Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

PRZEMOC I AGRESJA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "PRZEMOC I AGRESJA."— Zapis prezentacji:

1 PRZEMOC I AGRESJA

2 „Przemoc nie jest oznaką siły lecz słabości.” Ks. Jerzy Popiełuszko

3 „Przemoc wobec dzieci to zamierzone i wykorzystujące przewagę sił działanie skierowane przeciw dziecku, które narusza prawa i dobra osobiste dziecka, powodując cierpienie i szkody.”

4 Przemoc- wywieranie wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby bez jej przyzwolenia. Agresja- zachowanie ukierunkowane na zewnątrz lub do wewnątrz, mające na celu spowodowanie szkody fizycznej lub psychicznej.

5 Przemoc i agresja emocjonalna złośliwe filmy na stronach internetowych
izolowanie wrogie gesty i miny Przemoc i agresja emocjonalna złośliwe filmy na stronach internetowych manipulowanie związkami przyjaźni SMS groźby wyśmiewanie kopanie bicie Przemoc i agresja słowna Przemoc i agresja fizyczna plotki obgadywanie szarpanie szantażowanie okradanie zamykanie w pomieszczeniach poniżanie

6 Jak rodzi się agresja?

7 przemoc i agresja u ofiary ?
Do czego prowadzi przemoc i agresja u ofiary ? braku wiary we własne możliwości niesprawiedliwości złych wyników w nauce bólu depresji i nerwic braku zaufania do drugiego człowieka

8 grupa zdominowana przez gang, lub odcinająca się od przemocy „gang”
Grupa rówieśnicza jako sprawcy agresji: klasa grupa zdominowana przez gang, lub odcinająca się od przemocy „gang” sprawca i jego poplecznicy „Działanie gangu” powoduje: strach, bierność, zagubienie, lęki niebezpieczne sytuacje, np. w klasie, na osiedlu depresje, samookaleczenia, bezradność Gang działa poprzez skuteczną perswazję. Argumentacja perswazji odwołuje się do: szantażu i poczucia współwiny- „Nie mówcie, bo wszyscy jesteśmy umoczeni” pokusy- „Należę do gangu, to jestem silny i mam władzę”

9 Przemoc w rodzinie: Przemoc wobec rówieśników stosują najczęściej dzieci, którym brakuje zainteresowania, troski, opieki ze strony matki lub ojca. Nie bij mnie mamo, nie bij mnie tato, lepiej mnie przytul i przebacz za to... Nie boję się, gdy problem mam, mogę rozmawiać, nie jestem sam.

10 "Stosowanie przemocy wynika najczęściej z niemożności rozwiązania przez ludzi podstawowych problemów swojego życia, z niemożności kochania innych, nieumiejętności zrealizowania własnych możliwości. Nie mogąc kochać, człowiek zaczyna poniżać innych ludzi i sprawiać im ból.”

11 Jak skutecznie przeciwdziałać przemocy ?
dowartościowywać pozytywne zachowania osób sprawiających trudności wychowawcze pomagać w rozwijaniu talentów i wykorzystywaniu mocnych stron dla dobra innych ułatwiać kontakty z psychologiem, terapeutą, pedagogiem powoływać specjalne instytucje, które wspomogą rodziców i szkołę organizować zajęcia edukacyjne, które pomogą w nauce, zaspokajaniu własnych potrzeb w pozytywny sposób

12 Jak skutecznie bronić się przed przemocą i agresją?
informować osoby dorosłe o doznanej przemocy ( np. nauczycieli, rodziców, policję ) przede wszystkim wołać o pomoc, najlepiej ,,PALI SIĘ!” nie ulegać szantażom i pokusom – być asertywnym unikać kontaktu z osobami agresywnymi lub je ignorować porozmawiać z osobą wywołującą agresję - „oko w oko” bez świadków unikać miejsc, gdzie stosuje się przemoc i agresję zadzwonić na „Niebieską Linię”

13 Numery, na które możesz zatelefonować w razie doznanej przemocy:
997 - policja 998 - straż pożarna 999 - pogotowie ratunkowe – policyjny telefon zaufania

14 Aby zmniejszyć cierpienie dziecka należy przekazać, że:
nie tylko ciebie to spotkało-niestety, co roku miliony dzieci na całym świecie doznają przemocy to nie stało się z twojej winy: całą odpowiedzialność ponosi sprawca nawet jeżeli nie powiedziałeś o tym od razu, to też nie ponosisz `żadnej winy takie zachowanie to przestępstwo-prawo na całym świecie stoi po stronie pokrzywdzonego nie musisz tego znosić, zawsze mów zaufanej osobie o takich sytuacjach i pamiętaj, że jeżeli nie powiesz - nie będzie można ci pomóc jeżeli przeżywasz trudne chwile, wiedz, że to naturalne reakcje ofiar przemocy, które z pewnością osłabną, a z czasem miną

15 ŻYCIE BEZ PRZEMOCY JEST COOL !!!

16 PAMIĘTAJ AGRESJA RODZI AGRESJĘ !!! Wykonanie: Aneta Umińska


Pobierz ppt "PRZEMOC I AGRESJA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google