Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Andrzejkowe tradycje Anna Rak

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Andrzejkowe tradycje Anna Rak"— Zapis prezentacji:

1 Andrzejkowe tradycje Anna Rak
PROJEKT WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW UNII EUROPEJSKIEJ W RAMACH EUROPEJSKIEGO FUNDUSZU SPOŁECZNEGO „Mali konstruktorzy i poligloci”

2 Andrzejki obchodzone są w nocy z 29 na 30 listopada

3 Dla kogo? Wróżby andrzejkowe były przeznaczone dla panien i kawalerów.

4 Lanie wosku Wosk lano na wodę przez ucho od klucza.
Z powstałych kształtów odczytywano wróżbę. Przykładowe wróżby: Anioł – szczęście, Gwiazda – powodzenie, Kwiatek – smutek, Serce – miłość.

5 Obieranie jabłek Uczestnicy zabawy obierają jabłko starając się uzyskać jak najdłuższą i nieprzerwaną skórkę. Zwykle w tej wróżbie uczestniczyły same panny. Ta która miała najdłuższą skórkę miała mieć trwały związek. Następnie dziewczynki rzucały skórki za plecy i patrzyły jaką literę alfabetu powstały kształt przypomina. To miała być pierwsza litera imienia chłopaka.

6 Wybieranie owoców Uczestnik z zawiązanymi oczami wybiera jeden z trzech owoców – ten z lewej, ten środkowy albo ten z prawej. Wybór jabłka oznacza utworzenie szczęśliwego związku, wybór cytryny – złe ulokowanie uczuć, wybór śliwki oznacza brak związku przez następny rok.

7 Dzięki tej wróżbie można poznać imię ukochanej lub ukochanego.
Kartki z imionami Na małych kartkach dziewczynki wypisują imiona chłopców, a chłopcy imiona dziewcząt. Złożone kartki z noc andrzejkową wkłada się pod poduszkę, a nad ranem losuje jedną z nich. Dzięki tej wróżbie można poznać imię ukochanej lub ukochanego.

8 Serce i strzała Z kartki papieru należy wyciąć serce i napisać na nich imiona. Następnie igłą druga osoba przekłuwa serce i sprawdza jakie będzie imię przyszłej ukochanej lub ukochanego. Jeżeli nie trafiło się w żadne imię na miłość będzie trzeba jeszcze poczekać.

9 Przysłowia andrzejkowe
Dotyczy przedmiotu: edukacja wczesnoszkolna Typ szkoły/etap edukacyjny: szkoła podstawowa/edukacja wczesnoszkolna Opracowany przez:Anna Rak Prawa autorskie: Miasto Interaktywne Sp. z o.o. Noc Andrzeja świętego przyniesie nam narzeczonego. Dziś cień wosku ci ukaże, co ci życie niesie w darze. Której but na progu stanie - pierwsza panna na wydanie. Jeżeli na świętego Andrzeja wiatr i mgła, to od Bożego Narodzenia będzie sroga zima. Gdy w Andrzeja deszcz lub słota, w grudniu drogi bez błota. Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.


Pobierz ppt "Andrzejkowe tradycje Anna Rak"

Podobne prezentacje


Reklamy Google