Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

KOMPRESJA DANYCH Marek Dyoniziak.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "KOMPRESJA DANYCH Marek Dyoniziak."— Zapis prezentacji:

1 KOMPRESJA DANYCH Marek Dyoniziak

2 Kompresja danych Kompresja danych - polega na zmianie sposobu zapisu informacji w taki sposób, aby zmniejszyć redundancję i tym samym objętość zbioru, nie zmieniając przenoszonych informacji. Innymi słowy chodzi o wyrażenie tego samego zestawu informacji, lecz za pomocą mniejszej liczby bitów. Działaniem przeciwnym do kompresji jest dekompresja.

3 Kompresja danych c.d. dane oryginalne dane skompresowane
Kompresja bezstratna Kompresja stratna dane skompresowane dane równorzędne

4 Rodzaje kompresji danych
Kompresja bezstratna Kompresja stratna

5 Zastosowanie kompresji danych
Dźwięk (kompresja GSM wykorzystywana w telefonii komórkowej) Muzyka (format MP3) Obraz (format JPEG) Filmy (format MPEG) Teksty Programy komputerowe Bazy danych Arkusze kalkulacyjne Pliki konfiguracyjne Dane przesyłane w sieciach komputerowych Niektóre rodzaje grafiki ( format GIF, TIFF) Kompresja stratna Kompresja bezstratna

6 Kompresja stratna Kompresja stratna to metody zmniejszania ilości bitów potrzebnych do wyrażenia danej informacji, które nie dają gwarancji, że odtworzona informacja będzie identyczna z oryginałem. Dla niektórych danych algorytm kompresji stratnej może odtworzyć informację w sposób identyczny.

7 Kompresja stratna Video
DivX/XviD, przy odpowiednich warunkach może skompresować zawartość płyty DVD na zwykłą CD, bez widocznych różnic. MPEG, jedną z jego odmian stosuje się przy filmach na DVD, bardzo wysoka jakość, połączona z większymi objętościowo plikami (100mb DivX = ok.350mb MPEG). Real Video, niską jakość obrazu rekompensuje mała objętość dzięki czemu wykorzystywany jest przy transmisjach na żywo.

8 Kompresja stratna Dźwięk
MP3, najpopularniejsze kodowanie stratne audio, oparte na MDCT, stosuje model psychoakustyczny Instytutu Fraunhoffera i firmy Tomphson. Ogg Vorbis, oparte na MDCT Real Audio, podobnie jak Real Video, rekompensuje straty jakości małą objętością, jest stosowany głównie do transmisji na żywo.


Pobierz ppt "KOMPRESJA DANYCH Marek Dyoniziak."

Podobne prezentacje


Reklamy Google