Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

HISZPANIA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "HISZPANIA."— Zapis prezentacji:

1 HISZPANIA

2 Stolica: Madryt Powierzchnia:  km2 Ustrój: monarchia konstytucyjna Podział administracyjny: 17 regionów autonomicznych (52 prowincje) Język urzędowy: hiszpański (kastylijski), w niektórych regionach (równorzędnie) drugi język (kataloński, baskijski, galicyjski) Waluta: 1 euro

3 Największe rzeki tego kraju to:
Ebro (910 km), Duero Tag oraz Gwadiana, Gwadalkiwir

4 Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberysjkim
Największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberysjkim. Na zachodzie Hiszpania graniczy z Portugalią, na południu z należącym do Wielkiej Brytanii Gibraltarem, oraz przez Ceutę i Melillę z Marokiem. Na północy, przez Pireneje, kraj graniczy z Francją i Andorą. W skład Hiszpanii wchodzą także Baleary na Morzu Śródziemnym, Wyspy Kanaryjskie na Oceanie Atlantyckim oraz tzw. terytoria suwerenne

5

6 Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane.
Klimat jest zróżnicowany, od chłodnego i deszczowego na północnym zachodzie, po gorący i suchy na równinach Andaluzji. Centrum kraju charakteryzuje się klimatem kontynentalnym. Latem na całym obszarze kraju z wyjątkiem północnego wybrzeża, jest gorąco i słonecznie. Średnie temperatury wynoszą 12 °C w styczniu i 25° w lipcu. Północ kraju jest terenem zdecydowanie wilgotnym. Występują tam spore opady, a temperatury są umiarkowane.

7 Turystycznie Hiszpania od lat 60-tych należy do najchętniej odwiedzanych przez turystów zagranicznych państw Europy. Kraj ten odwiedza corocznie około milionów turystów, najwięcej z Francji, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Holandii, Włoch, USA. Najpopularniejsze regiony wypoczynkowe to: Costa del Sol, Costa Blanca, Costa del Azahar, Costa de Luz, Costa Dorada, Baleary oraz Wyspy Kanaryjskie u wybrzeży Afryki. Poza miejscowościami wypoczynkowymi turystów przyciągają pełne zabytków ośrodki miejskie: Madryt, Barcelona, Kordoba, Granada, Sewilla, San Sebastian, Walencja, Saragossa, Toledo.

8 MADRYT

9 Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy "Madryt"
Istnieje kilka teorii dotyczących pochodzenia nazwy "Madryt". Według legendy Madryt został założony przez Ocno Bianora; został on pierwotnie nazwany "Metragirta" lub "Mantua Carpetana", inni zaś twierdzą, że pierwotną nazwą tego miasta była "Ursaria", ze względu na dużą liczbę niedźwiedzi, które zostały znalezione w sąsiednich lasach, które wraz z drzewkiem truskawkowym stały się herbem miasta od czasów średniowiecza.

10

11 Madryt leży w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego
Madryt leży w centralnej części Półwyspu Iberyjskiego. Jego położenie w centralnej części półwyspu sprawia iż miasto leży w strefie klimatu kontynentalnego suchego i surowego.

12 Klimat Region Madrytu posiada umiarkowany klimat kontynentalny, przejściowo śródziemnomorski. Zimy są tu chłodne, często występują temperatury poniżej 0 °C, także w porze zimowej każdego roku występują opady śniegu. Styczeń jest najzimniejszym miesiącem w Madrycie (2-10 °C). Lato charakteryzuje się występowaniem wysokich temperatur w granicach 30 °C, w lipcu często może osiągnąć dochodzić nawet do 40 °C. Opady latem są dość rzadkie, większość opadów występuje jesienią i wiosną.

13 Transport Położenie miasta w samym środku Hiszpanii sprawia, że siłą rzeczy jest największym i głównym węzłem komunikacyjnym tego państwa. Komunikacja odbywa się za pomocą różnych środków, takich jak: metro, pociągi podmiejskie, autobusy miejskie, tramwaje, kolejka linowa – Teleférico, taksówki, także miasto jest siedzibą międzynarodowego portu lotniczego Barajas.

14 Kuchnia Współczesna kuchnia łączy tradycyjne potrawy z wytrawnymi narodowymi daniami. Typową madrycką potrawą są callos (flaki) oraz cocido madrileño – gulasz z grochem, jarzynami, mięsem oraz peklowiną. Podawane jest również besugo al horno, bacalao, huletones oraz kastylijska zupa z czosnkiem.

15 Turystyka Madryt otoczony jest niewielką prowincją zwaną Comunidad de Madrid. Stolica Hiszpanii dzieli się na dwie dzielnice: Stary Madryt i Madryt Burboński. Znany jest z bogatych muzeów zwłaszcza Prado – jednego z najważniejszych na świecie oraz innych bardzo interesujących miejsc… Wiele nowoczesnych budowli wzniesiono po II wojnie światowej.

