Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

MIKOŁAJ KOPERNIK HUMANISTA.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "MIKOŁAJ KOPERNIK HUMANISTA."— Zapis prezentacji:

1 MIKOŁAJ KOPERNIK HUMANISTA

2 HUMANIŚCI Humaniści interesowali się starożytnymi tekstami, szukali ich wszędzie, wydobywali na światło dzienne, opracowywali, tłumaczyli, komentowali, naśladowali. Humaniści ulegali złudzeniu, że potrzebna im wiedza została już odkryta przez starożytnych, wystarczy jedynie odnaleźć właściwe teksty i oczyścić je z błędów.

3 Kopernik ZAPISAŁ w swoich notatkach
„Nasze wiedzieć jest to przypominać sobie starożytnych”

4 Edukacja Mikołaja Dzięki staraniom wuja Kopernik skończył w 1491 roku naukę w szkole św. Jana w Toruniu Dom Kopernika

5 KOPERNIK W KRAKOWIE W latach Kopernik studiował w Akademii Krakowskiej, która wówczas była ogniskiem myśli humanistycznej. Kopernik spotykał w Krakowie wielkich uczonych i słuchał ich wykładów. Jednym z wybitnych ówczesnych krakowskich uczonych był Wojciech z Brudzewa. Kopernik uczęszczał na różnorodne wykłady: z gramatyki, retoryki, poetyki Pomnik Mikołaja Kopernika stojący przed Collegium Witkowskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego 

6 STUDIA WE WŁOSZECH W 1496 roku rozpoczął studia prawnicze w Bolonii
W1500 roku odbył praktykę prawniczą w kancelarii papieskiej w Rzymie W roku następnym uzyskał zgodę na rozpoczęcie kolejnych studiów medycznych w Padwie, kontynuując studia prawnicze. Padwa była wtedy znanym ośrodkiem humanistycznym W 1503 roku w Ferrarze został doktorem prawa kanonicznego

7 KOPERNIK JAKO ZNAWCA GREKI
Kult greki sprawił, że Kopernik zaczął się jej w Padwie uczyć. Przekład jakiegoś dzieła z greki uchodził wtedy za rodzaj humanistycznego egzaminu dojrzałości i Kopernik szedł tu za humanistyczną modą. Kopernik był jednym z pierwszych przedstawicieli tej humanistycznej mody w Europie środkowej i północnej.

8 „LISTY OBYCZAJOWE, SIELSKIE, MIŁOSNE”
W roku 1509 Kopernik przetłumaczył z języka greckiego na łaciński "Listy obyczajowe, sielskie, miłosne„ autorstwa Teofilakta Symokatty (bizantyjskiego poety z VII w.) Listy zostały wydrukowane drukarni Hallera w Krakowie. Ukazały się w nakładzie od egzemplarzy Mikołaj zadedykował je swemu wujowi

9 CYTAT Z DZIEŁA KOPERNIKA
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?... A zatem, jeżeli godność nauk mamy oceniać według ich przedmiotu, to bez porównania najprzedniejszą z nich będzie ta, którą... nazywają astronomią...” Rozprawa o urządzeniu monety.

10 FRAGMENT POEMATU RELIGIJNEGO „SIEDEM GWIAZD”
Gwiazda I O CHRYSTUSIE OBIECANYM OD PROROKÓW Pragniecie widzieć władcę, Pana tego świata, Którego wam przybycie nieba obiecały, Który siebie z ludzkością, ludzi z ludźmi zbrata, I w swym królestwie pokój im zapewni stały. Poczekajcie! niedługo ów święty się zjawi, Nie będzie on tak twardym jak na Paros głazy, Owszem, boską potęgą całą ludzkość zbawi, Chętnie prośby wysłucha, przebaczy urazy.

11 AUTOGRAF KOPERNIKA

12 SZTUKA KOPERNIKA Kopernik zainteresował się też sztuką, jak przystało na prawdziwego człowieka Renesansu Przyczynił się do tego rzeźbiarz włoski Pomponio Gaurico Tradycja głosi, że namalował swój autoportret, który jednak się nie zachował

13 O AUTOPORTRECIE Autentyczny portret Mikołaja Kopernika istniał w XVI wieku. Był to portret malowany przez samego wielkiego astronoma Po śmierci Kopernika obraz stał się własnością kapituły warmińskiej, która w 1584 roku podarowała go astronomowi duńskiemu, Tycho de Brahe Niestety w 1597 roku obraz wraz z domem malarza został zniszczony przez wrogów de Brahe. Jednak wszystko przemawia za tym, że istnieje kopia tego portretu.

14 POSZUKIWANIA AUTOPORTRETU
Przed 1580 rokiem wykonano według systemu Kopernika słynny zegar astronomiczny w katedrze w Strasburgu. Przy tym zegarze, na wieży, znajduje się portret Mikołaja Kopernika, przedstawiający astronoma w pozycji stojącej, trzymającego w lewej ręce kwiat konwalii, prawą wspierającego się o tablicę z napisem łacińskim w tłumaczeniu: "Prawdziwy wizerunek Mikołaja Kopernika przemalowany z jego autoportretu".

15 AUTOPORTRET Kopię obrazu sporządził Tobias Stimmer, co zostało potwierdzone dopiero w 1873 roku poprzez nieoczekiwane odkrycie na odwrocie malowidła napisu głoszącego, że: "Portret Kopernika skopiowany przez Tobiasa Stimmera podług oryginału, jaki doktor Tidemann Giese przesłał z Gdańska Dasypodusowi". Biskup chełmiński Giese przed 1550 rokiem wysłał wspomniany wyżej autoportret Kopernika Dasypodiusowi do Strasburga, który konstruował mechanizm owego zegara. Wtedy też Stimmer zrobił kopię, po czym portret wrócił do Fromborka, by w 1584 roku stać się prezentem dla Tychona de Brahe.

16 NAJSTARSZA PODOBIZNA KOPERNIKA
Owy słynny "prawdziwy" portret Kopernika ze Strasburga jest obecnie najstarszą zachowaną w świecie podobizną wielkiego uczonego, namalowaną około 1574 roku przez Tobiasa Stimmera.

17 ASTRONOM KOPERNIK CZYLI ROZMOWA Z BOGIEM – OBRAZ JANA MATEJKI

18 KOPERNIK – CZŁOWIEK RENESANSU
Mikołaj Kopernik to człowiek o wielostronnych zainteresowaniach i umiejętnościach, był aktywny w bardzo wielu dziedzinach wiedzy, jak: fizyka matematyka geografia ekonomia astronomia poezja Mikołaj Kopernik to prawdziwy człowiek renesansu z humanistycznym podejściem do otaczającego go świata.

19


Pobierz ppt "MIKOŁAJ KOPERNIK HUMANISTA."

Podobne prezentacje


Reklamy Google