Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

B. Analiza jakościowa posiłków

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "B. Analiza jakościowa posiłków"— Zapis prezentacji:

1 B. Analiza jakościowa posiłków
Analiza obiadów pod względem kaloryczności, gramówki i cen produktów przeprowadzona na jadłospisach wybranych szkół w woj. małopolskim

2 B. Analiza jakościowa posiłków
Zapotrzebowanie dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym na energię i składniki odżywcze w zależności od rozwoju osobniczego i tempa wzrostu; dane dla osobników o aktywności małej i umiarkowanej (współczynnik 1,4 – 1,7) Źródło: Dzienne normy zapotrzebowania energetycznego wg Instytutu Żywności i Żywienia.

3 B. Analiza jakościowa posiłków
Średnie zapotrzebowanie na energię dla poszczególnych grup wiekowych z uwzględnieniem płci i wskaźnika aktywności 1,7.

4 B. Analiza jakościowa posiłków
Przy spożyciu pięciu posiłków w ciągu dnia obiad powinien pokryć ok % dziennego zapotrzebowania energetycznego, co w przypadku grupy chłopców i dziewcząt w przedziale wiekowym: 3 - 6 lat wynosi ok 525 kcal; lat wynosi ok 780 kcal; lat wynosi ok 875 kcal; 17 – 19 lat wynosi ok 900 kcal.

5 B. Analiza jakościowa posiłków
Propozycje przykładowych obiadów z uwzględnieniem produktów i ich gramatury oraz kaloryczności dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym. Obiad I

6 B. Analiza jakościowa posiłków
Obiad II

7 B. Analiza jakościowa posiłków
Obiad III

8 B. Analiza jakościowa posiłków
Obiad IV

9 B. Analiza jakościowa posiłków
Obiad V Źródła opracowania: 1. „Skład i wartość odżywcza produktów spożywczych”, J.Piekarska, M.Łoś-Kuczera, PZWL, Warszawa 1983 r.

10 B. Analiza jakościowa posiłków
Prawidłowo zestawiony obiad zawiera: a) produkty dostarczającej białka o wysokiej wartości biologicznej (np. mięso, ryby, jaja, mleko, sery); b) ziemniaki lub produkty pochodzenia zbożowego(np. kasza, makarony), ewentualnie nasiona roślin strączkowych (np. groch, fasola); c) warzywa i owoce w postaci gotowanej lub surowej.

11 B. Analiza jakościowa posiłków
Zalecenia zalecany posiłek to obiad składający się z dwóch dań (zastrzeżenie: jeden posiłek w tygodniu bezmięsny); określona kaloryczność obiadów; ok kcal, gdyż w wielu przypadkach jest to jedyny pełnowartościowy posiłek dożywianych dzieci; posiłki urozmaicone, atrakcyjne pod względem organoleptycznym; nie dopuszcza się, aby w ciągu tygodnia (5 dni) wystąpiła powtarzalność tej samej potrawy; jadłospisy dekadowe przesyłane do organów nadzorujących; wybór dostawców produktów na drodze przetargów z uwzględnieniem jakości; zapoznanie się z broszurą „Obiady Szkolne” wydaną przez Instytut Żywności i Żywienia w Warszawie.

12 Barszcz czerwony, krokiet, kompot
Barszcz czerwony, krokiet, kompot. Ilość żywionych dzieci: 20 (Szkoła Podstawowa) Tabela 1 Kaloryczność jednego obiadu wynosi: kcal. Koszt obiadu: 7.02 zł.

13 Barszcz ukraiński z ziemniakami i fasolką, naleśniki z serem i dżemem, jabłko, kompot. Ilość żywionych dzieci: 115 (Gimnazjum) Tabela 2 Kaloryczność jednego obiadu wynosi: kcal. Koszt obiadu: 3.51 zł.

14 Zupa pomidorowa z ryżem, zraz w sosie pieczarkowym, ziemniaki
Zupa pomidorowa z ryżem, zraz w sosie pieczarkowym, ziemniaki. Ilość żywionych dzieci: 216 (Zespół Szkół) Tabela 3 Kaloryczność jednego obiadu wynosi: 700 kcal. Koszt obiadu: 3.04 zł.

15 B. Analiza jakościowa posiłków
Porównanie ceny jednostkowej produktów spożywczych obiadów podawanych w Szkole Podstawowej, Gimnazjum oraz Zespole Szkół. Niniejszą analizę przedstawiono w Tabelach nr 2 i 3. Tabela 2

16 B. Analiza jakościowa posiłków
Tabela 3 Z powyższych danych wynika, że niektóre ceny produktów podstawowych podane przez Szkołę Podstawową są rażąco zawyżane (nawet o 50%).


Pobierz ppt "B. Analiza jakościowa posiłków"

Podobne prezentacje


Reklamy Google