Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Różnice pomiędzy formatem GIF a JPG

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Różnice pomiędzy formatem GIF a JPG"— Zapis prezentacji:

1 Różnice pomiędzy formatem GIF a JPG
Sylwia Wojciech Gr. B

2 Format JPG Format JPG (DOS) lub JPEG (Unix) - Joint Photographic Expert Group - został zaprojektowany dla potrzeb zapisywania fotografii oraz ilustracji wielobarwnych, szczególnie tych, które charakteryzują się subtelnym przechodzeniem kolorów.

3 Format JPG W pliku JPG obraz jest bardzo wydajnie zakodowany, ponieważ wykorzystywana jest do tego cała wiedza o właściwościach ludzkiego oka – dzięki temu pewne informacje o kolorach, które i tak nie będą zauważone, mogą zostać po prostu pominięte.

4 Format GIF Graphics Interchange Format, powstał w roku 1987 w USA. Jego pierwsza wersja miała numer 87a. Kolejna wersja ukazała się w 1989 r. i nadano jej oczywiście numer 89a (wersja ta w porównaniu z pierwotną pozwala m.in. na uzyskiwanie przezroczystości).

5 Format GIF Format GIF był opracowany, z myślą o przesyłaniu na duże odległości za pomocą urządzeń transmisyjnych. Stąd właśnie wynika możliwość jego zapisu z parametrem "interlace". Powoduje on stopniowe wyświetlanie lini poziomych obrazka. Dzięki czemu można się zorientować, co się na nim znajduje bez konieczności oczekiwania, aż wczyta się cały.

6 JPG vs GIF W przeciwieństwie do konkurencyjnego formatu GIF, JPEG potrafi zachowuje informację o kolorach w liczbie 24-bitowej. Może więc przechowywać informację o 16 milionach kolorów w porównaniu z 256 kolorami, do jakich ograniczony jest format GIF. JPEG posługuje się algorytmami kompresji stratnej (pewne szczegóły obrazu mogą być z niego usuwane), pozwalając jednak wybrać stopień kompresji (może więc zapisać obraz także ze stuprocentową wiernością). Wyższy stopień kompresji owocuje bardziej "rozmazanym" obrazem, ale też i mniejszym rozmiarem pliku.

7 Jakość a rozmiar JPG’a jakość 80% jakość 40% jakość 10%
rozm.: 5,44 KB rozm.: 2,66 KB rozm.: 1,03 KB

8 Jakość a rozmiar GIF’a 128 kolorów 32 kolorów 16 kolorów
rozm.: 7,1 KB rozm.: 5,44 KB rozm.: 4,0 KB

9 Cechy formatu JPG dostępna 24 bitowa paleta barw true color
dodatkowe opcje zapisu: standardowy, standardowy zoptymalizowany (zmniejszenie rozmiaru pliku o kilka kilobajtów), progresywny pełna kontrola nad stopniem kompresji, rozmiarem i jakością pliku

10 Cechy formatu JPG wyświetlanie obrazka w czasie pobierania przy włączonej funkcji "progresywny" (można określić, w ilu etapach pobierania obraz osiągnie pełną jakość) animacja - plik może zawierać kilka obrazów wyświetlanych po sobie w określonych z dokładnością do 1/100 sekundy odstępach czasu

11 Cechy formatu GIF możliwość określenia koloru przezroczystego - bardzo przydatna funkcja przy tworzeniu wszelkiego rodzaju napisów animacja - plik może zawierać kilka obrazów wyświetlanych po sobie w określonych z dokładnością do 1/100 sekundy odstępach czasu.

12 Cechy formatu GIF przeplot (interlacing) - stopniowe wyświetlanie grafiki, kolejno linie: co ósma, co czwarta, co druga, pozostałe linie kompresja LZW - zmniejszenie rozmiaru pliku, poprzez skrócony opis poziomej linii pikseli tego samego koloru (informacja o długości sekwencji i kolorze komentarze niewidoczne dla przeglądarek.

13 Kompresja JPG JPEG w odróżnieniu od GIF dzieli obraz na określone strefy barw i tak też odtwarza je po skompresowaniu. Oddziela on informację o jaskrawości i odcieniach kolorów. Wykorzystano tu właściwość ludzkiego oka, dzięki której można "zacierać" pewne subtelne różnice występujące przy "przechodzeniu" kolorów. Charakterystyczne "dzielenie obszarowe" objawia się głównie charakterystyczną "otoczką" pewnych elementów obrazka, zwłaszcza tych gdzie cieniowanie jest najbardziej szcegółowe i intensywne. Kompresja JPEG ma charakter nieodwracalny

14 Kompresja GIF Format GIF korzysta z tzw. algorytmu kompresji słownikowej LZW ( Lempel - Ziv i Welch ). Polega ona w skrócie na tym iż konstruowany jest wzorzec kodowania grupowego, czyli prościej poziome ciagi pikseli tego samego koloru, zastąpione zostają przez liczbę określającą długość sekwencji. Dlatego właśnie dużą kompresowalność można osiągnąć w odniesieniu do plików graficznych, w których poziome sekwencje danych pikseli tworzą powielający się schemat.

15 Zastosowanie JPG Najlepiej nadaje się do zapisu fotografii i skomplikowanych obrazów wielobarwnych, pozwalając przy zredukowanej liczbie szczegółów obrazka uzyskać pliki o mniejszej objętości. Stosowanie zapisu plików graficznych w formacie JPEG zalecałbym głównie dla obrazków o wymiarach większych np. 150x150

16 Zastosowanie GIF GIF doskonale sprawdza się przy zapisie niewielkich elementów graficznych – ikon, przycisków, znaków firmowych, itp. Można go także z powodzeniem stosować w przypadku napisów. Pojedyncze pliki GIF mogą być w prosty sposób połączone we wspólnym pliku GIF89a, tworząc tzw. animowany GIF.

17 KONIEC


Pobierz ppt "Różnice pomiędzy formatem GIF a JPG"

Podobne prezentacje


Reklamy Google