niebezpieczne są także powierzchowne nawet zadrapania i skaleczenia spowodowane przez sterczące w różne strony połamane gałęzie oraz liczne kolczaste rośliny, jak na przykład palma Pandanu. Skaleczenia te, jeśli ich natychmiast nie zdezynfekujemy (jodyną, spirytusem) szybko ropieją. Wyjątkowo długo nie goją się rany spowodowane ostrymi jak brzytwa krawędziami rozszczepionych pędów bambusa.

6 Flora Liany Krzewinka Palmy

7 Zwierzęta      W Dżungli można spotkać niemal wszystkie gatunki dużych ssaków (słonie, hipopotamy, bawoły, nosorożce, tygrysy, jaguary), i gadów (krokodyle), a także węży, wśród których jest wiele jadowitych. Głównie na człowieka poluje krokodyl i lampart, niemniej nieostrożne postępowanie przy spotkaniu z dużymi drapieżnikami może je sprowokować do napaści. Natomiast niektóre zwierzęta roślinożerne, jak na przykład afrykański bawół i hipopotam są niezwykle agresywne i mogą atakować człowieka pozornie bez żadnej przyczyny. Dlatego też, nie lwy i tygrysy, a bawoły i hipopotamy są uznawane za najbardziej niebezpieczne duże zwierzęta tropików.        W dżungli można też spotkać wiele gatunków jadowitych węży, niektóre z nich np. potrafią "pluć" jadem na odległość. Przy trafieniu jadem w ofiarę, występują takie same objawy jak przy ugryzieniu.

8 Lampart Nosorożce Krokodyl Anakonda

9 Gleby Dżungla jest charakterystyczną formacją strefy międzyzwrotnikowej, występuje na ubogich glebach laterytowych-składa się głównie z tlenków żelaza i glinu pozostałych po odprowadzeniu krzemionki i innych składników, wskutek czego ma barwę czerwoną przechodzącą w ciemnobrązową. Lateryty mogą mieć nawet dziesiątki metrów grubości i dużą twardość, zwłaszcza w górnych warstwach. Wnętrze dżungli jest bardzo cieniste, wskutek czego słabo wykształca się warstwa krzewów i runo. Gleby pracują jak gąbka, która mimo małej obfitości w składniki ważne dla roślin jest w stanie nagromadzić ich wystarczającą ilość aby bujna roślinność przetrwała do kolejnej pory deszczowej.

10 Woda W dżungli bardzo trudno znaleźć wodę pitną . Wiele lian po przecięciu tryska wodą, ale tylko kilka zawiera wodę nadającą się do picia , jednak trzeba wiedzieć, w którym miejscu przeciąć, aby cała woda nie wylała się na ziemię. Występują również wodospady , rzeki oraz źródełka, ale w większości nie są zdatne do picia.

11 Koniec Przygotowała Aneta Kowalska kl.II LO „a”


Pobierz ppt "Dżungla."

Podobne prezentacje


Reklamy Google