Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Łukasz Ciepliński Jego pseudonimy to „Pług” , „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot” i „Bogdan”.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Łukasz Ciepliński Jego pseudonimy to „Pług” , „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot” i „Bogdan”."— Zapis prezentacji:

1 Łukasz Ciepliński Jego pseudonimy to „Pług” , „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot” i „Bogdan”.

2 Łukasz Ciepliński wraz z kuzynostwem (fot. II połowa lat 30-tych)
Dzieciństwo Łukasz Ciepliński urodzony 26 XI 1913r. w Kwilczu. Był synem Franciszka Cieplińskiego i Marii z domu Kaczmarek. Miał siedmioro rodzeństwa. Łukasz Ciepliński wraz z kuzynostwem (fot. II połowa lat 30-tych) Po lewej stronie osoby siedzącej stoi ojciec Łukasza, Franciszek Ciepliński (fot.8 I 1930 r.)

3 Nauka W 1929 roku wstąpił do Korpusu Kadetów w Rawiczu. Zdał maturę w 1934 roku. Kontynuował kształcenie wojskowe w Szkole Podchorążych Piechoty w Komorowie. Szkoła Podchorążych Piechoty. Ciepliński siedzi czwarty od lewej Łukasz Ciepliński w mundurze Korpusu Kadetów w Rawiczu.

4 Łukasz Ciepliński w mundurze 62 Pułku Piechoty
Służba w wojsku W listopadzie 1936 roku rozpoczął służbę w 62 Pułku Piechoty w Bydgoszczy. Z czasem powierzono mu w pułku dowodzenie kampanią przeciw pancerną. Młody Łukasz Ciepliński (siedzi czwarty z prawej) w szeregach 62 Pułku Piechoty Łukasz Ciepliński w mundurze 62 Pułku Piechoty

5 Dowódca w 62 Pułku Piechoty
Jako dowódca kampanii przeciwpancernej, uczestniczył w wojnie obronnej. Jako dowódca kampanii przeciwpancernej 62 pp. w Bydgoszczy. Walczył w bitwie nad Bzurą i w Puszczy Kampinoskiej. Wyróżnił się w walkach pod Witkowicami (zniszczył aż 6 czołgów)

6 Porucznik… Za zniszczenie sześciu czołgów został odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz awansowany do stopnia porucznika. Order Virtuti Militari Zdjęcie portretowe Łukasza Cieplińskiego

7 Złapano go, gdy powracał do Polski
Ucieczka Po kapitulacji 28 IX 1939 roku nie poszedł do niewoli. Przedostał się na Węgry (Budapeszt) do polskiej placówki wojskowej. Złapano go, gdy powracał do Polski i przekazano Niemcom, którzy zamknęli go w więzieniu w Sanoku. Stamtąd zbiegł w maju 1940 roku i uciekł do Rzeszowa. Po przybyciu pełnił wiele ważnych funkcji w Rzeszowie.

8 Łukasz Ciepliński( pierwszy z prawej) wraz z kolegami
Rodzina Łukasz Ciepliński realizował się jako mąż i ojciec. Jego wybranką była rzeszowianka, Jadwiga. W 1947 roku urodził się ich wymodlony syn, Andrzej Ciepliński. Mieszkali w Krakowie, a następnie w Zabrzu. Łukasz Ciepliński( pierwszy z prawej) wraz z kolegami

9 Łukasz Ciepliński żył od 26 XI 1913r do 1 III 1951 roku( 38 lat)
Nadzieja Łukasz Ciepliński powtarzał często łacińską maksymę: „Contra spem spero” – „Wbrew nadziei – zachowuję nadzieję”.  UB aresztowało go pod koniec listopada 1947 r. Ciepliński był torturowany tak okrutnie, że na przesłuchanie wnoszono go na kocu. W następstwie bicia ogłuchł na jedno ucho. Siedząc w celi Łukasz pisał grypsy. 14 X 1950 r. sąd skazał Cieplińskiego „na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia”. Wyrok na Cieplińskim i jego towarzyszach z IV ZG WiN wykonano 1 III 1951 r. strzałem w tył głowy (katyńskim). Miejsce jego pochówku do dziś pozostaje nieznane. Łukasz Ciepliński żył od 26 XI 1913r do 1 III 1951 roku( 38 lat)

10 Jeden z grypsów pisanych przez Cieplińskiego
Grypsy Kochana Wisiu! Jeszcze żyję chociaż to już ostatnie prawdopodobnie dla mnie dni. Siedzę z oficerem gestapo. Oni otrzymują listy – ja nie. A tak bardzo chciałbym otrzymać chociaż parę słów – Twą ręką napisanych. I ten ból składam u stóp Boga i Polski. Sercem, myślami – jestem zawsze z Wami. Odwrotnie Ciebie odczuwam zawsze przy sobie. Odmawiając codziennie różaniec – wydaje mi się że słyszę Twoje i Andrzejka odpowiedzi. W ostatnich godzinach życia Bogu dziękuję za to że mogę umierać za Jego wiarę świętą, za moją Ojczyznę oraz za to, że dał mi tak dobrą Żonę i wielkie szczęście rodzinne. Łukasz. Jeden z grypsów pisanych przez Cieplińskiego

11 Bierzmy z niego przykład!
Patron Do dziś bardzo dużo osób pamięta o Łukaszu Cieplińskim jest on patronem wielu szkół w całej Polsce m.in. SP numer 28 w Rzeszowie. Autorką słów hymnu naszej szkoły jest pani Anna Skrzypińska, a autorką melodii jest Iwona Josse-Jakubiec. Bierzmy z niego przykład!

12 Źródła http://pl.wikipedia.org http://www.dobroni.pl

13 Opracowała Ewa Rzeźwicka klasa 6 c
Dziękuję za uwagę! Opracowała Ewa Rzeźwicka klasa 6 c


Pobierz ppt "Łukasz Ciepliński Jego pseudonimy to „Pług” , „Ostrowski”, „Ludwik”, „Apk”, „Grzmot” i „Bogdan”."

Podobne prezentacje


Reklamy Google