16 Zabytki Puerta del Sol Plaza Mayor Pałac Królewski Kościół San Isidro
Gran Via Plaza de Colón Puerta de Alcala Templo de Debod Plaza de Toros de las Ventas

17 Muzea Muzeum przy Paseo del Prado Real Academia de Bellas Artes
Museo del Ejercito Museo Nacional Ferroviaro

18 Madryt ma ponad 40 parków i ogrodów
Madryt ma ponad 40 parków i ogrodów. Na uwagę zasługują zwłaszcza: ogród botaniczny (założony w 1781 r.) i parki położone nad brzegami rzeki Manzanares na zachodzie i w okolicach Prado na wschodzie. Wielką atrakcją turystyczną jest też świątynia Deboda. staroegipska budowla sprowadzona w czasach budowy tamy asuańskiej i pieczołowicie odtworzona w pobliżu Rosales. Rozciąga się z niej widok na całe miasto.

19 Temple de Debod

20 W Madrycie znajduje się największa w Hiszpanii arena, na której odbywają się walki byków – Las Ventas może pomieścić 23 tysiące widzów. Wielką popularnością wśród mieszkańców Madrytu cieszy się też oczywiście piłka nożna, podobnie jak w całej Hiszpanii. W mieście funkcjonują dwa potężne kluby piłkarskie: Real Madryt i Atlético Madryt.

21 Pałac Eskurial - Zbudowany z szarego granitu pałac u podnóża Sierra de Guadarrama jest miejscem gdzie przechowywane jest wiele dzieł sztuki takich artystów jak Tycjan, El Greco, czy Velazquez.

22 Stolica Hiszpanii, położona w centralnej części Hiszpanii nie kusi tak wielu turystów jak Andaluzja, czy Barcelona, co nie oznacza że nie jest równie urodziwa. Plaza Mayor- główny plac Madrytu, przez wiele wieków swojego istnienia był świadkiem wielu ważnych wydarzeń- od koronacji, przez corridy, na procesach inkwizycji i egzekucjach skończywszy. Obecnie jest to już jedynie atrakcja turystyczna. Budynki wokół placu zostały odrestaurowane a w ich podcieniach mieszczą się restauracje i sklepiki z pamiątkami.

23 Placem centralnym, przemierzanym przez tłumy turystów i mieszkańców Madrytu jest Puerta del Sol. Jest on uważany za centrum Hiszpanii i stanowi kilometr zerowy, a na dowód tego, w jeden z budynków wmurowany jest kamień od którego liczone są wszystkie odległości do innych miast Hiszpanii. Z innych wartych zobaczenia miejsc należy wymienić też : San Sidro, Palacio de Santa Cruz i Palacio Real. A po stronie burbońskiej Paseo del Prado.

24

25

26 Madryt leży 600 m n. p. m. i jest najwyżej położoną stolicą Europy
Madryt leży 600 m n.p.m. i jest najwyżej położoną stolicą Europy. Sercem miasta jest Puerta del Sol (Brama Słońca) – owalny plac otoczony ze wszystkich stron kremowymi XVIII-wiecznymi domami. Jest to hiszpański "kilometr zero", oznaczony płytą chodnikową naprzeciwko wieży zegarowej – punkt, od którego mierzy się wszystkie odległości. Na środku placu znajduje się posąg brązowego niedźwiedzia, zjadającego owoce z drzewa poziomkowego.

27

28 Atrakcję stanowi również Plaza Mayor (Główny Plac), będąca pozostałością z XVII w.,
Mówi się o nim "teatr pod niebem Madrytu". Jest przestronna, wybrukowana i zamknięta dla ruchu kołowego. Dziewięć bram otwiera się na plac wzniesiony na kolumnadach. Można tu zobaczyć m.in. freski na Casa de la Panaderia, tutaj znajduje się pomnik Filipa III na koniu.

29 Pałac Królewski Pałac wznosi się na pozostałościach starożytnego zamku obronnego Alcazar, pochodzącego z epoki Habsburgów. Pałac został zaprojektowany przez włoskich mistrzów: Sacchettiego i Sabatiniego. Na zewnątrz mieszczą się wyjątkowe Ogrody Sabatiniego i Campo del Moro oraz plac Plaza de la Armeria. Ostatnim stałym mieszkańcem Palacio Real był Alfons XIII.

30

31 Kościół San Isidro – został zaprojektowany przez Pedro Sancheza na wzór Il Gesu de Roma w Rzymie, pochodzi on za czasów króla Filipa IV. W okolicy kościoła San Isidro zwiedzić można inny ciekawy kościół San Pedro el Viejo o el Real. Warto także zobaczyć Capilla del Obispo, Muzeum San Isidro, Puerta del Toledo oraz słynny most Toledo.

32

33 Gran Via

34 Fontanna z posągiem bogini płodności Kybele, na Plaza de Cibeles

35 Puerta de Alcalá

36 Most Puente de Segovia nad rzeką Manzanares

37 Muzeum Paseo del Prado

38 Brama Św. Vincenta


Pobierz ppt "HISZPANIA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google