Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Zastosowanie programu EPANET 2PL do symulacji zmian warunków hydraulicznych w sieci wodociągowej Danuta Lis Dorota Lis.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Zastosowanie programu EPANET 2PL do symulacji zmian warunków hydraulicznych w sieci wodociągowej Danuta Lis Dorota Lis."— Zapis prezentacji:

1 Zastosowanie programu EPANET 2PL do symulacji zmian warunków hydraulicznych w sieci wodociągowej
Danuta Lis Dorota Lis

2 EPANET 2PL to program inżynierski, umożliwiający:
przeprowadzenie symulacji zmian warunków hydraulicznych przepływu wody w sieci projektowanej oraz już istniejącej, obliczenie zużywanej energii przez pompy zainstalowane na sieci, przeprowadzenie analizy wybranych parametrów jakości wody.

3

4 EPANET: zapewnia przyjazny dla użytkownika sposób wczytywania większości danych i wizualizacji wyników, symulacja pracy systemu zaopatrzenia w wodę w tym programie dostarcza o wiele więcej informacji o sposobie jego funkcjonowania, program jest bardzo wrażliwy zarówno na zadawane wartości początkowe jak i warunki brzegowe.

5 Tworzenie projektu sieci
Dane wejściowe: budowa i stan techniczny sieci wodociągowej, rodzaj materiału i chropowatość przewodów, rozkład godzinowy rozbioru wody, wartości stałych szybkości reakcji przy ściance rurociągu oraz w masie przepływającej wody, początkowe stężenia do analizy jakości wody (w węzłach i źródle).

6 1. Sprawdzenie i modyfikacja ustawień domyślnych (identyfikatory, właściwości i hydraulika),
2. Rysowanie sieci wodociągowej, która może składać się z takich obiektów jak: węzły, rurociągi, rezerwuary, zbiorniki wieżowe, pompy, zawory.

7 3. Wprowadzenie charakterystyk i krzywych sprawności pomp.

8 Wprowadzenie krzywych napełnienia zbiornika oraz wzorców zmian.

9 4. Edycja poszczególnych elementów sieci – przeglądarka, 5
4. Edycja poszczególnych elementów sieci – przeglądarka, Przeprowadzenie obliczeń, które mogą zakończyć się w dwojaki sposób:

10 Przegląd danych oraz wyników obliczeń
Program zawiera szereg narzędzi do analizy danych i wyników tj.: edycja danych i wyników na ekranie, zestawienia wyników w tabelach, graficzna prezentacja wyników obliczeń na wykresach, animacja schematu sieci wodociągowej, zmiana skali emitowanej na ekranie mapy oraz przesuwanie mapy, poszukiwanie wybranych obiektów.

11 Przykładowe zestawienie wyników obliczeń na wykresie

12 Wnioski Symulacja hydrauliczna przedstawia warunki, jakie panują w czasie eksploatacji systemu. Analizowany fragment sieci pracuje w niekorzystnych hydraulicznie warunkach, czego przyczyną może być: obecny spadek zużycia wody, przewymiarowana sieć, małe prędkości, wydłużenie czasu transportu wody do odbiorców, i stagnacja wody w przewodach, pogorszenie jakości wody w zakresie fizyko-chemicznym i bakteriologicznym, odkładanie się osadów wtórnych zanieczyszczeń w sieci wodociągowej.

13 KONIEC Dziękujemy


Pobierz ppt "Zastosowanie programu EPANET 2PL do symulacji zmian warunków hydraulicznych w sieci wodociągowej Danuta Lis Dorota Lis."

Podobne prezentacje


Reklamy Google