Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Temat 3: Co to znaczy, że komputer ma pamięć? Czy można ją zmierzyć?

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Temat 3: Co to znaczy, że komputer ma pamięć? Czy można ją zmierzyć?"— Zapis prezentacji:

1 Temat 3: Co to znaczy, że komputer ma pamięć? Czy można ją zmierzyć?
Komputer jest narzędziem dość uniwersalnym. Można wykorzystać go do gier, pisania tekstów, rozwiązywania zadań matematycznych, rysowania i wielu innych rzeczy. Czy zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się w komputerze, gdy gramy lub piszemy pismo w edytorze tekstów? Odpowiedź na to pytanie jest krótka: Komputer przetwarza informacje. Co jednak kryje się za tym stwierdzeniem? Sam komputer - czyli wszystko to co znajduje się wewnątrz obudowy - pamięć, procesor, dyski itd. - nie byłby w stanie robić niczego sensownego gdyby nie jeden dodatkowy element - myśl człowieka "zaklęta" w programie komputerowym.

2 System komputerowy = sprzęt + oprogramowanie
Sprzęt (hardware) Oprogramowanie (software) zbiór programów wykorzystywanych na danym komputerze

3 Program komputerowy to zrozumiały dla komputera ciąg poleceń, który po wczytaniu do pamięci operacyjnej jest wykonywany przez procesor. Wymień znane Ci programy komputerowe.

4 W zależności od tego, jaki program komputerowy uruchomisz, zmieni się rola Twojego komputera.
uruchamiając edytor tekstów zmienisz komputer w maszynę do pisania uruchamiając program muzyczny-zmienisz komputer w studio nagrań Nie pytaj więc co potrafi komputer zapytaj raczej co potrafią programy, które są zainstalowane na komputerze? Programy potrzebują danych. Co to są dane? Dla edytora tekstu są nimi dokumenty tekstowe; dla programu graficznego; obrazki, paleta barw….

5 W jaki sposób komputer zapamiętuje programy i przetwarzane dane?
Komputer jest to urządzenie, które pracuje tylko wtedy, gdy dostarczymy mu energię elektryczną, podobnie jak odkurzacz, suszarka do włosów, latarka, czy telewizor. Mamy więc do czynienia z dwoma sytuacjami: a) dostarczamy energię - jest sygnał; b) nie dostarczymy energii - nie ma sygnału. Gdybyśmy obydwie sytuacje oznaczyli liczbami otrzymamy: a) jest sygnał -1, b) nie ma sygnału - 0.

6 Komputery pracują, używając jedynie dwóch liczb: 0 i 1
Komputery pracują, używając jedynie dwóch liczb: 0 i 1. Komputer przetwarza liczby i obrazy w kody składające się z zer i jedynek. Operując tymi kodami, wykonuje obliczenia. Taki kod, który składa się z zer i jedynek nazywamy kodem dwójkowym lub binarnym. Wszystkie dane i instrukcje dostarczane są do komputera w postaci liczb dziesiętnych, liter, symboli i znaków. Wszystkim im jest przypisany kod binarny, który generowany jest przez urządzenie wejściowe to znaczy takie, przez które wprowadzamy dane. Najczęściej jest to klawiatura, może też nim być skaner czy aparat cyfrowy. Sygnał kodowy nie jest jednak ciągiem liczb, lecz impulsów elektrycznych. Impuls odpowiada 1, jego brak natomiast rejestrowany jest jako 0.

7  Tabela przedstawia zamianę liczb z systemu dziesiętnego na system binarny.
System dziesiętny System binarny 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Zapis w zeszycie w systemie dwójkowym rok swoich urodzin

8 1 bajt [B] = 8 bitów [b]- jest to podstawowa jednostka informacji.
1 BIT - najmniejsza jednostka informacji. Przyjmuje wartość 0 lub 1 System binarny (dwójkowy) posiada dwie cyfry 0 i 1 zwane bitami  Jak za pomocą 2 bitów zapisać (zakodować) wszystkie litery, cyfry, znaki przystankowe? Ponieważ mamy potrzebę kodować więcej niż dwie informacje ( 0, 1 ), wprowadzono do użycia osiem razy większą jednostkę od bita i jest nią bajt. 1 bajt [B] = 8 bitów [b]- jest to podstawowa jednostka informacji.

9 Przykład ALA w zapisie bitowym wygląda tak –
1 bajt bajt

10 Pamięć komputera, podobnie jak pamięć człowieka, pozwala przechowywać informacje. Pojemność pamięci, czyli ilość informacji przechowywanych w pamięci komputera , mierzy się w specjalnych jednostkach. Najmniejszą jednostką informacji jest bit, określający zawartość pojedynczej komórki pamięci. Bity tworzą bajty. Ponieważ 1 bajt [B] to bardzo mała jednostka, do określenia pojemności pamięci stosuje się jego wielokrotności. 1 Kilobajt [KB] =1024 bajty [B] 1 Megabajt [MB] = 1024kilobajty [KB] = bajtów 1 Gigabajt [GB] = 1024 megabajty [MB]= bajtów 1 Terabajt [1TB]=1024GB= bajtów

11  Dziękuję Pytania do notatki
W jakim systemie komputer zapamiętuje i przetwarza dane? Jak jest najmniejsza jednostka informacji w systemie binarnym? Ile liter można zapisać na 1 bajcie? Z ilu bitów zbudowany jest 1 bajt? Jakie są wielokrotności 1 bajta?


Pobierz ppt "Temat 3: Co to znaczy, że komputer ma pamięć? Czy można ją zmierzyć?"

Podobne prezentacje


Reklamy Google