Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Jacek Malczewski Na początku lat 90. XIX w. jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Jacek Malczewski Na początku lat 90. XIX w. jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej."— Zapis prezentacji:

1 Jacek Malczewski Na początku lat 90. XIX w. jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej tradycji.

2 "Śmierć Ellenai"

3 Thanatos

4 Symbolika dążenia ujawnia się w serii obrazów nawiązujących do biblijnej opowieści o Tobiaszu-ojcu i Tobiaszu-synie (motyw anioła-stróża).

5 Eurydyka Orfeusz i Eurydyka
Przypowieść o sile miłości pokonującej otchłań śmierci stała się w dziele Malczewskiego metaforyczną parabolą patriotycznego posłannictwa. Utożsamiona z Polonią, personifikacją ojczyzny, Eurydyka, kroczy zwycięsko w strumieniu światła pozostawiając za sobą mroczny pejzaż Hadesu. Jej przewodnikiem jest Hermes, który pełni w obrazie Malczewskiego rolę posłańca bogów. Orfeusza przeobraził Malczewski w polskiego legionistę w czapce zwieńczonej gałązką wawrzynu, który przesłania twarz kołnierzem szynela, by przedwczesnym spojrzeniem nie zniweczyć nadziei na odzyskanie upragnionej wolności. Orfeusz i Eurydyka


Pobierz ppt "Jacek Malczewski Na początku lat 90. XIX w. jego obrazy zainicjowały w młodopolskim malarstwie nurt symbolizmu, pobudzając zarazem odrodzenie romantycznej."

Podobne prezentacje


Reklamy Google