Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Asertywność.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Asertywność."— Zapis prezentacji:

1 Asertywność

2 Co to jest asertywność ? Asertywność – Zachowanie asertywne to umiejętność, dzięki której ludzie otwarcie wyrażają swoje myśli, preferencje, uczucia, przekonania, poglądy, wartości, bez odczuwania wewnętrznego dyskomfortu i nie lekceważąc rozmówców. W sytuacjach konfliktowych, umiejętności asertywne pozwalają osiągnąć kompromis, bez poświęcania własnej godności i rezygnacji z uznanych wartości. Ludzie asertywni potrafią powiedzieć „nie”, bez wyrzutów sumienia, złości czy lęku. . 

3 Być asertywnym, znaczy…
Być asertywnym – znaczy domagać się swoich lub czyichś praw lub występować w ich obronie, nie ograniczając przy tym praw kogoś innego. Teoria asertywności oparta jest na przekonaniu, że każda osoba posiada pewne podstawowe prawa.

4 :Przypomnijmy, zatem pięć, bardzo przydatnych w codziennej praktyce specjalisty ds. public relations, praw Herberta Fensterheima : 1. Masz prawo do robienia tego, co chcesz — dopóki twoja działalność nie rani kogoś innego.  2. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie — nawet jeśli rani to kogoś innego — dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne.  3. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb — dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić.  4. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania i wyjaśnienia problemu z drugą osobą.  5. Masz prawo z korzystania ze swoich praw. Jeśli z nich nie korzystasz, to godzisz się na odebranie ich sobie. 

5 Asertywność wykazuje 3 właściwości:
- Dobrze pojęty własny interes – oznacza to, że potrafisz ocenić, co jest warte twojego czasu i uwagi.  - Uczciwe postępowanie - mówisz to, co myślisz w taki sposób, by nikogo nie urazić.  - Poszanowanie praw – uznanie swojego prawa do wyrażenia opinii, uwagi czy obawy , tak by nie naruszyć przy tym praw innych ludzi. 

6 Jak być asertywnym wśród najbliższych?
- Mów najbliższym coś miłego - Pytaj bliskich jak minął dzień - Mów patrząc prosto w oczy - Używaj uprzejmych słów i komplementów - Chwal najbliższych - Przed rozmową opanuj wszystkie negatywne uczucia

7 Rozpoczynaj zdania od takich wyrażeń:
„Cieszyłbym się, gdyby...” „Wolałbym, żeby...” „Podoba mi się, że ty...” „Czy mógłbyś, proszę...” „Potrzebowałbym twojej pomocy przy...” „Mam nadzieję, że będziesz chciał...”

8 Używaj słów zdradzających uczucia częściej niż wyrażających rozumienie: „Wydaje mi się, że moglibyśmy...” Zamiast „Myślę, że moglibyśmy...” Proś, a nie wydawaj rozkazów: „Czy mogłabyś...” „Proszę cię, żebyś...”  „Muszę cię o coś poprosić...”

9 Asertywność fizyczna :
Asertywność fizyczna – to umiejętność przekazywania swym wyglądem zewnętrznym i zachowaniem, że potrafisz walczyć w obronie swoich praw i że to ty kontrolujesz sytuację. 

10 Jak się zachowywać asertywnie fizycznie
Jak się zachowywać asertywnie fizycznie? - chodź równym i pewnym krokiem - nieznacznie machaj ramionami podczas chodzenia - chodź z podniesioną głową  - rejestruj wszystko lub prawie wszystko, co się wokół ciebie dzieje - krótko, ale uważnie przyglądaj się mijanym osobom - sprawiaj wrażenie czujnego - gdy rozmawiasz z drugą osobą patrz jej prosto w oczy - mów z przekonaniem - dobrze się ubieraj - uśmiechaj się - bądź uprzejmy - mów w równym tempie - mocno ściskaj dłoń, gdy kogoś witasz lub żegnasz 

11 ASERTYWNE ZACHOWANIA A) ODMAWIANIE - „nie” i podanie przyczyn odmowy  B) Prośba – „ja” C) Przyjęcie krytyki – można się zgodzić lub nie „Wiem, ja też tak myślę”, „Zgadzam się z tą opinią” nie zgodzić: „Mam na ten temat inne zdanie”, „Nie zgadzam się z Tobą” D) Przyjęcie pochwały – Dziękuję, wiem, że to moja zasługa”, „Miło mi to słyszeć” nieprzyjęcie pochwały: „Nie zgadzam się z Twoją opinią” „Jestem innego zdania” 

12 Być asertywnym w miłości.
1. Obdarz szacunkiem samego siebie 2. Dawaj miłości więcej niż oczekuje 3. Wybierz partnera, który będzie sprzyjał Twojemu rozwojowi i maksymalnemu wykorzystaniu talentów... 4. Myśl o jakości, nie ilości 5. Nie zaniedbuj swoich przyjaciół 6. Spodziewaj się tylko tego co najlepsze 7. Ufaj 8. Głośno i wyraźnie mów o swoich potrzebach, oczekiwaniach 9. Ucz się miłości 10. Bądź sobą...;)

13

14 Dziękuję za uwagę Ola Kustra Kl. III e


Pobierz ppt "Asertywność."

Podobne prezentacje


Reklamy Google