Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

SIĘGAJ PO TO, CZEGO CHCESZ NIE RANIĄC INNYCH!

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "SIĘGAJ PO TO, CZEGO CHCESZ NIE RANIĄC INNYCH!"— Zapis prezentacji:

1 SIĘGAJ PO TO, CZEGO CHCESZ NIE RANIĄC INNYCH!
UCZYMY SIĘ ASERTYWNOŚCI

2 CO TO JEST ASERTYWNOŚĆ? Jest to umiejętność otwartego i stanowczego wyrażania siebie (swoich myśli, uczuć, poglądów) tak, by nie obrażać rozmówcy.

3 Możemy zachowywać się na trzy sposoby:
AGRESYWNIE ULEGLE ASERTYWNIE

4 Nieposzanowanie praw innych - konflikty, nieporozumienia
CO WYNIKA Z AGRESJI? STRATY Nieposzanowanie praw innych - konflikty, nieporozumienia

5 Lekceważenie własnych praw, brak możliwości wyrażenia swojego zdania
CO WYNIKA Z ULEGŁOŚCI? STRATY Lekceważenie własnych praw, brak możliwości wyrażenia swojego zdania

6 CO WYNIKA Z ASERTYWNOŚCI?
KORZYŚCI Wyrażenie własnego zdania bez lęku, obaw, jednocześnie poszanowanie praw i uczuć innych osób

7 DLACZEGO ZACHOWUJEMY SIĘ W OKREŚLONY SPOSÓB? CO RYZYKUJEMY?

8 AGRESYWNOŚĆ Zachowania: 1. Bronimy własnych praw lekceważąc prawa innych. 2. Dominujemy nad innymi, czasami ich upokarzając. 3. Nie słuchamy innych. 4. Podejmujemy decyzje, nie uwzględniając praw innych. 5. Przyjmujemy postawy wrogie lub obronne. Przekaz brzmi: 1. Jak tak uważam - a ty jesteś głupi, skoro myślisz inaczej. 2. Takie są moje odczucia - twoje się nie liczą. 3. Tak oto wygląda ta sytuacja. Nie obchodzi mnie, jak ty ją widzisz.

9 ULEGŁOŚĆ Zachowania: 1. Lekceważymy własne prawa, pozwalając innym je naruszać. 2. Nie przedstawiamy własnych potrzeb, poglądów i odczuć. 3. Zachowujemy się nieuczciwie - nasze działania nie pokrywają się ze słowami, co powoduje nagromadzenie się złości i urazów. Przekaz brzmi: 1. Liczy się to, co ty myślisz, nie to, co ja myślę. 2. Liczą się twoje odczucia, nie moje. 3. Ważne jest, jak ty widzisz tę sytuację.

10 ASERTYWNOŚĆ Zachowania: 1. Bronimy własnych praw, uznając jednocześnie prawa innych. 2. Wyrażamy swoje potrzeby, poglądy i odczucia. 3. Nasze stosunki z innymi ludźmi cechuje wiara w siebie. Przekaz brzmi: 1. Takie jest moje zdanie. 2. Tak to odczuwam. 3. Tak oto widzę tę sytuację. 4. Chciałbym usłyszeć, jak się z tym czujesz. Może uda się nam znaleźć rozwiązanie zadowalające nas oboje.

11 respektowanie praw innych, lekceważenie własnych praw. AGRESJA –
ULEGŁOŚĆ – respektowanie praw innych, lekceważenie własnych praw. AGRESJA – respektowanie własnych praw, lekceważenie praw innych. ASERTYWNOŚĆ – respektowanie praw innych.

12 Jako człowiek masz prawo:
TWOJE PRAWA ASERTYWNE Jako człowiek masz prawo: Sam ustalać swoje cele i samodzielnie podejmować decyzje. Być traktowany z szacunkiem. Posiadać i wyrażać własne opinie i odczucia Odpowiadać „nie” na prośby. Prosić o różne rzeczy. Poprawiać błędy Zachowywać się asertywnie. NIE zachowywać się asertywnie. Zmienić zdanie Zastanawiać się

13 BĄDŹ ASERTYWNY! Masz prawo robienia tego, co chcesz – dopóty, dopóki nie rani to kogoś innego. Masz prawo do zachowania swojej godności poprzez asertywne zachowanie – nawet jeśli rani to kogoś innego – dopóty, dopóki twoje intencje nie są agresywne, lecz asertywne. Masz prawo do przedstawienia innym swoich próśb – dopóty, dopóki uznajesz, że druga osoba ma prawo odmówić. Istnieją takie sytuacje między ludźmi, w których prawa nie są oczywiste. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sprawy z drugą osobą i wyjaśnienie jej. Masz prawo do korzystania ze swych praw.

14 Teorię masz już opanowaną!
Teraz czas na wprowadzenie jej w czyn! POWODZENIA!


Pobierz ppt "SIĘGAJ PO TO, CZEGO CHCESZ NIE RANIĄC INNYCH!"

Podobne prezentacje


Reklamy Google