Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Alasanz Spotkania z Kalasancjuszem opr. Michał Wilk SP.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Alasanz Spotkania z Kalasancjuszem opr. Michał Wilk SP."— Zapis prezentacji:

1 alasanz Spotkania z Kalasancjuszem opr. Michał Wilk SP

2 urodził się w Peralta de la Sal, w Huesca, 11 września 1557 roku.
Józef Kalasancjusz urodził się w Peralta de la Sal, w Huesca, września 1557 roku.

3 W Peralta zdarzało się, że mały Józef wchodził na wysokie krzesło i – gdy wszyscy go widzieli – opowiadał swoim kolegom “Cuda naszej Pani”. Historia się zaczyna!

4 -Gdzie idziesz? -Idę pokonać nieprzyjaciela Boga. Zdarzenie z dzieciństwa już wówczas zapowiadało mocny charakter i zdecydowanie przyszłego świętego ...

5 Miał 10 lat gdy opuścił dom rodzinny.
Studiował na uniwerytetach w Leridzie, Walencji, w Alcalá de Henares i w Barcelonie. Uczył się filozofii, prawa i teologii.

6 Umierają mama i brat Józefa; On, mając dwadzieścia lat, jest odtąd jedynym synem, dzięki któremu może przetrwać nazwisko rodu Calasanz. Ojciec za wszelką cenę stara się odwieść go od myśli o święceniach . Ale gdy młody Józef ciężko zachorował, złożył Madonnie ślub i przyrzekł, że – jeśli wyzdrowieje – zostanie kapłanem. Wyzdrowiał…

7 Boże Narodzenie 1583. Kalasancjusz przyjmuje święcenia kapłańskie w kaplicy zamku w Sanahuja.
Służył jako kapłan w Claverol, Ortaneda, Barbastro, Tremp, Urgell, Sort, i w wielu innych miejscach w Aragoni.

8 Jako kapłan dbał o wykształcenie.
Nie wiadomo dokładnie kiedy obronił doktorat. Miało to miejsce w Barcelonie… Nieść pokój tam, gdzie panuje niezgoda i zawiść.

9 Kiedyś miał dziwny sen. “Wydawało mu się, że jest w Rzymie, otoczony grupką dzieci... Te dzieciaki były jak anioły... A On je nauczał”. Nie śnił. Nasze sny stają się rzeczywistością i wyznaczają drogi naszego życia. Także Kalasancjusz rozpoczął podróż, której nigdy później nie dokończył...

10 José marcha a ROMA. W poszukiwaniu zaszczytów, udał się do Rzymu Ale spotkało go coś zupełnie innego…

11 W duszy usłyszał głos: “patrz, patrz”...
W Rzymie, przechodząc przez place i ulice, spotykał dzieci, które nigdy nie chodziły do szkoły... W duszy usłyszał głos: “patrz, patrz”... Zrozumiał, że Bóg przygotował mu specjalne zadanie. Miał zająć się edukacją.

12 Wpadł na świetny pomysł: szkoła będzie bezpłatna i otwarta na wszystkich!
“W listopadzie 1597, powstaje św. Dorota, pierwsza w Europie szkoła powszechna, publiczna i bezpłatna.” Ludwig von Pastor.

13 “Tu w Rzymie spotkałem najlepszy sposób służenia Bogu: uczyć najmniejszych. Nie porzucę tego dla żadnej rzeczy na świecie”.

14 Kalasancjusz uczył nas że budować mamy świat,
Blask miłości i nadziei zapowiada lepszy świat; W wychowaniu widział przyszłość dla człowieka który zna Różne drogi intelektu i wolności poznał ślad. Blask miłości i nadziei zapowiada lepszy świat Wszystkim dzieciom głosić radość że Jezusa dobrą wieść Odkryć można w naszym życiu, że On dla nas życiem jest.

15 Uczniów z każdym dniem jest więcej.
Szkołę trzeba przenieść do nowego budynku przy “Campo dei Fiori”. Pomaga im Klemens VIII Przychodzi czas próby i wyrzeczeń. Na wszystko brakuje pieniędzy. W 1606 otrzymują pozwolenie na zbieranie jałmużny.

16 Edukacja dzieci i młodzieży
to służba… najbardziej godna, najbardziej szlachetna, najbardziej pożyteczna, najbardziej przydatna, najbardziej pożyteczna, najbardziej potrzebna, najbardziej naturalna, najbardziej rozsądna, przynosząca najwięcej owoców człowiekowi, i chwały Panu Bogu.

17 Nauczyciele odprowadzają dzieci do domów.
Mają dzieci pod opieką, jak aniołowie… Spełnia się sen Kalasancjusza.

18 Dzieło Kalasancjusza od początku powierzone jest opiece Matce Bożej, Królowej Szkół Pobożnych.

19 W 1621, Kalasancjusz pisze Konstytucje Zakonu Pijarów.
Z czasem nauczyciele mieszkający i żyjący razem tworzą Zakon, którego charyzmatem jest edukacja. W 1621, Kalasancjusz pisze Konstytucje Zakonu Pijarów. “Uczymy bezpłatnie wszystkie dzieci, szczególnie te ubogie”.

20 LITTERAE, czyli nauka… Z miłością i cierpliwością uczyć będziemy najmniejszych sztuki pisania, czytania i liczenia…

21 W dniu 2 sierpnia 1848, schorowany, niezdolny odprawiać Mszę Świętą, Przyjmuje Komunię ostatni raz… W gronie swych uczniów.

22 wszedł do Niebieskiej Ojczyzny.
Józef Kalasancjusz, Józef od Matki Bożej, w wieku 91 lat, dnia 25 - sierpnia , wszedł do Niebieskiej Ojczyzny. Od tamtej chwili jest przykładem dla tysięcy nauczycieli, wychowawców i zakonników z rodziny kalasantyńskiej...


Pobierz ppt "Alasanz Spotkania z Kalasancjuszem opr. Michał Wilk SP."

Podobne prezentacje


Reklamy Google