Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Autor: Adrianna Dzikielewska

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Autor: Adrianna Dzikielewska"— Zapis prezentacji:

1 Autor: Adrianna Dzikielewska
Reportaż Autor: Adrianna Dzikielewska

2 Najważniejsze formy wypowiedzi dziennikarskiej:
INFORMACJA i DEPESZA REPORTAŻ WYWIAD RECENZJA Wzmianka Notatka Sprawozdania Relacja Życiorys Sylwetka Kalendarium Przegląd prasy Komentarz Artykuł Esej Felieton

3 2. Reportaż Gatunek publicystyczny, dziennikarsko-literacki
Autor jest świadkiem lub uczestnikiem przedstawianych wydarzeń Informuje, ale też kształtuje opinię odbiorcy

4 Podział reportaży Odmiany reportażu: społeczno-obyczajowy,
podróżniczy, wojenny, sądowy, sportowy. Inna odmiana reportażu: prasowy internetowy radiowy, filmowy, telewizyjny, fotoreportaż.

5 REPORTAŻ Ma charakter sprawozdania za pośrednictwem obserwatora/reportera, o prawdziwych wydarzeniach, sytuacjach, ludziach. Reportaż odznacza się aktualnością, autentyzmem oraz osobistym stosunkiem reportera do podmiotu. Temat reportażu: historia opowieść człowiek atrakcyjne miejsce niedostępne dla czytelnika Sposób pozyskiwania materiałów do reportażu: obserwacja, bycie bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń wywiad ze świadkami zdarzenia dotarcie do interesujących, niedostępnych dla każdego dokumentów eksperyment - wtopienie się w środowisko Proces pisania reportażu: impuls: - list/informacja od czytelnika. wydarzenie, którego efektem jest news pobyt w niezwykłym miejscu bycie świadkiem zdarzenia

6 Zasada 6 pytań KTO? Kto jest bohaterem Twojego reportażu (imię, nazwisko, wiek, wygląd, czym się zajmuje)? Z jakiego powodu zainteresowałeś się właśnie tę osobą? CO? Co się wydarzyło? Co zrobiła ta osoba? Czego była świadkiem? To pytanie dotyczy wydarzenia, o którym chcesz opowiedzieć. GDZIE? Gdzie się wydarzyło omawiane wydarzenie? KIEDY? Podaj czas wydarzeń. PO CO? Co chcę przez to powiedzieć, jaki problem poruszyć? DLACZEGO? Przyczyny podjęcia takiego tematu.

7 Reportaż krok po kroku 1. Zbierz materiały- podstawy prawne, opinie ekspertów, bohaterów reportażu, skrajne poglądy, dowiedz się możliwie dużo o sprawie. 2.Tytuł - ciekawy i oryginalny. 3.Zdanie wprowadzające - przedstaw problem, którym chcesz się zająć. 4. Wypowiedzi bohaterów - możesz dokładnie przytoczyć. 5. Rozwój wydarzeń - dokładnie relacjonuj swoje działania, możesz też przyznać się do błędów, chybionych pomysłów - to nadaje reportażowi dynamizmu. 6.Zakończenie - powinno być równie dobre jak tytuł. Nie pisz tu swoich mądrości, nie formułuj wniosków. Te pozostaw czytelnikowi.

8 Cechy reportażu Sprawdzone, rzetelne informacje, ale i poglądy kształtujące opinie Dynamizm Autor to świadek lub uczestnik wydarzeń Odpowiedź na dziennikarskie pytania Sporo napięcia i emocji - dobry reportaż sprawia wrażenie, jakby jego autor, pisząc tekst, nie znał zakończenia!

9 Dziękuję za uwagę


Pobierz ppt "Autor: Adrianna Dzikielewska"

Podobne prezentacje


Reklamy Google