Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Symetrie.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Symetrie."— Zapis prezentacji:

1 Symetrie

2 Początki ,,Symetria jest ideą, za pomocą której człowiek stara się od niepamiętnych czasów, ogarnąć myślą i tworzyć porządek, piękno i doskonałość.” Herman Weyl Jak obserwujemy, umysł człowieka ma wrodzoną tendencję do akceptowania symetrii obiektów jako swojego rodzaju doskonałości. Tak było od najdawniejszych czasów. Dla starożytnych Greków: symetryczny znaczy mający właściwe proporcje; symetria to zgodność części składowych, dzięki której jednoczą się one w całość. Z greckiego ,,symetria” oznacza mierzyć; rachować. W szczególności dla Pitagorejczyków (VI – IV w. p.n.e) symetria to źródło porządków bytów; symetria zawiera w sobie liczbę…

3 Symetria względem prostej
Na każdym z tych rysunków jedna z figur jest “odbiciem” drugiej względem narysowanej prostej. O takich figurach mówimy, że są symetryczne do siebie względem prostej. Prostą, względem której dwie figury są do siebie symetryczne nazywamy osią symetrii tych figur.

4 Symetria względem punktu
Właściwości : Leżą na prostej prostopadłej do prostej l, Leżą po przeciwnych stronach prostej l, Leżą w równych odległościach od prostej l.

5 Symetria środkowa Symetria środkowa to przekształcenie płaszczyzny (przestrzeni) przyporządkowujące każdemu jej punktowi A punkt A' symetryczny względem ustalonego punktu S (środka symetrii), co oznacza, że A i A' leżą na tej samej prostej przechodzącej przez S, po przeciwnych stronach S i w równej od S odległości.

6 Figura osiowosymetryczna
Figurę, która ma oś symetrii nazywamy figurą osiowosymetryczną.

7 Ciekawostki... Co by się stało gdyby wszyscy mieli oś symetrii twarzy…

8 Doda Prawa część twarzy Lewa część twarzy Naprawdę…

9 Na prawdę Shrek Prawa część twarzy Lewa część twarzy

10 Szymon Majewski Prawa część twarzy Lewa część twarzy Na prawdę

11 Na prawdę Prawa część twarzy Lewa część twarzy Madonna

12 Zadania Rysunki są prawie symetryczne do siebie względem pewnej prostej. Symetrię psuje pięć szczegółów. Znajdź je. 1. rozwiązanie

13 Wymień własności figur symetrycznych względem punktu.
2.

14 Która z poniższych figur ma dokładnie dwie osie symetrii??
3. rozwiązanie

15 Czy dane 2 punkty są symetrycznie położone względem narysowanej prostej??
4. rozwiązanie

16 Autor: Natalka Szymanek =)


Pobierz ppt "Symetrie."

Podobne prezentacje


Reklamy Google