Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Pobieranie prezentacji. Proszę czekać

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.     PROJEKT "Poza schematem ławki szkolnej – cykl zajęć.

Podobne prezentacje


Prezentacja na temat: "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.     PROJEKT "Poza schematem ławki szkolnej – cykl zajęć."— Zapis prezentacji:

1 Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.     PROJEKT "Poza schematem ławki szkolnej – cykl zajęć pozalekcyjnych ukierunkowany na wyrównywanie szans edukacyjnych i rozwój kompetencji kluczowych.” Szkoła Podstawowa Nr 10 w Jeleniej Górze Z językiem angielskim dookoła świata

2 AUSTRALIA prezentacja multimedialna

3 Podstawowe informacje o Australii
Kontynent: Australia i Oceania; Państwo Australia zajmuje cały kontynent. Do Australii należą również wyspy: Tasmania, Kangura, Bathurst, Melville'a, Groote Eylandt; Stolica: Canberra; Położenie: na półkuli południowej. Od południa i zachodu otoczona Oceanem Indyjskim, od północy i wschodu przybrzeżnymi morzami Oceanu Spokojnego; Język: angielski; Czas: Australia dzieli się na 3 strefy czasowe: Western Standard Time obejmuje Australię Zachodnią - 7 godzin do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce Central Standard Time obejmuje Terytorium Północne oraz Australię Południową godzin do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce Eastern Standard Time obejmuje Nową Południową Walię, Queensland, Wiktorie oraz Tasmanię - 9 godzin do przodu w stosunku do czasu obowiązującego w Polsce Waluta: Dolar australijski (AUD), 1 AUD = 2,5 PLN; Elektryczność: V, płaskie wtyczki z 3 bolcami (konieczny adapter); Religia: Chrześcijanie - 70,6%, Muzułmanie - 1,5%; Krajobraz: wnętrze kontynentu zajmują pustynie piaszczyste oraz półpustynie. Na północy stepy przechodzą w sawanny, a te w lasy monsunowe. Na wschodzie rosną wiecznie zielone lasy podrównikowe. Na południowym wschodzi góry z najwyższym szczytem G. Kościuszki (2228 m n.p.m.). Wzdłuż północno-wschodniego wybrzeża ciągnie się Wielka Rafa Koralowa; Klimat: zróżnicowany, przeważająca część Australii ma klimat zwrotnikowy kontynentalny suchy, na wschodzie — wilgotny, północna część leży w strefie klimatów równikowych.

4 Zwierzęta Australii - DIABEŁ TASMAŃSKI
Diabeł tasmański otrzymał swą nazwę, ponieważ uważano, że jest bardzo agresywny. W rzeczywistości jest dość płochliwy, żywi się głównie padliną i raczej rzadko poluje. DINGO Przedstawiciel rodziny psowatych, zamieszkuje Australię, Nową Gwineę, a ostatnio stwierdzono, że najprawdopodobniej należą do tego podgatunku również dzikie psy z obszaru Azji Południowo-Wschodniej.

5 - KOALA Nadrzewne zwierzę roślinożerne, zamieszkujące wschodnią Australię. Koala schodzi na ziemię tylko po to, by przejść na kolejne drzewo. Żyje samotnie lub w niewielkich grupach złożonych z samca i kilku samic. Słowo koala w języku Aborygenów oznacza "bez wody". - KSIĘŻNICZKA TARCZOWA Z papug ciekawa jest księżniczka tarczowa, która osiąga długość do 40cm. Stadami licznie występują tam także papużki faliste.

6 Opera w Sydney

7 Budynek opery to fantastyka architektoniczna dostosowana do współczesnej ery podróży kosmicznych. Jest, więc on jednym z najsłynniejszych symboli Australii. Zwycięzcą ogłoszonego konkursu na najlepszy projekt został Duńczyk Jörn Utson, jego projekt został wybrany spośród 222 projektów z 32 krajów świata. Budowa opery trwała 10 lat dłużej niż przypuszczano początkowo. Szkielet dachu waży ton i podtrzymuje go 350 km kabla. Na "żaglach" ułożono ponad milion szwedzkich antygrzybiczych płytek ceramicznych, które lśnią w słońcu i nie wymagają czyszczenia. W gmachu jest pięć sal, w których odbywają się przedstawienia teatralne i baletowe oraz koncerty, znajdują się tu również kino i dwie restauracje. W sali operowej mieści się 1550 osób, w koncertowej 2700, w teatralnej 550, a w sali muzyki kameralnej Gdy koszty budowli wzrosły do 100 milionów dolarów Utzon wycofał się, a dokończeniem budowy zajęli się: Peter Hall, Lionel Todd i David Littlemore.

8 Wielka Rafa Koralowa

9 Wielka Rafa Koralowa u wybrzeży stanu Queensland jest największą, najbardziej różnorodną i najpiękniejszą rafą koralową na świecie. Jest też jedną z najmłodszych raf - niektóre jej odcinki liczą sobie tylko 500 tys. lat. Rozciąga się na długości ponad 2 tys. km, od miasta Brisbane do Zatoki Papau. Jest to jedyny żywy organizm widoczny z kosmosu.

10 Ayers Rock

11 Uluru (Ayers Rock) to największy turystyczny magnes Australii
Uluru (Ayers Rock) to największy turystyczny magnes Australii. Leżąca w Czerwnym Środku, mierząca 3,6 km długości i wznosząca się na wysokość 348 m n.p.m. skała wyrasta niespodziewanie z piaszczystego, porosłego skrubem podłoża. Ocenia się, że dwie trzecie tego monolitu znajdują się pod powierzchnią piasku. Podczas zachodu słońca ze specjalnie wyznaczonego do tego celu parkingu można obserwować wspaniały spektakl zmieniających się barw, różne odcienie czerwieni przechodzą w końcu w stonowaną szarość. Ten sam spektakl można obserwować w odwrotnej kolejności i przy mniejszej ilości widzów o świcie. Skała to jednak coś znacznie więcej niż efektowne widoki. Cały obszar Ayers Rock ma ogromne znaczenie kulturalne dla plemienia aborygeńskiego Anangu, którego kulturę można bliżej poznać odwiedzając doskonałe Uluru-Kata Tjuta National Park Cultural Centre.

12 Aborygeni Aborygeni - to rdzenni mieszkańcy Australii, przybyli tam ok. 40 tysięcy lat temu, prawdopodobnie przedostając się na te tereny z Azji, nie wiadomo jednak, czy zasiedlenia dokonali jednorazowo, czy fale ich migracji powtarzały się. Aborygeni tworzyli językowo-terytorialne wspólnoty plemienne, które dzieliły się na mniejsze grupy, przemieszczające się w obrębie terytorium plemiennego w poszukiwaniu żywności. Obecnie Aborygeni zamieszkują głównie słabo zaludnione i nieurodzajne obszary Australii Zachodniej, Queenslandu i Terytorium Północnego. Liczna populacja Aborygenów zamieszkuje także slumsy w wielkich australijskich miastach.

13 Prace przygotowane zostały przez uczniów biorących udział w zajęciach „Z językiem angielskim dookoła świata”: Klaudia Basiak Joanna Komorniczak Wiktoria Pogorzelska Olga Wojdak Jowita Leminowska Iga Sznajdrowicz Stanisław Cieślik Robert Zubacz Sebastian Rutkowski Aleksandra Kamyk Dominika Poznańska Nikodem Borkowski


Pobierz ppt "Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.     PROJEKT "Poza schematem ławki szkolnej – cykl zajęć."

Podobne prezentacje


Reklamy Google