Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Usługi internetowe Komunikatory Bramki sms Poczta elektroniczna

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Usługi internetowe Komunikatory Bramki sms Poczta elektroniczna"— Zapis prezentacji:

1 Usługi internetowe Komunikatory Bramki sms Poczta elektroniczna
Grupy dyskusyjne Telefonia internetowa Telewizja internetowa Radio internetowe Sklepy internetowe Aukcje internetowe Bankowość elektroniczna Podpis elektroniczny Wyszukiwarki FTP P2P Hosting plików

2 Kolejne usługi internetowe
WWW IRC Telnet Wideokonferencja

3 WWW - World Wide Web To powszechnie wykorzystywany przez użytkowników komputerów system powiązanych ze sobą informacji (tekstów, obrazów, zapisów dźwiękowych i filmów) udostępnianych w Internecie w porcjach zwanych stronami, zawierających dane w postaci hipertekstu, a także hipermediów. Do wyszukiwania i przeglądania informacji w systemie WWW służą specjalne programy, zwane przeglądarkami WWW. (Na podstawie Nowej encyklopedii powszechnej PWN)

4 WWW jest najpopularniejszą usługą dostępną w sieci
WWW jest najpopularniejszą usługą dostępną w sieci. Często mylnie bywa utożsamiana z Internetem, chociaż jest tylko jedną z wielu usług. Do oglądania stron WWW potrzebny jest specjalny program, tzw. przeglądarka WWW. Do najpopularniejszych przeglądarek na rynku należą: Firefox, Mozilla, Opera, Netscape Navigator i Internet Explorer. Elementami składowymi stron WWW oprócz informacji przekazywanych w postaci tekstów, obrazów, zapisów dźwiękowych i filmów, są także odnośniki do innych stron WWW, zwane odsyłaczami hipertekstowymi. Strony, do których prowadzą odsyłacze, mogą znajdować się na dowolnym komputerze. Fizyczna odległość komputerów nie ma znaczenia.

5 IRC – Internet Relay Chat
IRC – czyli internetowe pogaduszki, to jedna ze starszych usług sieciowych umożliwiająca rozmowę na bieżąco z kilkoma użytkownikami Internetu jednocześnie. Aby korzystać z IRC, konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego oprogramowania, tzw. klienta IRC. Jednym z nich jest mIRC. Klient umożliwia podłączenie do serwerów sieci IRC. Użytkownik jest identyfikowany na podstawie pseudonimu (ang. nickname, w skrócie nick)

6 Usługa ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj
Usługa ta funkcjonuje w architekturze klient-serwer, tj. fizycznie składa się z grupy połączonych ze sobą na stałe serwerów oraz programów-klientów. Pogawędka polega na wpisaniu wiadomości z klawiatury. Taka wiadomość wyświetlana jest po pewnym czasie w oknie klienta IRC adresata. Czas opóźnienia zależy od odległości od serwera oraz jego obciążenia, ale zwykle nie przekracza kilku sekund. Aby umożliwić jednoczesną rozmowę z większą liczbą użytkowników IRC, stworzono tzw. kanały. Informacje wpisywane po przyłączeniu się do kanału są przekazywane do wszystkich, którzy z niego korzystają. Można też rozmawiać tylko z jednym użytkownikiem.

7 Z tego starszego, lecz ciągle popularnego protokołu służącego do rozmów przez Internet zaczerpnięto wiele pomysłów w komunikatorach internetowych. Warto jednak podkreślić, że programy do komunikacji natychmiastowej wyświetlały wówczas znaki w miarę jak były wpisywane przez rozmówców (komunikacja wtedy bardziej przypominała rozmowę telefoniczną niż wymianę wiadomości). W obecnych komunikatorach rozmowa polega zazwyczaj na wymianie linii tekstu, wbudowane dodatkowe opcje, dają możliwość przesyłania plików, czy prowadzenia rozmów głosowych.

8 Telnet Jest to protokół służący do zdalnej pracy na innych komputerach w sieci. Umożliwia łączenie się i wydawanie poleceń prawie tak samo jak w przypadku bezpośredniego dostępu do klawiatury połączonej z maszyną. Znaki wpisywane przez użytkownika przysłane są poprzez sieć do odległego komputera, a przesyłanie w odwrotną stronę odpowiedzi wyświetlane są na ekranie jego monitora. W ten sposób możliwe jest np. wykonywanie komend systemu operacyjnego, uruchamianie programów oraz swobodniejszy niż w innych protokołach dostęp do plików. Komputer użytkownika staje się zatem wirtualnym (zdalnym) terminalem odległego serwera.

9 Telnet jest jednym z najwcześniejszych protokołów internetowych
Telnet jest jednym z najwcześniejszych protokołów internetowych. Stworzono go z myślą o łatwym dostępie do baz danych, bibliotek i dokumentów zgromadzonych na serwerach uniwersyteckich. Jeszcze na początku lat 90-tych był on głównym narzędziem do korzystania z Internetu. Program klienta Telnetu wchodzi w skład większości systemów operacyjnych. Pod systemem Windows nosi on nazwę telnet.exe i pomimo swojej prostoty w zupełności wystarcza do sporadycznych połączeń. W przypadku poważniejszych zastosowań warto zaopatrzyć się w wyspecjalizowane programy, np. NetTerm, Wintelnet lub CRT. (Na podstawie Webmaster – leksykon webmastera)

10 Wideokonferencja To połączenie telekomunikacyjne, umożliwiające jednoczesne przekazywanie ruchomego obrazu i głosu między użytkownikami znajdującymi się w różnych miejscach. Opcjonalnie stosowane jest również przesyłanie danych. Oznacza to, że rozmówcy mogą się nie tylko słyszeć, ale i widzieć, a dodatkowo wymieniać dokumenty w postaci plików. Do zrealizowania wideokonferencji niezbędne jest dysponowanie szybkim łączem. Jego brak skutecznie blokuje możliwość komunikowania się na odległość w czasie rzeczywistym.

11 Usługa ta znakomicie nadaje się do:
Organizowania pracy na odległość Projektowania grupowego Prowadzenia szkoleń, seminariów, zebrań, konferencji i konsultacji Prezentacji firm i produktów. Aby prowadzić wideokonferencje, należy wyposażyć komputer w: Kartę dźwiękową Kamerę internetową Głośniki Mikrofon.

12 Do zalet wideokonferencji należą:
Zmniejszanie kosztów (w tym zwłaszcza wyeliminowanie kosztów podróży), Skrócenie czasu komunikacji, Zwiększenie efektywności i szybkości działania firm, Możliwość komunikacji bez konieczności przemieszczania się, Prestiż wynikający z wykorzystania nowoczesnej formy komunikowania się.


Pobierz ppt "Usługi internetowe Komunikatory Bramki sms Poczta elektroniczna"

Podobne prezentacje


Reklamy Google