Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

extensible messaging and presence protocol

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "extensible messaging and presence protocol"— Zapis prezentacji:

1 extensible messaging and presence protocol
Grzegorz Drzymała Kacper Szymczak Joanna Zysiak

2 czym jest XMPP ? ang. Extensible Messaging and Presence Protocol
protokół komunikacji błyskawicznej bazujący na XML (ang. IM - Instant Messaging) jest protokołem – czyli transportem dla różnego rodzaju danych, transportem przenoszącym dane w ściśle określony sposób jest zdefiniowany przez standard i zatwierdzony przez organizację zajmującą się aprobowaniem nowych standardów pracujących w Internecie (IETF) XMPP to próba ustalenia standardu

3 XMPP a Jabber ? Jabber i XMPP są bardzo często ze sobą mylone i nie znaczą tego samego. XMPP jest nową wersją protokołu Jabber (zapoczątkowanego w '98 roku), która zamierza spełnić wymagania i stać się standardem. XMPP nie jest kopią protokołu Jabbera, ze względu na słabe punkty oraz błędy jakie posiada pierwsza wersja protokołu. Protokół XMPP ma zastosowanie nie tylko w komunikatorach. Jest również w innych systemach błyskawicznej wymiany informacji. Wiele poważnych firm (Google, Apple, Oracle) z powodzeniem stosuje nowy standard XMPP/Jabber do komunikacji.

4 jak działa ? Sieć Jabbera w swoim działaniu podobna jest do działania poczty elektronicznej. Mamy wiele serwerów, które komunikują się między sobą. Na serwerach użytkownicy rejestrują konta. Posiadanie konta na danym serwerze jest jednoznaczne z posiadaniem identyfikatora nazywanego Jabber ID (w skrócie JID).

5 jak działa ? Możliwe jest zalogowanie jednocześnie do dwóch serwerów.
Inne sieci, gdy próbujemy zalogować się podwójnie, odrzucają jedno z połączeń. Tutaj mamy możliwość wielokrotnego logowania i określenia ważności naszego połączenia przez nadanie mu odpowiedniego priorytetu. Wiadomości do nas dochodzą do komputera gdzie zalogowani jesteśmy z wyższym priorytetem.

6 jak działa ? Jeżeli nasz serwer umożliwia nam komunikację z innymi sieciami przez tzw. transporty (np. GG i ICQ), nasza wiadomość przeznaczona do użytkownika danej sieci dochodzi do serwera, a serwer po przekształceniu jej na odpowiedni format przesyła dalej do serwera innej sieci. Oczywiście musimy posiadać konto (numer GG, czy UIN) w danej sieci, żeby do niej cokolwiek wysłać czy odbierać. Wiele serwerów za pośrednictwem tzw. Bot'ów udostępnia użytkownikom rozmaite usługi: od RSS reader'ów do centrów informacji pogodowej.

7 Wady Funkcjonalność oparta na transportach. (w Jabberze nie mamy możliwości przesyłania pliku miedzy użytkownikiem Jabbera a użytkownikiem GG) Brak wbudowanych rozmów głosowych czy wideo konferencji. Konieczność samodzielnego wyboru solidnego serwera. Jabber to nie multikomunikator.

8 Zalety Uniwersalność. (Oficjalny standard sieciowy, bez względu na technologię czy platformę) Brak kosztów. (protokół, serwery oraz większość klientów jest darmowa) Bezpieczeństwo. (szyfrowanie SSL, PGP) Transporty. (kontakt z użytkownikami GG, ICQ) Swoboda wyboru klienta. Ciągły rozwój. (open source) Rozproszenie. (nie posiada centralnego punktu, którego awaria powoduje zatrzymanie całej sieci) Przyjazne identyfikatory. (np. zamiast )

9 klienci Exodus (Win) Psi (Win/Unix) Pidgin (Win/Unix) Kopete (Unix)
Jabber daje dowolność wyboru komunikatora klienta. Do najbardziej popularnych należą: Exodus (Win) Psi (Win/Unix) Pidgin (Win/Unix) Kopete (Unix) Adium (MacOS)

10 dokładniej o PSI dostępność: możliwości: Psi jest dostępny oficjalnie
na platformy takie jak: obsługa kilku kont jednocześnie wbudowana przeglądarka usług Jabbera szyfrowanie rozmów przy pomocy kluczy OpenPGP oraz połączeń przy użyciu kluczy OpenSSL (SSL/TLS) przesyłanie plików konsola XML Istnieją również wersje na systemy: FreeBSD OpenBSD Sun Solaris i inne systemy uniksowe.

11 dokładniej o Pidgin Pidgin umożliwia kontakt
z użytkownikami komunikatorów: AIM GG ICQ IRC Jabber (XMPP) MSN Messenger Najnowszą tendencją w Pidgin jest rozdzielenie warstwy komunikacyjnej (utworzenie rdzenia libpurple, dawniej libgaim) od interfejsu, co pozwoli innym programistom napisać dowolnego innego klienta - eksperymentalnym przykładem jest klient Adium. GUI analogiczne do systemowego.

12 dziękujemy za uwagę Grzegorz Drzymała Kacper Szymczak Joanna Zysiak


Pobierz ppt "extensible messaging and presence protocol"

Podobne prezentacje


Reklamy Google