Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Tradycje, zwyczaje i ciekawostki.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Tradycje, zwyczaje i ciekawostki."— Zapis prezentacji:

1 Tradycje, zwyczaje i ciekawostki.
DANIA Tradycje, zwyczaje i ciekawostki.

2 Turystyka Dania to kraj przyjazny dla turystów, gdyż:
Jest to kraj rowerzystów. Na rowerach jeżdżą wszyscy niezależnie od wieku i zamożności. Jest tu dużo tras rowerowych; Duńczycy są narodem spokojnym, punktualnym i uczciwym. Dania to również kraj z fascynującą historią, sięgającą czasów Wikingów.

3 Dania posiada trzy skarby, które zostały wpisane na Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO
Kamienie runiczne w Jelling Katedra Roskilde Zamek Kronborg

4 GEOGRAFIA Stolicą Danii jest Kopenhaga;
Kraj składa się z Półwyspu Jutlandzkiego i 400 wysp; Powierzchnia Danii jest nizinna, a najwyższy punkt kraju ma zaledwie 173m n.p.m. ; Lasy zajmują ok. 11% powierzchni Danii; Rzeki są krótkie i zasobne w wodę, ale nie mają znaczenia gospodarczego. Najdłuższa to Gudena, która ma 158 km; Największa wyspa na świecie- Grenlandia, należy do Danii.

5 Władza Królewska Historia monarchii w Danii rozpoczęła
się ponad 1000 lat temu. Obecna królowa zasiada na tronie od 1972 r.- jest nią Małgorzata II z dynastii Sonderburg- Glücksburg. Do 1953r. zgodnie z duńską konstytucją tylko mężczyźni mieli prawo dziedziczenia tronu, jednak Folketing uchwalił poprawkę, zgodnie z którą zezwala się na objęcie tronu przez kobietę w wypadku braku męskiego potomka.

6 Tradycje Dania posiada europejskie tradycje w wielu dziedzinach sztuki: od architektury (gmach Opery Kopenhaskiej), opery, teatru, i baletu, przez film i muzykę, po niepowtarzalne wzornictwo. Duńska kultura niewątpliwie oparta jest na dziedzictwie nordyckim i europejskim, tradycjach wojowniczego ludu Wikingów oraz wielowiekowej monarchii mocno powiązanej z Europą. Obchody Świąt Bożego Narodzenia Zapalanie „świecy kalendarza” przed świętami Glogg (mocna odmiana grzanego wina) w czasie świąt Jarmarki przedświąteczne Najważniejszą wartością w duńskiej etykiecie jest poszanowanie prywatności innych osób. Duńczycy prezentują wysoką kulturę osobistą, tolerancję i pracowitość. Unikają konfliktów.

7 Atrakcje turystyczne Głównymi atrakcjami Danii są zabytki, oraz „Legoland”- centrum zabaw dla dzieci i dorosłych.

8 Wikingowie we Francji – Normanowie w Anglii – Duńczycy
Ludzie północy w różnych krajach Europy byli znani jako: we Francji – Normanowie w Anglii – Duńczycy w Irlandii – Norwegowie – Fingall – „jasnowłosi cudzoziemcy”, Duńczycy – Dubgall – „ciemnowłosi cudzoziemcy” w Niemczech – Askemanni w Bizancjum – Warangowie w Rosji – Waregowie Sami o sobie mówili Wikingowie – podejmujący wyprawy za morza. Wikingowie mieli zwyczaj chować swoich wodzów w grobach nawiązujących kształtem do łodzi.

9 Grenlandia Grenlandia jest autonomicznym terytorium zależnym Danii
i nie jest członkiem Unii Europejskiej. W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. Wyspa niemal całkowicie pokryta jest lodem i zamieszkiwana głównie przez Eskimosów (Innuitów). Grenlandia jest autonomicznym terytorium zależnym Danii i nie jest członkiem Unii Europejskiej. W 1978 duński parlament przyznał Grenlandii autonomię. Wyspa niemal całkowicie pokryta jest lodem i zamieszkiwana głównie przez Eskimosów (Innuitów).

10 Kuchnia duńska Państwo duńskie posiada bogate tradycje kulinarne, które są wciąż żywe i nadal systematycznie uzupełniane o kuchnię współczesną. Przykładem mogą być organizowane latem Festiwale Kulinarne, na które przybywają ze swoją ofertą liczni producenci n a j w y ż sz ej jakości ś w i e ż y ch produktów. Najbardziej typową potrawą duńską jest schab pieczony, którego przyrządza się piekąc go razem ze skórką. Duńczycy zasiadając do stołu, zapalają świece.

11 Sposób dotarcia Możliwości dotarcia do Danii jest wiele.
Można oczywiście pojechać własnym samochodem, polecieć samolotem, albo skorzystać z połączenia autobusowego. Jeśli jednak udajemy się na jedną z wysp, najpopularniejszym i najwygodniejszym środkiem transportu będzie prom .


Pobierz ppt "Tradycje, zwyczaje i ciekawostki."

Podobne prezentacje


Reklamy Google