Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Drzewo i materiały drzewne

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Drzewo i materiały drzewne"— Zapis prezentacji:

1 Drzewo i materiały drzewne

2 Definicja drzewa Drzewo jest rośliną, która składa się z: korzeni, pnia, korony i listowia, które odróżnia drzewa liściaste od iglastych.

3 Mikrobudowa drewna Mikrobudowa drewna zależy od rodzaju drzewa. Najprostszą budowę mają drzewa iglaste. Bardziej złożona jest natomiast mikrobudowa drzew liściastych. Wyróżnia się w nich: naczynia o budowie przypominającej długie rurki, cewki, włókna oraz komórki gromadzące. Naczynia służą do przewodzenia soków pomiędzy komórkami, włókna odpowiedzialne są za mechaniczną odporność drzewa, a komórki gromadzą zapas pokarmów na początek okresu wegetacyjnego.

4 Makrobudowa drewna Makrobudowa drzewa jest widoczna gołym okiem na podstawowych przekrojach pnia drzewnego.

5 Makrobudowa drewna - kora
Pierwsza zewnętrzna warstwa pnia, zwana korą, ma ciemną barwę, zawiera martwe komórki i jest zbudowana z tkanki okrywającej. Powierzchnia kory jest gładka lub chropowata i spękana, nieprzenikliwa dla wody. Pełni rolę podobną jak skóra u ludzi lub zwierząt, chroni wewnętrzne komórki przed uszkodzeniami i czynnikami chorobotwórczymi.

6 Makrobudowa drewna - łyko
Pod korą znajduje się warstwa łyka, który przewodzi pokarmy od góry do dołu i jest ośrodkiem magazynowania pokarmów.

7 Makrobudowa drewna – tkanka twórcza
Bezpośrednio za łykiem znajduje się warstwa tkanki twórczej, zwana miazgą, która stanowi strefę przyrostu drzewa. Miazga składa się z komórek, które składają się z błony komórkowej.

8 Twardziel Twardziel to twarda część drewna. Stanowi on wewnętrzną strefę drewna otaczającą rdzeń, zazwyczaj ciemniejszą i nie zawierająca żywych komórek. Nie przewodzi on wody i nie spełnia żadnych innych funkcji fizjologicznych.

9 Biel Kolejną, miękką warstwą drewna tworzy biel, który stanowi żywą tkankę drewna o jasnej barwie. Jest tkanką o dużej wilgotności, spełnia funkcję przewodzenia wody, soli mineralnych i substancji wzrostowych w górę od korzeni, aż do koron. Otacza twardziel i jest miejscem gromadzenia substancji zapasowych (cukrów i skrobi) niezbędnych do życia drzewa w okresie spoczynkowym. [12] W środku pnia znajduje się rdzeń, który jest otworzony z tkanki miękiszowej i służy do gromadzenia w porze jesiennej i zimowej węglowodanów pod postacią skrobi. Naokoło rdzenia znajdują się współśrodkowe pierścienie, zwane słojami rocznymi, gdyż co roku przybywa o jeden więcej.

10 Budowa drzewa Drzewa mają budowę włóknistą. Poszczególne włókna łączą się ze sobą w kierunku wzdłużnym niezbyt silnie i dlatego łatwo je rozdzielić. Natomiast w kierunku poprzecznym stanowią dość duży opór przy rozdzielaniu.

11 Cechy drewna Barwa, która może być bardziej lub mniej wyrazista i zależy od jego rodzaju i gatunku. Jeśli ulega zmianom to nasuwają się wątpliwości co do jakości drewna.; Zapach, który wydzielają substancje zawarte w komórkach i systemie przewodzącym drzewa. Na ogół zapach drzewa jest przyjemny. Wydzielanie przez drewno odoru lub pleśni oznacza, że jest zepsute.; Ciężar właściwy, który jest zmienny i zależy do zawartości wody i innych zmiennych składników. W związku z tym wyróżniamy ciężar właściwy drewna świeżego, powietrzno - suchego i suchego.; Twardość, czyli opór, jaki stawia drewno przeciwko wtłaczaniu w jego powierzchnię klina lub kulki stalowej z określoną siłą. Zależy od ścisłości, ciągliwości i łupliwości materiału. Drewno ścisłe i mało ciągliwe jest twardsze od porowatego i ciągliwego.; Przewodnictwo dźwięku, ciepła i elektryczności np. drewno suche i zdrowe dobrze przewodzi dźwięk, a drewno wilgotne dość dobrze przewodzi prąd elektryczny.; Giętkość drewna, czyli zdolność do zginania się pod działaniem sił zewnętrznych. Zależy od rodzaju drewna, jego współczynnika sprężystości oraz od stopnia wysuszenia. Łatwiej gnie się świeże drewno.; Łupliwość, która przejawia się w łatwości rozdzielania drewna wzdłuż włókien i zależy od gatunku drzewa, jego spójności i biegu włókien.; Wysychanie, które zależy od budowy, pory wycięcia, pory suszenia i stanu drewna. Szybciej schną drzewa iglaste.; Wytrzymałość, czyli siła z jaka przeciwstawia się siłą zewnętrznym, dążącym do deformacji jego kształtu.

12 Obrazy: www.google.pl/images
Bibliografia Treść: Zuzanna Wielkiewicz: Opracowanie materiałów dydaktycznych do zajęć technicznych w szkole podstawowej w zakresie „Koncepcji rozwiązań problemów technicznych” (praca magisterska); Obrazy:

13 Dziękuje za uwagę!


Pobierz ppt "Drzewo i materiały drzewne"

Podobne prezentacje


Reklamy Google