Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

14 lutego – wspomnienie św. Walentego

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "14 lutego – wspomnienie św. Walentego"— Zapis prezentacji:

1 14 lutego – wspomnienie św. Walentego
Czyli popularne i lubiane przez wszystkich zakochanych „Walentynki”

2 KIM BYŁ I KIEDY ŻYŁ ŚWIĘTY WALENTY?
Walenty z wykształcenia był lekarzem, zaś z powołania duchownym. Żył w III wieku naszej ery w Cesarstwie Rzymskim za panowania cesarza Klaudiusza II Gockiego. Cesarz ten zabronił młodym mężczyznom w wieku od 18 do 37 lat żenić się, gdyż uważał , że najlepszymi żołnierzami są legioniści niemający rodzin. Zakaz ten złamał biskup Walenty , który nawracał Rzymian na chrześcijaństwo i potajemnie błogosławił śluby młodych legionistów. Został za to wtrącony do więzienia, gdzie zakochał się w niewidomej córce swojego strażnika, któremu wcześniej udzielił chrztu. Legenda mówi, że jego narzeczona pod wpływem tej miłości odzyskała wzrok. Gdy cesarz się o tym dowiedział, kazał zabić Walentego. W przeddzień egzekucji Walenty napisał list do swojej ukochanej, który podpisał: „Od Twojego Walentego”. Egzekucję wykonano 14 lutego 269 r.

3 Skąd właściwie wzięły się te „Walentynki” ?
Walentynki są obchodzone w południowej i zachodniej Europie od czasów średniowiecza. Europa północna i wschodnia dołączyła do walentynkowego grona znacznie później. Pierwowzorem walentynek było starorzymskie święto: Luperkalia, podczas którego młodzi Rzymianie zajmowali poszukiwali przyszłej wybranki serca przez losowanie jej imienia ze specjalnej urny. Luperkalia trwały od 14 do 15 lutego, ich patronami byli: bogini kobiet i małżeństwa Junona, bóg przyrody Pan, miłości Amor oraz bóg dobrej zabawy Bachus. Z kolei Brytyjczycy uważają to święto za własne z jednej strony z uwagi na fakt, że rozsławił je na cały świat sir Walter Scott, pisarz angielski żyjący w XVIII wieku, jak również dlatego, iż znana jest na Wyspach Brytyjskich legenda, według której to właśnie w dniu 14 lutego ptaki łączą się w pary, zanim zaczną budować gniazdo.

4 A jakie znamy walentynkowe tradycje?
W tym szczególnym dniu wszyscy zakochani pamiętają, by wysłać wybrance czy wybrankowi serca kartkę z miłosnym wierszykiem w środku, podpisaną „od Twojego Walentego” (nie podaje się swojego imienia !), ozdobioną serduszkami, kwiatami (w szczególności czerwoną różą), kupidynami i innymi miłosnymi ornamentami. Często daje się w prezencie czekoladki i inne łakocie w kształcie serca, kwiaty, czy drobne upominki. Tak samo to święto obchodzone jest w Polsce, mimo że jest ono u nas zjawiskiem dość nowym, gdyż na dobre weszło do polskiego kalendarza dopiero z początkiem lat 90 XX wieku, czyli liczy sobie niewiele ponad 20 lat (jak na święto jest to bardzo niewiele)…

5 Święto zakochanych w Polsce
Skoro „Walentynki” są w naszym kraju od tak niedawna, to czy wcześniej zakochani nie świętowali tego dnia? Oczywiście, że tak i dzieje się to do dzisiaj, albowiem w naszej kulturze słowiańskiej dniem dedykowanym w sposób szczególny miłości jest Noc Świętojańska, czyli pogańska Noc Kupały, przypadająca na najkrótszą noc w rok, z 23 na 24 czerwca. Tego dnia wszystkie panny zbierają kwiaty i wiją z nich wianki, które wieczorem puszczają na wodę. Wierzą, że kawaler, który wyłowi taki wianek, zostanie wkrótce ich mężem. Zatem w Polsce mamy obecnie aż dwa dni zakochanych: zimą i latem !

6 Wianki, wianuszki Jak widać niekiedy nawet chłopcy biorą udział w miłosnych tradycjach i zabawach … 


Pobierz ppt "14 lutego – wspomnienie św. Walentego"

Podobne prezentacje


Reklamy Google