Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zawody deficytowe i nadwyżkowe

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zawody deficytowe i nadwyżkowe"— Zapis prezentacji:

1 Zawody deficytowe i nadwyżkowe
Rynek pracy

2 Zawód deficytowy Przez zawód deficytowy należy rozumieć zawód, na który występuje na rynku pracy wyższe zapotrzebowanie niż liczba poszukujących pracy w tym zawodzie tj. wskaźnik ofert pracy jest zdecydowanie wyższy niż liczba osób poszukujących pracy na dane stanowisko (Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych (…), 2010)

3 Zawód nadwyżkowy Przez zawód nadwyżkowy należy rozumieć zawód, na który występuje na rynku pracy mniejsze zapotrzebowanie niż liczba osób poszukujących pracy w tym zawodzie (Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych (…), 2010)

4 Wskaźnik intensywności nadwyżki/deficytu zawodów
Zawody deficytowe i nadwyżkowe określane są za pomocą wskaźnika intensywności nadwyżki /deficytu zawodów, mierzonej stosunkiem średniej miesięcznej liczby zgłoszonej ofert pracy w danym zawodzie w badanym okresie, do średniej miesięcznej liczby zarejestrowanych bezrobotnych w danym zawodzie również w badanym okresie. Przyjmuje się, że: Zawody o wskaźniku > 1,1 to zawody deficytowe Zawody o wskaźniku mieszczącym się w przedziale < 0,9 ; 1,1 > to zawody zrównoważone Zawody o wskaźniku < 0,9 to zawody nadwyżkowe (Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych (…), 2010)

5 Ryc. 1. Zawody deficytowe w powiecie kołobrzeskim w 2010 r.
Źródło: opracowanie własne na podstawie Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie kołobrzeskim – raport za I półrocze 2010r.

6 Ryc. 2. Zawody nadwyżkowe w powiecie kołobrzeskim w 2010 r.
Źródło: opracowanie własne na podstawie Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie kołobrzeskim – raport za I półrocze 2010r.

7 2009 – zawody deficytowe 2010 – zawody deficytowe Ryc. 3. Zawody nadwyżkowe i deficytowe w powiecie kołobrzeskim w latach Źródło: opracowanie własne na podstawie Ranking zawodów deficytowych i nadwyżkowych w powiecie kołobrzeskim – raport za I półrocze 2010 r. i raport roczny za 2009 r.


Pobierz ppt "Zawody deficytowe i nadwyżkowe"

Podobne prezentacje


Reklamy Google